Rodinný dům nemusí nutně sloužit pouze k bydlení. Pokud je paní domu osobností s tvůrčím duchem, najde se pod střechou novostavby místo i pro keramickou dílnu a společné setkávání žen. Ostatně rukama majitelky prošly téměř všechny předměty v domácnosti a nesou její nezaměnitelný punc.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Poloha ve svahu si vyžádala terénní úpravy včetně půvabných kamenných opěrných zídek.Před čtyřmi lety bydlela rodina se čtyřmi dětmi v městském bytě 3+1 hned u silnice. „Nebylo to ideální,“ vzpomíná energická paní domu, které by nikdo nehádal skutečný věk. „Když jsme se rozhodli stavět, nakreslila jsem si malý domeček s obývákem propojeným s kuchyní, abych se necítila sama. Přidala jsem dílnu, v patře dva dětské pokoje a to bylo všechno. Toužila jsem po útulném domku s balkonem ve štítu, kde dnes večer sedávám a dívám se, jak zapadá slunce za lesy a zurčí blízký potůček. Balkon se nám povedl, ale dům je nakonec větší, než jsem si představovala,“ vypráví.

Do manželčiných vizí zasáhla samozřejmě i přání manžela, a tak ke jmenovaným místnostem přibyl především krytý bazén. Přízemí je dále rozšířeno o technické zázemí s garáží a v intimní podkrovní zóně se dům rozrostl o ložnici s šatnou a hostinský pokoj. Bazén spolu s obývací kuchyní tvoří ramena půdorysu do písmene L, která se jižním směrem otevírají na terasu a do upravené zahrady.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Velká plocha střechy s jižní orientací přímo vybízela k instalaci fotovoltaických panelů.Velká posuvná okna propojují trojici prostorů do živého srdce rodinného domu, kde se u velkého stolu scházejí již dospělé děti i s novými partnery, pravidelný keramický kroužek a také sousedi, s nimiž za několik let společného života na okraji obce pod brdskými lesy našli majitelé společnou notu. „Není tady sterilní městské prostředí. Vesnice žije vlastním životem, pořádají se tady v okolí různé akce a se sousedy máme dobré vztahy, navzájem si pomáháme,“ uzavírá žena výčet příjemných radostí života na venkově.

Ve jménu úspor

Pro zlepšení tepelněizolačních vlastností zvoleného stavebního materiálu získal celý dům osmicentimetrový plášť z fasádního polystyrenu s příměsí grafitu, který na jižní straně nahradila minerální izolace. Příjemné teplo zajišťuje ve všech obytných místnostech jak v přízemí, tak v podkroví podlahové vytápění tepelným čerpadlem voda/ vzduch, které právě v kombinaci s podlahovým topením dosahuje nejlepších úspor. Ohřev vody v bojleru a bazénu doplňují solární panely umístěné na střeše.

V jižním štítu podkroví je umístěna velká ložnice rodičů s prosklenou stěnou na lodžii.Od výkopu ke kolaudaci

Než však mohli návštěvníci po osvěžující koupeli v bazénu zasednout kolem velkého stolu pod slunečníkem a vychutnat si čaj z domácích bylinek, museli manželé projít několikaletou zkušeností s výstavbou domu. Od prvního výkopu základové desky trvaly stavební práce i s přestávkou pro vyřízení hypotéky necelé tři roky. K realizaci individuálního projektu šitého na míru si vybrali tradiční přírodní materiál – pálenou cihlu systému POROTHERM od společnosti Wienerberger.

Celosvětově největší výrobce cihlářských výrobků v rámci svých služeb nabízí mnoho variant produktů a právě klasická cihla s výbornými energetickými parametry a staletou tradicí u manželů už pro svůj přírodní charakter zvítězila. Z portfolia kompetentních stavebních firem speciálně proškolených pro práci s produkty společnosti Wienerberger si vybrali blízkou stavební společnost A V stav, která se specializuje převážně na dodávky rodinných domů na klíč, rekonstrukce či nástavby. 

Teplo domova

Chladné večery mimo topnou sezonu zútulňuje teplo z litinových kamen v obývacím pokoji, v místě, kde majitelka do budoucna sní o postavení kachlových kamen s poležením na peci a kameninovou nádobou na ohřívání vody. Chalupářský ráz novostavby navozený už přiznanými stropními trámy i dřevěnými rámy oken a dveří vyrobenými na míru by tak byl úplný.

Ručně vyrobený svět

Podkrovní koupelna s keramickým obkladem teplých barev a dřevěným pódiem u vany potvrzuje příklon majitelů k přírodnímu stylu.Každá část vnitřního vybavení získala tvořivým dotekem členů rodiny nový život: stará litinová kamna dostala po vybroušení novou barvu, šamotovou vložku a litinovou desku, na které se pečou bramborové placky jako za časů babiček; dřevěné bytelné schodiště dala dohromady mužská část domácnosti stejně jako atiku ve zdi, která připomíná starou venkovskou chalupu; knihovnu v podkrovní galerii naopak postavila paní domu a vedle ní zavěsila zrenovovaný obraz po babičce; jedno křídlo staré skříně se v dívčím pokojíku proměnilo na zrcadlo ozdobené mušličkami, zatímco druhé křídlo zakotvilo v ložnici rodičů.

Výčet tvořivých zásahů do vybavení domácnosti může být nekonečný. S rozdílnými podlahovými krytinami v každé místnosti hravě koresponduje různorodé vybavení domu, jedno však mají společné – neutuchající chuť vytvářet si po svém vlastní prostředí k životu v hlubokém spojení s tradicí předků a přírody.

text: Daniela Rígrová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem