Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Carving z ovoce a zeleniny
Řekne-li se carving, málokdo si vybaví vyřezávání z ovoce a zeleniny. Spíše si vzpomeneme na carvingové lyže. „Nicméně jistá souvislost by tady byla," říká tajemně česká mistryně v tomto specifickém gastronomickém oboru Anna Strnadlová.
Společný je totiž důkladně provedený „řezaný" oblouk, který musejí absolvovat jak profesionální lyžaři, tak také mistři v oboru gastronomie. Dekorativní úprava čerstvého ovoce a zeleniny je stejně jako carvingové lyžování specifickou uměleckou disciplínou s bohatým prostorem pro vlastní fantazii, která se ve výsledku propojuje s řemeslnou zručností a citem pro proporce. Anna Strnadlová přirovnává dobrý carving k výtvarnému umění a ke klasickému řezbářství.
Sváteční stoly po celém světě
Anna Strnadlová je mladá blonďatá cukrářka z olomouckého hotelu NH Congress, která získala v kategorii nazvané Cold Food Decoration zlatou medaili. Její dílo ocenily kapacity v oboru na světové kulinářské soutěži Expogast - Culinary World Cup 2010. Přesvědčila je projektem Pohádková fantasie, kde využila především zeleninu, a to zejména dýně, kedlubny, ředkve, mrkve, kořen taro, batáty a melouny.
Anna Strnadlová dnes zdobí speciálně upravenými plody sváteční stoly téměř po celém světě, připravuje kompozice velkých recepcí a rautů, nevyhýbá se ani menším soukromým večírkům či tvorbě dárků pro zamilované. Je schopna vyřezat do ovoce a zeleniny prakticky cokoli, včetně nejrůznějších nápisů a sdělení.
Čím je dobré začít
Zkušení carvingoví praktici doporučují pečlivý výběr čerstvých potravin a kvalitní nástroje na vyřezávání. Dobrou inspiraci představuje grafický design zavedených firem, výtvarné umění, vyřezávaná reklama (signmaking), ale třeba i umění ulice - graffiti. Gastronomičtí řezbáři neznají žádná omezení. Nejčastěji využívají ke své práci velká jablka a plody s tvrdou dužinou, jako jsou melouny, dýně a ananasy; hravě však zvládnou i pomeranče, nektarinky, papáju, mango či avokádo. Carvingová díla se objevují i v miniaturních podobách na jahodách, meruňkách či blumách.
Velký důraz je třeba dát na „řezbářské" nářadí a pamatovat na to, že každému takzvaně sedí do ruky něco jiného a každý chce tvořit něco jiného. Dobře poradí ve specializovaných prodejnách a v odborných kurzech.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz. |
Speciální nože
„Speciálních nástrojů je opravdu celá dlouhá řada, včetně těch, které si gastronomičtí řezbáři sami vyrábějí a upravují," říká jeden z prodejců z tvůrčí dílny CZECH CARVING STUDIO a ukazuje na nože a dláta nejrůznějších velikostí. Dozvídáme se (a můžeme zároveň sledovat), že speciální nože umožňují postupné zvětšování lístečků, lze s nimi vytvořit překrásné růžičky i další motivy.
„Jde o speciální nožík, zvaný thajský, který je poměrně úzký a snadno s ním jdou udělat i velice jemné lístečky," upřesňuje prodejce, který je zároveň zručným praktikem. Nicméně začátečník si podle jeho slov vystačí pouze se dvěma noži. Postačí mu zeleninový nůž s rovným ostřím a zeleninový nůž se zahnutým ostřím. Až získá dostatečnou zručnost, může přistoupit ke zmíněným thajským nožům a ke speciálním dlátům.
text: Vlastimil Růžička, foto: archiv
15.08.2013 | Zahrada
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google