U zrodu atypického montovaného dřevěného domu nedaleko Prahy, v dosahu Chráněné krajinné oblasti Křivoklát, stály výhodná poloha, zdravé prostředí, vztah k přírodním materiálům a snaha o energeticky úsporné řešení.

Architektonická kompozice domu se skládá z elementárních tvarů. Z hladké fasády vystupuje na severovýchodním nároží těleso technického zázemí a garáže, obložené tropickým dřevem, naopak vstup je zapuštěn tak, aby vzniklo kryté závětří.Majitel energeticky úsporného domu pochází z jižní Kalifornie a několik let žil ve Švédsku, takže mu představa dřevěného montovaného domu nebyla cizí. „Nejde jen o výhodnou cenu a rychlost výstavby, dřevěný dům má také úsporný provoz a velmi příjemné vnitřní klima," vysvětluje hostitel svoji volbu. „Nedůvěra zdejších stavebníků ke dřevostavbám pochází podle mého názoru především z nedostatku zkušeností, ve světě jde o osvědčenou a běžnou záležitost. Já jsem byl naopak ve srovnání s praxí ve Spojených státech příjemně překvapen kvalitou materiálů a precizním provedením stavebních prací."

Obývací pokoj se otevírá vzhůru do druhého podlaží, až pod hřeben krovu. Nad kuchyňským koutem a komunikačním prostorem se vznáší galerie s výhledem na sezení dole a ven do zahrady.Projekt domu z vlastní hlavy

Mladí manželé se na základě doporučení obrátili na společnost HK-Dřestav, chtěli ale vybudovat domov podle vlastních představ a sami se pustili do jeho návrhu. Základ tvořil velký centrální společný prostor otevřený přes obě podlaží. „Když jsme dali dohromady všechna naše přání, vznikla dispozice příliš velká na úklid i využívání. Museli jsme najít kompromis mezi velikostí a našimi představami. Vybetonovaná základová deska se nám zdála malá, dům je ale velmi vzdušný a prostorný." Do výsledné podoby se také promítly požadavky odborníků z Chráněné krajinné oblasti Křivoklát na tvar a sklon střechy.

Z obývacího pokoje vede schodiště na galerii, z níž se vstupuje do ložnic. Hlavním kritériem při návrhu dispozice podkroví byla účelnost. „Stačí nám nevelká ložnice, nesmí ale chybět vlastní šatna a komfortní koupelna. Děti mají větší pokoje, prostor podkroví se tak lépe využije než při dělení na více malých místností."

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Zařízení obývacího pokoje tvoří zatím jen to nezbytné – jídelní stůl, rohová sedací souprava a elektronika. Majitelé domu mají rádi vzdušnost, velké bílé plochy rozlehlý vnitřní prostor prosvětlují a ještě opticky zvětšují.Škola stavebnictví

Tato zakázka byla prubířským kamenem jak pro dodavatele, tak pro ­klienta. „Realizace představ klienta někdy zasáhla i do konstrukčního systému," říká ing. Janouš z firmy HK-Dřestav, který se podílel na návrhu dispozice domu. „Například v přízemí si majitelé přáli posunout sloup tak, aby v obývacím pokoji zůstala co největší volná plocha. Bylo tedy třeba vymyslet alternativní statickou úpravu.

Dřevostavba má na jejich přání vysoké podkroví s maximálním povoleným sklonem střechy. Uvnitř získal více místa a zvenku lepší proporce. Parametry obvodového pláště bylo po tepelnětechnickém zhodnocení stavby nutné přizpůsobit klasifikaci energeticky úsporných domů s důrazem na řešení tepelných mostů. Při stavbě velmi záleželo na schopnosti vyjít si navzájem vstříc. Na výsledku je vidět, že došlo k dobré souhře."

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Trámová konstrukce krovu je v interiéru obložena sádrokartonem. Sloupek se posouval co nejblíže ke schodišti tak, aby dispozice byla co nejvolnější a zůstaly volné průhledy.Ekologie a ekonomie

Přestože konstrukční systém sám o sobě je energeticky úsporný, majitelé dřevostavby se rozhodli jít ještě dál a zvolili alternativní zdroj energie - tepelné čerpadlo. Vzhledem k místním podmínkám se jako nejvýhodnější ukázal systém vzduch/voda, který nevyžaduje nákladný vrt ani velký pozemek pro zemní kolektory. Teplovzdušné vytápění s rekuperací pak snižuje energetické ztráty na naprosté minimum.

„Zkušenosti s průběhem topné sezony máme teprve před sebou. Alternativní vytápění se ve světě stává standardem, u nás zůstává zatím spíše otázkou cti. Levnější energie nás ale rozhodně nečeká a investice do čerpadla s předpokládanou návratností 10 let se i při stávajících ekonomických podmínkách vyplatí," říká majitel energeticky úsporného  domu.

text: Jitka Pálková, foto: Karel Pobříslo

logo MessengerPoslat Messengerem