Hned první pohled na dům v Zaječicích vás přesvědčí, že dokonalá harmonie mezi přírodou, moderní architekturou a pohodlím rodinného krbu opravdu může existovat. Dřevěné obydlí na kopci je místem, kde si snad každý dokáže představit šťastný a spokojený život, daleko od shonu a šedi velkých měst.

Investoři spolu s architekty ze studia A2L strávili poměrně dlouhou dobu jen nad studií. První, obsáhlejší verze zprvu překročila požadovaný rozpočet, proto bylo nutné najít skromnější řešení. Druhá varianta, i přes zjednodušení projektu, však dopadla ke spokojenosti budoucích majitelů.

Fasáda má větraný obklad z modřínového dřeva, které časem získá přirozenou patinu. Jeho zbarvení kontrastuje s antracitovými okenními rámy, žaluziemi a černou taškovou krytinou

Během tvorby projektu se pečlivě dbalo na každý detail. Například umístění domu a jeho orientace byla určena nejen na základě pohybu slunce a pozic světových stran, ale také pomocí principů feng-šuej. Principy tohoto tradičního čínského učení umožňují v daném prostoru nastolení harmonie na základě nerušeného plynutí energie.

Protože paní domu je výtvarnice, jedním nevšedním požadavkem zadavatelů bylo vybudování ateliéru. Majitelka si přála vytvořit v domě prostor, kde by mohla nerušeně pracovat na svých dílech. Výtvarné studio nakonec získalo své místo v prvním patře, odkud je také nádherný výhled do okolí.

Protože paní domu je výtvarnice, jedním nevšedním požadavkem zadavatelů bylo vybudování ateliéru. Majitelka si přála vytvořit v domě prostor, kde by mohla nerušeně pracovat na svých dílech. Výtvarné studio nakonec získalo své místo v prvním patře, odkud je také nádherný výhled do okolí

Kromě ateliéru se zde mimo jiné nacházejí pokoje tří synů majitelů, společně s ložnicí a koupelnou. Srdce domu tvoří obývací prostor s kuchyní a jídelnou v přízemí. Velká místnost slouží jako centrum pro společný rodinný čas. Součástí tohoto pokoje jsou také kamna s pecí, inspirovaná tradičními českými kamny ve starých roubenkách a staveních. V přízemí se také nachází pokoj pro hosty a hygienické a technické zázemí.

Příroda dělá zdravé klima

Konstrukce budovy je téměř bez výjimky ze dřeva, hlavní nosnou kostru tvoří dřevěné masivní panely, které jsou umístěné na betonové desce se základovými pásy. Dům je opláštěn modřínovými fasádními obklady a zateplen dřevovláknitou izolací, střecha pokryta hladkými černými pálenými taškami.

Vytápění probíhá za pomoci zásobníku na vodu s ohřevem na elektrické patrony kombinovaným se solárním panelem. Ze zásobníku je voda rozváděna do radiátorů v jednotlivých místnostech. Jako druhotný zdroj tepla lze použít pec na dřevo v hlavní místnosti s přidruženou akumulační stěnou mezi obývacím pokojem a chodbou.

Také interiéru vládne přírodní dřevo. Na stěnách je kombinováno s hliněnými omítkami. V hlavním obývacím prostoru se, stejně jako v celém domě, uplatnily výhledy a výtvarné cítění majitelky domu

Stejně jako zbytek domu, interiér je převážně dřevěný a povrch vnitřních stěn je tvořen hliněnými omítkami. Ty obsahují směs písku a jílu a jejich největší výhodou je schopnost regulace vlhkosti v místnosti. Díky této vlastnosti omítky zlepšují vnitřní klima a vytvářejí v místnostech příjemnější prostředí. Finální podoba interiéru vznikla z velké části i za pomoci paní domu, která prostoru vdechla to správné kouzlo domova.

Protože se budova nachází na kopci, část zahrady leží na příkrém svahu. Aby byl venkovní prostor dobře využit, byla podél kamenných schodů vedoucích ke vstupu do objektu vytvořena skalka. Cestou k domu tak každý může obdivovat rozličné druhy rostlin a bylin. Čerstvého vzduchu si majitelé užívají na prostorné terase, kde se našlo místo jak pro venkovní jídelní stůl, tak pro pohodlnou sedačku a gril.

Východní fasádu, kde je hlavní vstup do domu, po celé délce lemuje krytá terasa, jakási moderní obdoba zápraží venkovských stavení. I dnes je zápraží užitečné a příjemné

Text: Klára Burešová | Foto: Jakub Moravec

logo MessengerPoslat Messengerem