Navštívili jsme rodinný dom, který je promyšlenou kombinací pohodlného bydlení s nejmodernějšími technologiemi a vzácně čistým stylem. Originální detaily zde neruší minimalismus celku, naopak hrají roli jednotícího principu.

Dětská koupelna v podkroví září veselými barvami.Málokdo by věřil, jak působivé může být sjednocení venkovních motivů s vnitřním vybavením novostavby. Harmonické skloubení exteriéru a interiéru, představující jakési motto tohoto zděného domu, je dílem firmy DSK Praha a dvou architektek, které vytvářely spolu s majitelem finální podobu domu.

„Můj dík patří především paní architektce Fehrerové, která pracovala na vnějším vzhledu domu, a paní architektce Hlaváčkové, která se věnovala interiérům. Neměl jsem přesnou představu o tom, jak má dům vypadat. Jasné byly pouze jeho funkční dispozice. Při prvních setkáních jsme mluvili o každodenním chodu domácnosti, tři čtvrtě roku jsme společně strávili na architektonické studii a přizpůsobili projekt domu našemu životnímu stylu," říká majitel.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Střešní krytina s plastickým povrchem působí přirozeně

Schodiště z červeného dřeva barevně ladí s celkovým zařízením domu. Za tmy působí „tajemně“ jeho zvláštní nasvícení zpod nášlapné plochy schodu.Některé nápady architektek byly na první pohled dost odvážné. Například členité stropy se zabudovanými světelnými efekty, hliníková okna a venkovní dveře či hliníková střecha. Na většinu z návrhů však majitel přistoupil a dnes nelituje. Zděný dům není výsledkem žádného kompromisu, a to se odráží na každodenní spokojenosti rodiny.

Ukázalo se, že původní představy majitele o hliníkových materiálech už naštěstí neodpovídají současné nabídce trhu a že moderní zpracování tohoto kovu vytváří příjemný kontrast k přírodním barvám nábytku, podlah a lícového zdiva uvnitř interiéru. Také střešní krytina s plastickým povrchem působí přirozeně a její životnost je téměř neomezená.

Středomoří v české krajině

"Původně jsme bydleli v menší vesnici na opačné straně města. Tehdy jsme brali, co bylo v nabídce, a zakotvili jsme v řadovém domku bez parcely. Nepodíleli jsme se příliš na tvorbě stavby, ani na jejím vzhledu. Už tehdy jsem věděl, že je to jen přechodná stanice a že skrývá příliš mnoho kompromisů. Postupem času nabývaly na důležitosti některé prvky, které jsme dříve jakoby nevnímali nebo podcenili: prostor, zahrada, dostupnost do zaměstnání...," svěřují se majitelé energeticky úsporného zděného domu.

Dispozice zděného domu je přehledná a prostá. Vstupní místnosti zařízené střídmým, a přesto působivým nábytkem dominuje rozlehlý krb. Odtud se můžeme vydat na prohlídku všemi směry: pravé křídlo domu slouží jako technické zázemí s garáží, kotelnou a úložnými prostory. Nalevo od vstupní místnosti pak najdeme pokoj pro hosty se zázemím, saunu a kuchyni. Ta je spojena posuvnými dveřmi s jídelnou a obývacím pokojem.

Dojem vzdušnosti umocňují prosklené stěny

V jídelně přitahuje pozornost svou tichou němohrou rozlehlé akvárium. Ryby jsou koníčkem majitele domu, o údržbu se však pravidelně stará odborník.Obytná linie tvořená kuchyní, jídelním a obývacím prostorem je pro rodinný život majitelů zásadní, proto jí atypicky široké posuvné dveře dodávají zdání propojenosti a velkého otevřeného prostoru. Dojem vzdušnosti umocňují prosklené stěny směřující do upravené zahrady. Majiteli domu imponují lehké vzdušné stavby typické pro Středomoří, část tohoto charakteru se podařilo vtisknout i jeho novému domovu.

