Zuzana je oblíbeným typovým domem od firmy RD Allstav. Navštívíme dnes tu, která byla první a dala tomuto typu vzhled i dispozice. Začalo to obvyklým scénářem. Mladá rodina se dvěma dětmi toužila po bydlení ve vlastním domě, kde by bylo dost místa i pro budoucího benjamínka.

Zděděný pozemek, za jehož plotem začínají brdské lesy, je zprvu příliš nenadchnul, působil jako místo, kde lišky dávají dobrou noc. Po zvážení všech pro a proti se zde nakonec stavět rozhodli. Devizou tohoto místa je dostatek soukromí, jaké by jim neposkytl žádný satelit.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ

Typový dům podle vlastního návrhu

Střecha je tradiční sedlová s dřevěným krovem, krytá taškou Bramac. Střešní konstrukce jsou dimenzovány na zatížení sněhem až 1,0 kN/m², za příplatek dodá firma střechu s hodnotou pro větší zatížení.Druhá etapa cesty za bydlením pokračovala hledáním vhodného domu a stavební firmy. Následující rok jezdili po výstavách a vzorových domech, až je oslovil kvalitně zpracovaný katalog dřevostaveb firmy RD Allstav, která v té době působila především v Německu a na našem trhu se teprve prosazovala. Tak se stalo, že investoři byli sami sobě i projektanty a navrhli si kompletně celou dispozici (kromě technických instalací).

Tím, že byli u nás mezi prvními, nebyl ještě určen standard vybavení a investoři si je vybírali sami, ale možnosti průběžně konzultovali s pracovníky firmy. „Všichni včetně samotného majitele se nám věnovali a pomáhali nám řešit každý technický problém, a to už před podepsáním smlouvy," vzpomínají na počátky stavění.

Na celkovou konstrukci třicetiletou záruku

Bíle lakovaná kuchyňská linka s masivními úchytkami je moderní variací na kuchyňský nábytek dřívějších dob s rámovými dvířky a propracovanými detaily.Dům byl kompletně postaven za sedm měsíců, základovou desku v tomto případě zhotovila místní firma, ovšem za důkladné kontroly pracovníků RD Allstav. V současnosti, kdy už je dům Zuzana zaběhnutým typem, probíhá jeho výstavba rychleji (kompletní realizaci na klíč do 6 měsíců) a poskytuje na stavbu tříletou a na celkovou konstrukci třicetiletou záruku.

Co se týče samotné výstavby domu, vsadili investoři na jistotu a vymínili si, že dům bude stavět parta, která staví domy v Německu. „Předpoklad, že obstála v konfrontaci s německým perfekcionalismem, se ukázal velmi správným. Nejenže řemeslníci pracovali naplno a končili za tmy, ale přicházeli i s různými dílčími řešeními. Tak si představujeme individuální přístup ke klientům."

Majitelé v domě spokojeně bydlí už osmý rok a oslovili RD Allstav, aby jim postavil garáž s přístřeškem z betonového polotovaru, který si zakoupili. Přestože se firma specializuje na dřevostavby, poradila si i s touto výstavbou na jedničku a nová stavba zcela koresponduje s domem.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Ozvěny severu i Francie

Výrazná žlutá omítka, která se odráží od zelené masy stromů spolu s bílým nátěrem dřevěných částí přiznaného krovu a sloupů propůjčuje domu trvale letní vzhled, pozitivně nalaďující jeho obyvatele i v ostatních obdobích roku.Otevřená dispozice obytné části v přízemí a vybavení inspirované Francií vytvářejí spolu se severským vzhledem exteriéru zajímavý stylový kontrast.

Dřevěný nábytek evokuje atmosféru Provence, staré stolky od šicích strojů a květinové a patchworkové potahy či litinová kamínka s prosklenými dvířky přispívají k maximální útulnosti interiéru, který dotvářejí i drobnější grafiky od českých výtvarníků.

Podlaha z exotického dřeva tigerwood je v praktickém tmavém odstínu magnum. Dominantou domu je bukové schodiště, mořené do obdobného odstínu jako podlaha.Nejen vzhled, ale i praktičnost je v domě znát na každém kroku. V podkroví postačují francouzská okna namísto balkónu, jehož funkci přebírá venkovní terasa krytá prodloužením střechy. Dvě koupelny a v patře samostatné WC, které si vymínil pán domu, zajišťují bezproblémový provoz pětičlenné rodiny především v ranní špičce. Také tři samostatné dětské pokoje nebývají ani ve velkých domech samozřejmostí ke škodě nejmladších obyvatel. V tomto domě jim však rozhodně nedostatek soukromí nehrozí.

Ani rodičům, kteří mají svou ložnici, i když ji s nimi zatím užívá nejmladší syn a trvale i psí člen rodiny. Praktická jsou v neposlední řadě i kamínka, která neslouží jen k pohodovému účinku při sledování ohňového představení, ale i k přitopení mimo topnou sezónu nebo jako záloha, kdyby byla náhle přerušena dodávka elektrické energie. Jediné, co by snad majitelé dnes uvítali, by bylo prodloužení obytné části ještě tak o metr.

text: Jitka Pálková, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem