V malé jihočeské obci přibyla stavba, která svým technickým řešením míří daleko do budoucna. Není to ale žádný syrový „hi-tech“, základním mottem domu je pohodlné moderní bydlení v symbióze s přírodou.

Manželský pár středního věku s odrostlými dětmi hledal jednoduché pohodlné bydlení na hezkém místě v přírodě, vhodné pro klidný relax i setkávání s dětmi a jejich rodinami. Důraz byl kladen na prostornou společnou obývací část a její propojení se zahradou. „Od začátku jsme celý návrh koncipovali jako dům pro dvě osoby,“ říká architekt Michal Kunc.

Kompaktní plášť z černého ocelového plechu Lindab, který tvoří jak střešní krytinu, tak fasádu, dává domu spíše podobu moderní skulptury než lidského obydlí. Střecha je odvodněna „neviditelnými“ zaatikovými žlaby. Základní silueta patří do tvarosloví tradičních českých obytných staveb

Atypickou siluetu domu ovlivnil především územní plán obce, který stanovil sedlovou střechu. „My jsme tento zdánlivý handicap přetavili v bonus. Chtěli jsme, aby dům byl moderní na první pohled, otevřený do zahrady a anonymní při pohledech z ulice,“ popisuje architektka Alžběta Vrabcová z ateliéru DMAE architects, která je spoluautorkou návrhu stavby i vybavení interiéru.

To byl také hlavní motiv, který vedl ke vzniku základní protáhlé obdélníkové hmoty s nízkou a asymetrickou sedlovou střechou. Hřeben střechy je posunut směrem k východu, takže při pohledu z opačné strany, z hlavní pobytové části zahrady, se střecha opticky snižuje a dům lépe zapadá do krásného prostředí. Směrem do ulice se obrací uzavřené neproniknutelné průčelí.

Směrem do ulice je dům zcela uzavřen. Oplocení, vrata a popisné číslo, zhotovené z ocelových profilů a černé pásové oceli, představují pomyslnou tečku za originálním dílem

„Inspiraci k architektuře domu jsem načerpal na cestách po Novém Zélandu. Pro dosažení moderního kompaktního tvaru bylo důležité, aby dům měl stejnou fasádu a střechu. Jako ideální materiál se ukázal ocelový plech, který je často vidět i v nových bytových projektech realizovaných na opačné straně zeměkoule,“ doplňuje Michal Kunc.

Bez dětských pokojů

Při průchodu domem vynikne další z tvůrčích zásad architekta Michala Kunce – otevřené průhledy zakončené výhledem do zahrady nebo jinou pohledovou dominantou. Proto dispozicí prochází podélná komunikační osa, v interiéru jsou použity skleněné stěny a skleněné posuvné dveře

Základem dispozice, která se přizpůsobuje situaci na protáhlém pozemku s přístupem ze severu, je obdélníkový tvar. V jeho severní části se nachází garáž s technickým zázemím, střed tvoří hlavní vstup a samostatný pokoj pro hosta, jižní klidová zóna obsahuje pracovnu a velkou komfortní ložnici s příslušenstvím a vlastní terasou.

Na západní straně ze základní hmoty domu vystupuje nízká přístavba – společný obývací prostor. Je ze tří stran obklopen posuvnými prosklenými plochami a terasou bezbariérově přecházející v travnatou plochu. „Tímto způsobem se nám podařilo bydlení co nejvíce vtáhnout do zahrady. Máte tu pocit, že trávník a stromy doslova vrůstají do obývacího pokoje,“ říká Michal Kunc. Okolní zeleň spolu s posuvnými kovovými paravány vytváří ochrannou clonu, takže zde vzniklo příjemné intimní prostředí.

Interiér záměrně kontrastuje s exteriérem. Převažuje zde bílá barva a jednolité hladké povrchy – podlahové a nástěnné stěrky, vybavení z laminovaných desek s bílým lakem a světlým dřevodekorem. Doplňky v černé barvě sem vnášejí správnou míru kontrastu, ale nijak neruší výhled ven, který má v domě jednoznačnou hlavní roli.

Hodně skla a kontrast černé a bílé vládnou i uvnitř domu. Osvětlení je kombinováno převážně z nabídky českého výrobce Halla (LED svítidla), společnému obývacímu prostoru kralují drátěné lustry značky Moooi nad jídelním stolem

Domácnost budoucnosti

Hodně prosklené budovy vyžadují promyšlený architektonický návrh a kvalitní technologie zajišťující celoročně optimální osvětlení, teplotu a celkově zdravé vnitřní klima.

V tomto domě celý „orchestr“ technologií řídí systém inteligentní domácnosti Inell, do nějž je zapojeno podlahové vytápění, řízené větrání s rekuperací (je schopna v létě i chladit), automatické předokenní žaluzie, osvětlení, programovatelné elektrické zásuvky, zabezpečení a také fotovoltaické střešní panely. Majitelé počítají s dalším rozvojem technologií a vybavili svůj dům i baterií pro napájení elektrospotřebičů a nabíjení elektromobilu.

Nábytek, obložení stěn a další prvky s dřevodekory byly vyrobeny na zakázku z kvalitních MDF desek Egger s povrchy lamino synchropor

Text: Jitka Pálková, foto: Jan Vrabec 

logo MessengerPoslat Messengerem