Soukromí je přísně odděleno ve druhém podlaží, kde se nachází otevřená pracovna s výhledem na střešní terasu a dva velké dětské pokoje doplněné veselou koupelnou. Ložnici majitelů, luxusní koupelně a šatně je věnována oddělená část podkroví, opět propojená posuvnými dveřmi. Kdybychom nevěděli, že je součástí velkého rodinného domu, mohla by působit zdáním samostatné bytové jednotky.

Jednoduchý ráz moderního minimalismu

Celkové vybavení energeticky úsporného domu zachovává nebývalou čistotu stylu. Jednoduchý ráz moderního minimalismu ladí s vnější úpravou stavby vytvořenou podle návrhů zahradního architekta, jehož velkou zálibou jsou japonské zahrady. Shodou okolností prosklená část zděného domu otevřená do zahrady sousedí s japonskou relaxační zahradou, která skýtá příjemný výhled ať už z kuchyně, jídelního prostoru, nebo ze sauny.

Čelo obývacího pokoje tvoří nábytková sestava s nástěnnými panely. Je zde instalován centrální hudební systém, ve vybraných místnostech domu je možné tento systém samostatně ovládat a zvolit k poslechu individualně zvolenou zvukovou produkci. Otevřený prostor obývacího pokoje volně přechází do jídelny. Prosklené plochy umocňují pocit úzkého sepětí se zahradou.„Saunou jsem si splnil svůj vlastní sen. Stavební firma mi doporučila tropické dřevo iroko, tvrdé a stálé, které se hodí na obložení tak vlhkostně a tepelně náročného prostoru, jakým je zázemí sauny. Není krásnější pohled než přímo z roztopené místnosti prosklenými dveřmi ven na zahradu a do vzdálené krajiny, a což teprve v zimě, když mohu vyjít přímo do sněhu nebo se vykoupat v jezírku na zahradě..."

Svítidla zabudována do každého schodu

Osvětlení vnitřních prostor zděného domu se nápaditě obměňuje místnost od místnosti a umožňuje nepřeberné množství kombinací. Jasné světlo bodových svítidel lze vyměnit za tlumené tóny bočních světel zabudovaných do zvláštních stropních roštů. Ve vstupní hale či v jídelně můžete zvolit nepřímé osvětlení integrované v římse pod stropem, která lemuje celý obvod obou místností. Na schodišti jsou svítidla originálně zabudována do přední části každého schodu.

Střed kuchyně tvoří ostrůvkové varné centrum, jež poskytuje velkorysou odkládací plochu. V létě je kuchyň volně spojená se zahradou.Tím ovšem technické zvláštnosti zděného domu zdaleka nekončí. Majitelé si pohráli s vytápěním stavby kombinací vzduchotechniky, slunečních kolektorů a podlahových konvektorů. Systém teplovzdušného vytápění s rekuperací, rozšířený především v Německu pro svou ekologičnost a nízké provozní náklady, dosahuje maximální efektivity a účinnosti především u menších staveb. I ve velké novostavbě se po dvou zimách tato technologie ukázala jako maximálně funkční a komfortní. Ekologické nastavení domácnosti pak doplňují sluneční kolektory na střeše, které i v zimě přispívají svou energií k dohřevu užitkové vody a podporují vytápění domu.

Profesionalita, spolehlivost a citlivý přístup

"Říká se, že člověk by měl první dům zbořit, druhý prodat a teprve ve třetím bydlet. My jsme jednu z fází přeskočili a tento dům naplňuje naše představy i proto, že byl koncipován přesně podle našich rodinných potřeb. A kdybych měl přece jen na základě tohoto přísloví jednou v budoucnu stavět ještě třetí dům, znovu bych si vybral firmu DSK Praha pro jejich profesionalitu, spolehlivost a citlivý přístup," vychvalují si spolupráci majitelé energeticky úsporného bydlení.

text: Daniela Rígrová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem