U zrodu jednoduchého domu s režnou cihelnou fasádou stála touha po pohodlném bydlení na vesnici za přijatelnou cenu a s nízkými provozními náklady. Účelný zděný dům využívá tradiční materiály moderním způsobem a dokazuje, že možnosti pálené cihly nejsou ještě zdaleka vyčerpány.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Pečlivě upravená zahrada se spojuje se sousedním pozemkem v jeden celek bez plotu.Majitelé si představovali bydlení, které je nebude zatěžovat ani finančně, ani náročnou údržbou, umožní jim využívat zahradu a všechny půvaby venkovského prostředí. Dávají přednost klasickým přírodním materiálům, jako jsou kámen, cihla, dřevo, které samy o sobě vytvářejí prostředí, kde vládne příznačné „teplo domova“. Architekt Ján Stempel navrhl jednoduchou kompaktní stavbu obdélníkového tvaru se sedlovou střechou, vycházející z tradičního vzoru českého venkovského domu.

„Dům svou archetypální formou prezentuje pohodlné rodinné bydlení se zahradou na českém venkově,“ říká autor. „Tradiční materiály, jako je cihelná obezdívka, břidlicová střešní krytina, podtrhují moderní minimalistický výraz domu.“

Zahrada bez plotu

Zahradu si rodina spolu se sousedy sjednotila v jednu, čímž se odbourala bariéra plotu a zvýraznila se jednota dvou sousedních domů od stejného autora.

Dům spojuje tradiční a moderní architekturu – tradiční obdélníková stavba se sedlovou střechou má moderní nečleněná okna a střechy bez přesahů, kompaktnost hmoty narušuje terasa zapuštěná hluboko do středu domu.Velká domácnost na malé ploše

Dispozice je velmi úsporná a kompaktní, s minimálními komunikačními plochami, bez nevyužitých metrů čtverečných. Na malé zastavěné ploše (116 m2) se však podařilo realizovat plnohodnotnou dispozici pro čtyřčlennou rodinu, se zázemím, bez něhož se bydlení v rodinném domě neobejde, ale na nějž někteří developeři v zájmu „úspor“ zapomínají. Nechybí technické zázemí, spíž, šatna, v domě je i koupelna s vanou a samostatným sprchovým koutem, prostorná jídelna a chráněná terasa. 

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Velikost jednotlivých místností je pečlivě vyvážena tak, aby nikde nepřebývala ani nechyběla užitná plocha a dům jako celek působil prostorně. Vstup se nachází ve východním štítu domu, kde je vedle zádveří soustředěn blok zázemí – WC, technická místnost, spíž.

Cihla – tradiční hodnota s novou perspektivou

Pro stavbu domu zvolili majitelé klasický keramický materiál – cihlu, a větraný sendvičový obvodový plášť s vnější obezdívkou z režného zdiva. Mohou se spolehnout na stoletími prověřené vlastnosti zděných staveb – pevnost, stabilitu, odolnost a také na to, že dům správně „dýchá“. Dům získal hlavní cenu Porotherm dům Brick Award 2012 v mezinárodní soutěži, která je zaměřena na použití cihlového zdiva.

Severní polovinu domu zaujímá podélný společný obývací prostor s kuchyní a ústřední jídelnou. Středem celého přízemí prochází komunikační osa vedoucí od prosklených vstupních dveří přes zádveří, kuchyň a centrální jídelnu až do relaxační části.Ze zádveří se vstupuje přímo do společného obývacího prostoru s integrovaným otevřeným schodištěm a kuchyní. Těžištěm architektonického návrhu je prostup domu v příčné ose, kde je umístěno sezení u velkého kulatého jídelního stolu, převýšené až na galerii v podkroví, a terasa, zapuštěná z jižní strany do hmoty stavby a propojená s interiérem posuvnými prosklenými stěnami.

Zapuštěná terasa

 Terasa zapuštěná do hmoty domu má mnoho výhod. Neruší kompaktní architekturu, je ze tří stran chráněná před větrem, deštěm, sněhem i sluncem a poskytuje dokonalé soukromí.

Terasa zapuštěná do hmoty domu má mnoho výhod. Neruší kompaktní architekturu, je ze tří stran chráněná před větrem, deštěm, sněhem i sluncem a poskytuje dokonalé soukromí.V zadní části přízemí se nachází sezení a pracovna oddělená vestavěnou skříňovou stěnou. Podkroví se dělí na zónu dětí a zónu rodičů, společně užívají velkou rodinnou koupelnu a samostatné WC. Přístup do všech místností vede z galerie nad jídelnou. Venkovní úpravy nebyly podceněny a dům se tak neřadí mezi masu novostaveb se zahradou, na niž nezbyly peníze.

text: Jitka Pálková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem