Život s dítětem vyžaduje mnoho nezbytných úkonů, které zaměstnávají novopečenou maminku na sto procent. Mezi ně kromě jídla a spánku patří také koupání a hygiena vůbec.

Jak správně koupat miminko se ma­minky naučí už v porodnici. Zdálo by se, že lékaři mají přinejmenším na problematiku koupání jednotný ná­zor. Ani to však neplatí a názory se často různí.

V PORADNĚ můžete pokládat dotazy na téma KOUPELNA.

Koupání jednou až dvakrát týdně

Aby se dítě při vodních hrátkách ve vaně neporanilo o ostré hrany, navlékněte na vodovodní baterie měkký kryt (CHICCO).Četnost koupání je jednou z otázek, ve které se lékaři mohou rozcházet. Maminky by každopádně měly vzít v úvahu, že miminko má na rozdíl od nás, dospělých, mnohem citlivější pokožku, která častým mytím ztrácí svůj ochranný film, vy­sušuje se a může mít sklon k tvorbě prasklinek. Ty se pak snadno stanou ko­řistí různých mikroorganismů. Takže i v případě, že vám v porodnici řeknou, že je třeba miminko koupat denně, vy­platí se poslechnout si i názor dermatologů, kteří doporučují koupel jednou až dvakrát týdně.

To by mělo platit pro celéprvní šestinedělí, teprve potom je mož­né četnost koupání zvýšit. Pobyt ve vodě by měl být krátký - do šestého měsíce maximálně 5-10 minut. Teprve po dvou měsících by mělo přijít na řadu každodenní koupání. Ve dnech, kdy vynecháváte koupání, je nutné oblast pod plenkami oplachovat mokrou žínkou nebo vlhčenými ubrousky. Těmi je možné otírat inkriminované partie při každém rozbalení dítěte.

Můj dům doporučuje

Pozitivní vztah k chození na nočník pomůžete dítěti vytvořit, když ho necháte, aby si v obchodě vybralo nočník podle svých představ. Nočník by měl dítěti sedět i rozměrově, aby na něm sedělo pohodlně s nohama opřenýma o zem. Jsou také děti, které začnou rovnou používat dospělý záchod. Pokud je to případ vaší ratolesti, opatřete mu dětskou redukci na WC, která se jednoduše nasadí na mísu, a dětskou stoličku pod nohy.
Bude-li se při prvních koupáních miminko trochu bát, je nutné se mu o to více při koupeli věnovat. Povídejte si s ním, zpívejte mu, dopřejte mu hračky, zkrátka upoutejte jeho pozornost. Za pár týdnů už bude večerní koupání pro miminko rituál, na který se bude těšit.

Teplota koupele

Po koupeli miminko absolvuje ošetřovací kúru, která by se měla odbývat v prostředí s dostatečnou teplotou, aby dítě neprochladlo.Počáteční teplota koupele by měla mít přibližně 37 °C. Chcete-li zjistit, zda není voda příliš horká, stačí do vaničky ponořit loket. Pro maminky, které chtějí mít ohledně teploty vody jistotu, jsou určeny speciální teploměry do koupele. S přibývajícími měsíci věku postupně snižujeme teplotu vody na 35 °C, v letních dnech ji můžete snížit o dva stupně. Důležité je, aby se vnější teplota pohybovala kolem 22-25 °C. Novorozeňata totiž ještě nemají vyvinutou termoregulaci a mohla by snadno prochladnout. V horkých dnech můžete miminko pro osvěžení několikrát denně krátce ospr­chovat - nezapomeňte na pečlivé osušení a ošetření olejíčkem.

Více článků z rubriky KOUPELNA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Vanička, nebo kbelík?

Dítě koupeme tradičně ve vaničce nebo ve speciálním koupacím kbelíku. Oproti vaničce má kbelík mnoho výhod. Jeho přiměřená velikost zajišťuje miminku pocit bezpečí, který vyplývá z prenatální polohy a také z toho, že dítě dosáhne na všechny okraje. Díky rozšiřujícímu se tvaru kbelíku máte k dítěti zajištěn snadnější přístup a také máte jistotu, že se nepoškrábe o ostrý lem.

Přebalovací pult s kapsami a přihrádkami pro kosmetiku a hygienické pomůcky (GEUTHER).Někteří nebojácnější čiperové se naopak cítí lépe ve va­ničce, protože mají více prostoru pro pohyb, takže odpověď na otázku, zda vaničku, nebo kbelík, záleží na konkrétních zkušenostech každé maminky. Na­štěstí ani kbelík, ani vanička není příliš drahá, takže můžete pořídit klidně obojí a vaničku využít v čase, až bude dítě větší, např. pro koupání na zahradě. Do va­ničky je možné také vložit koupací lehátko, které vám uvolní ruce, a dítě naopak lehce znehybní.

Od plenek k nočníku

Univerzální odpověď na otázku, kdy má dítě opustit plenky a začít chodit na nočník, neexistuje a je pro každé dítě jiná. Do jednoho roku věku dítě neumí ovládat vyměšování a tento stav obyčejně přetrvává minimálně do 18 měsíců. Obecně jsou děti připraveny naučit se používat nočník mezi 18. a 24. měsícem věku, ale v některých případech to není ani ve 30 či více měsících. Dítě začíná být pro nočník zralé teprve tehdy, kdy dává určitým způsobem najevo, že bude vykonávat potřebu (výrazem, řečí těla, gesty nebo verbálně), říká si o výměnu mokrých plenek nebo si přeje používat prádlo nebo nočník.

Pokud dítě ještě nepozná, že bude močit či vyměšovat sto­lici, nebo se nočníku bojí, nebo je uprostřed stresujících událostí v rodině (stěhování, přírůstek do rodiny, nemoc), tak s učením na nočník počkejte na vhodnější dobu. Není totiž kam spěchat a každé dítě se vyvíjí svým vlastním, individuálním tempem.

Pozor na chemii

Miminko koupejte v čisté vodě, bez umělých přísad, vůní a pěn. Dětské pokožce udělá dobře, když do vody přidáte trochu koupacího oleje nebo odvaru z řapíku. Mytí provádějte ru­kou, žínkou nebo houbou. Používání dětského mýdla jednou týdně je z po­čátku dostačující. To platí i u mytí vlásků. Ty se šamponem myjí, až když jsou hustší. Šampon nesmí dráždit oči.

Problémy s pomočováním

Měkké koupací hračky ze speciálních textilií jsou vhodné pro miminka prakticky od narození (SASSY).Aby si dítě na nočník zvyklo, posaďte ho na něj nejprve oblečené. Je-li vystrašené, nenuťte ho a zkuste to další den. Až se přestane bát, posaďte ho na nočník bez plenek. Pokud se „dílo" podaří, dítě pochvalte. Ale na dítě nespěchejte. Je prokázáno, že děti, které na nočník začaly chodit příliš brzy nebo byly k použití nočníku nuceny, mohou mít ve školním věku problémy s pomočováním.

text: Adam Krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem