Navštívili jsme přízemní dřevostavbu rodinného domu v malé obci na Soběslavsku. Dům zatím slouží k rekreačním účelům, ale pokud se to změní, investor určitě využije solární systémy a akumulaci elektřiny.

Dům se nachází v jihočeské obci obklopené lesy, rybníky a sádkami, na pozemku s úchvatným výhledem na slepé rameno řeky Lužnice. Majitel dřevostavby se sice narodil, vyrůstal a pracuje v hlavním městě, nicméně celý život na Soběslavsko jezdil za rodinou na víkendy a na prázdniny. I díky těmto vazbám se zde rozhodl postavit rodinný dům a kompletní přesun sem do budoucna nevylučuje. V těsné blízkosti obce se navíc dostavuje dálnice z Prahy do Českých Budějovic a dále do Rakouska.

Jezírko je napuštěno pitnou vodou, čistí se pomocí cirkulace vody skrze vodní rostliny na bázi biotopu. Kdyby hned nad jezírkem nestály krásné staré vysoké duby, voda by zůstala čistá i po několik let.

Cesta k bungalovu

Na začátku to měl být dvoupatrový rodinný dům obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou a dokonce byla už i takto vylitá základová deska. Ale nakonec investor svůj záměr změnil a rozhodl se, že postaví přízemní dům do tvaru „L“. Chtěl zkrátka dům bez schodiště a s maximálním výhledem na listnaté stromy a slepé rameno řeky Lužnice. Autorem projektu je Ing. arch. Jaroslav Voceďálek ze studia Vocet Architect.

Vnitřní uspořádání

Sedací souprava je orientována tak, aby si sedící mohli co nejvíce vychutnat výhled na jezírko a úchvatnou okolní přírodu.Prostorná vstupní hala je umístěna u zastřešeného nároží. Odtud vede velký vstupní otvor do otevřené společenské části s kuchyní a obývacím pokojem. Zajímavý prvek představuje prosklený roh obývacího pokoje.

Dále se z haly vchází do prostorné koupelny s vanou, walk-in sprchovým koutem a saunou. Na druhé straně dispozice je ložnice s taktéž proskleným rohem a vlastní menší koupelnou přístupnou přímo z ložnice.

„Pán domu si přál mít vizuální kontakt se zahradou jak z obývacího pokoje, tak z ložnice. Původně jsme diskutovali o tom, zda prosklít tento roh u ložnice tak výrazně, jelikož se tudy vchází do domu. Ale naštěstí jsme prosklený roh prosadili i zde a majitel domu si podle svých slov užívá každé ráno jedinečný výhled,“ prozradil architekt.

Pohled z interiéru je vskutku fascinující: přes lesknoucí se hladinu jezírka se otevírá výhled na slepé rameno řeky Lužnice a celou soustavu jihočeských rybníků. V parném létě může z ložnice přes terasu skočit přímo do průzračné vody jezírka. Poslední místností domu je pracovna, kterou lze adaptovat na dětský pokoj. Obývací pokoj je stejně jako fasáda obložen kvarcitovým kamenem a modřínovým obkladem, a tak exteriér i interiér spolu opticky komunikují. Prostoru dodává v chladných dnech teplo rohový krb.

Kvarcitový kámen a modřínová prkna se objevují také v interiéru hlavní obytné místnosti s krbovou vložkou, kde se nachází také kuchyně a jídelní kout.

Jezírko, domek pro hosty a sklípek

Fasáda domu je ze sukovatých prken sibiřského modřínu doplněných o pásy kvarcitového kamene. Dřevěná terasa propojuje obývací pokoj s hlavním vchodem a ložnicí.Roh proskleného obývacího pokoje lemuje terasa a na tu plynule navazuje vodní hladina jezírka s vodními rostlinami, které fungují jako samočisticí systém úpravy vody.

K hlavnímu domu patří domek pro hosty, ve kterém pán domu bydlel v průběhu stavby a chválil si jeho útulnost. Tento domek má vlastní společný prostor kuchyně a obývacího pokoje, samostatnou koupelnu a ložnici. Je to takový plnohodnotný malometrážní dům, který využívá taktéž všech krás výhledu na jezírko a do dáli přes řeku.

Z třetí strany jezírka je umístěna zastřešená pergola pro venkovní posezení a grilování. Zasahuje nad vodní hladinu, a proto je ideální na skákání do vody. Směrem k silnici je pod úrovní terénu zabudován sklípek, určený k chlazení tekutých skvostů a k uskladňování potravin. Vedle sklípku najdete ohniště pro opečení buřtů.

Hned za vjezdem do zahrady stojí ještě samostatná prostorná garáž spojená s kůlnou, kde má pán domu zahradní techniku, naskládané dříví, veškeré nářadí a místo zaparkovaného auta rozložený hojně využívaný pingpongový stůl.

Ložnice má taktéž prosklený roh, a tak si při vstávání můžete užívat ničím nerušený výhled do dálek nebo rovnou skočit do jezírka, ve kterém jsou nasazeny ryby.

Zdroje tepla

V technické místnosti se nachází vnitřní jednotka tepelného čerpadla NIBE systému vzduch/voda, vnitřní jednotka má v sobě i velký bojler, který umožní plnohodnotné vysprchování 3–4 lidem.O teplo se v domě stará tepelné čerpadlo NIBE systému vzduch/voda o výkonu 12 kW, kompletní sada vnitřní i vnější jednotky. Celý dům má podlahové vytápění.

Vnitřní jednotka zahrnuje i velký bojler na ohřev vody, který umožní plnohodnotné vysprchování pro čtyři osoby. Okamžitou dostupnost teplé vody v celém domě zajišťuje trvalý oběh. To je podle pána domu jedna z nejpraktičtějších věcí vůbec, a vřele ji všem doporučuje.

A jak je investor spokojen s použitými technologiemi? „Kdybych dům stavěl dnes, rozhodně bych tepelné čerpadlo nahradil střešní fotovoltaikou s baterií. V oblasti solárního sektoru a akumulace energie se aktivně pohybuji, takže bych neváhal tuto investici udělat.

Nicméně zatím trávím a jistě ještě pár let trávit budu většinu týdne v Praze a pouze kvůli víkendové spotřebě a pár měsícům topení se systém nevyplatí, měl by návratnost okolo 25 let. Pokud se v budoucnu do domu nastěhuji natrvalo, bude domácí fotovoltaika s baterií první věcí, kterou nechám udělat.“

Text: Adam Krejčík, Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem