Přemýšlíte, do jakého stylu vyladíte svůj balkon, lodžii či terasu? Bude to klasika v podobě muškátů, nebo hledáte něco odvážnějšího? Nabízíme obojí.

Květináče, truhlíky a speciální nádoby můžete osázet jednodruhově nebo kombinovat více druhů, barev a tvarů. V případě kombinací je důležité rozdělit rostliny do skupin s podobnými nároky na půdu, zálivku, růst i světelné podmínky. Pokud se vydáte odvážnější cestou, nabízíme vám speciální závěsné zahrady na japonský způsob.

Muškáty se neokoukají

Muškáty (pelargonie) patří stále k nejoblíbenějším balkonovým květinám. Jsou obzvláště vhodné pro slunná místa nebo zákoutí v polostínu. Muškát může být výrazným sólistou, ale ani v duetu zcela nezanikne.

Na balkon či terasu lze doporučit i nejrůznější kombinace dalších květin, zejména kopretin, netýkavek, pomněnek, břečťanu a levandule, které přičarují prostoru romantickou atmosféru. Zkuste je rozmístit následovně: kopretiny jako dominantní umístěte dozadu, netýkavky a pomněnky jako doplňkové rostliny doprostřed a břečťan a levanduli do visících květináčů dopředu a po stranách a nálada francouzského venkova nebo přímořské vesničky v Provence je tady.

Na balkon či terasu lze doporučit i nejrůznější kombinace dalších květin, zejména kopretin, netýkavek, pomněnek, břečťanu a levandule, které přičarují prostoru romantickou atmosféru.

S romantikou souvisejí nesporně i aromatické bylinky. U bylinkové zahrádky v balkonových truhlících jsou obzvláště důležití „dobří sousedé“, tedy správný výběr jednotlivých druhů, kterým se dohromady daří. Lze doporučit například rychle rostoucí druhy typu bazalka, kerblík, majoránka, petržel a pažitka. Stejně tak pomalu až středně rychle rostoucí druhy, jako je saturejka, oregano, rozmarýn či tymián.

Ovoce a zelenina potěší

Rajčata milují slunná stanoviště a nesnášejí přílišnou vlhkost. Nejlepší je pro ně balkon orientovaný na jih nebo na západ zakrytý stříškou. Ideálním pěstebním místem je lodžie.K voňavým bylinkám patří barevné ovoce a chutná zelenina. Obecně je vhodné volit ovoce, které se dá zastřihávat, zůstává malé a nepotřebuje mnoho místa na kořeny. Vhodné jsou sloupcovité keříky a trpasličí ovocné keříky. Můžete vysadit i plazivé ovoce, například vinnou révu nebo kiwi. Použít se dají také bobule typu borůvek či brusinek nebo určité druhy jahod a malin.

Je důležité položit si otázku, v čem je budete pěstovat. Týká se to nádob, zeminy i přísad. Z nádob můžete volit hliněné, plastové či hliníkové. Řešením jsou i nádoby proutěné vystlané igelitovou vrstvou. Na trhu jsou k dostání nejrůznější tvary a velikosti, klasikou zůstává truhlík.

Jednoduše lze pořídit i hlínu pro rostliny pěstované na balkoně a poté dostatečně přihnojovat. Při pěstování v nádobách totiž nelze spoléhat na přirozený cyklus živin v půdě. Je proto dobré vytvořit drenážní vrstvu z písku či kamínků. Díky ní bude substrát odlehčen a zabrání přílišnému odtékání vody.

Pokud pěstujete v malém, postačí tekuté hnojivo, které se přidává do zálivky. Pokud se pustíte do větších keřů, například rajčat nebo paprik, vyplatí se pořídit si kompost. Do takto připravené nádoby a půdy můžete směle zasazovat semínka i sazeničky.

Jako u většiny rostlin je i zde důležitá zálivka. Než semínka vyklíčí, zavlažujte je pouze rosením, aby se nevyplavila. Pokud můžete, využívejte dešťovou vodu, neobsahuje agresivní chlor, který rostlinkám nesvědčí. Mimo to obsahuje dusík, který působí jako přirozené hnojivo. Pokud k této vodě nemáte přístup, použijte destilovanou s hnojivem nebo odstátou vodu z kohoutku.

Rostliny v nádobách rychleji vysychají, zvláště pokud jsou po část dne vystaveny žáru. Je třeba dbát na častou zálivku, ale nesmí se přelévat. Jako hlídací mechanismus funguje otvor ve spodu květináče, nebo samozavlažovací systém. 

Barevnost sluší nejenom květinám, ale i nádobám.

Závěsné zahrady

Ko-key-da-ma znamená v japonštině mechová koule. Jejich výrobě se věnuje floristka Lenka Hrubá (zahradananiti.cz).Na balkony můžete umístit také kokedamy. Jde o rostlinu v balu zeminy s mechem na povrchu. Zavěšují se buď do prostoru, nebo se položí na talířek či misku.

Existuje obecně přijímaná teorie, že pocházejí z bonsají, které byly pěstovány tak, aby jejich kořenový systém vytvořil v nádobě kompaktní pevnou strukturu a po vyjmutí z nádoby si zachoval tvar. Představovaly jednoduchou alternativu k bonsajím. Snadno se pěstují a vlastně jediné, co potřebují, je voda, světlo a vzduch. Kromě toho nezabírají příliš mnoho místa a mohou být umístěny prakticky kdekoli, kde je dostatek světla.

Tipy pro balkonovou sezónu

Zřejmě nejznámější odrůda petúnie Surfinia Purple Shihi Brilliant s květem tmavopurpurové barvy. Rostlina dorůstá převisů i přes jeden metr.1. S výsadbou začínejte nejlépe v půli května, kdy nehrozí noční mrazíky.

2. Základem je kvalitní substrát pro pěstování balkonových rostlin. Obsahuje rašelinu, písek a pařeništní zeminu s přídavkem rozpustného hnojiva, které rostlinu vyživuje. Částečky perlitu nebo granulovaného polystyrenu substrát provzdušňují.

3. Naplnění truhlíku by mělo vždy předcházet vystlání drenážní vrstvou, která odvádí přebytečnou vodu. Jako drenáž se používá hrubší písek nebo keramzit v tloušťce vrstvy minimálně dva centimetry. Teprve poté přijde na řadu substrát.

4. Předpěstované nebo zakoupené rostlinky v květináčích opatrně vyklepněte tak, aby se pokud možno neporušil kořenový bal. Položte je na drenáž a první třetinu substrátu. Poté dosypte zbytek zeminy a květinu jemně, ale důsledně přitiskněte. Rostliny sázejte přibližně na dlaň od sebe.

5. Hned po přesazení rostliny zalijte a umístěte zatím do stínu, kde lépe zakoření. V prvním týdnu se doporučuje čerstvě vysazené rostliny zlehka otužovat, než je přemístíte na finální stanoviště. Některé květiny by teplotní šok nemusely přežít.

Petúnie potřebují teplé stanoviště chráněné před deštěm a nepřízní počasí. Jsou to zejména balkony a terasy otočené na západ.6. Zavlažování balkonovek je vcelku věda. Nejjednodušší je pořídit si samozavlažovací truhlíky, které budou zálivku samy dávkovat.

7. Aby květiny zůstaly v kondici, je nutné pravidelně hnojit. Voda na zalévání s tekutým hnojivem by se neměla dostat na listy, mohly by se na slunci spálit. Dobrým pomocníkem je hnojivo s dlouhodobou působností, které chrání před nedostatečným nebo nadměrným hnojením.

8. Zvadlé květiny brzdí růst nových výhonů. Odstraňování žlutých nebo zvadlých listů slouží jako prevence proti plísním. Kontrolujte pravidelně, zda nejsou rostliny napadeny škůdci. V počátečním stadiu je likvidace snadnější. Sprej proti hmyzu aplikujte ze vzdálenosti 30 cm od rostliny.

Text: Vlastimil Růžička, Foto: OBI, Lenka Hrubá, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem