Marcela Krplová, ředitelka soutěže Česká Miss, říká, že měla dost zajímavých nabídek na bydlení v Praze i jinde, ale Beskydy by za nic nevyměnila. V jejich podhůří si s partnerem postavili dům, který beze zbytku splňuje jejich představy o ideálním bydlení a zároveň dokonale souzní s okolní přírodou. Cesta k němu ale nebyla jednoduchá…

Asi málokdo by uvěřil tomu, že rodinný dům s obytnou plochou 400 m² může působit nenápadně. V tomto případě to ale skutečně platí. Přízemní členitá stavba s přírodní fasádou z modřínu a velkými prosklenými plochami, v nichž se teď odráží podzimně zbarvené listí, je citlivě umístěná v zadní části rozlehlé zahrady a v okolní zeleni se téměř ztrácí.

„Pocházím ze zdejšího kraje a tohle místo jsem dobře znala. Jezdila jsem tehdy závodně na horském kole a často jsem tady v okolních kopcích trénovala,“ říká paní Marcela.

Do prosklené jižní fasády je zapuštěna terasa, shora krytá zasklenou plochou. Dům získal na členitosti, aniž by byl narušen celkově kompaktní charakter, a do interiéru díky tomuto rafinovanému nápadu přichází více slunce a světla.

Z pozemku byli manželé nadšení. Byl skvěle situovaný, s krásným výhledem na Beskydy. V jeho středu stála hrubá stavba domu. Koupili ho a z hypotéky během roku dům zrekonstruovali a dokončili.

Základové poměry a základová deska jim ale připravily nepříjemné překvapení. Teprve po dokončení stavby se dozvěděli, že původní majitelé museli desku dvakrát injektovat. Špatně založená stavba začala dělat problémy i jim, dům praskal, vlhnul a objevila se plíseň. Dokonce se snažili dům prodat. Nakonec po dvou letech hledání nového pozemku dospěli k názoru, že stejně krásný pozemek neexistuje, a rozhodli se dům zbourat a postavit jiný.

Na stejné vlně

Návrh nového domu svěřili architektu Davidu Wittasskovi z Opavy. „Měla jsem všechno ‚nakoukané‘. Jezdím často do zahraničí a baví mě sledovat architekturu i designové a módní trendy. Třeba v Rakousku je nad Innsbruckem designová čtvrť, velmi hezké místo, odkud i čeští architekti čerpají inspiraci. Chodila jsem se tam dívat, jak jsou stavby řešené. Architektovi jsem pak řekla svoji představu – že mám ráda materiály, jako je dřevo, kámen a sklo, a přála bych si přírodní neokázalý dům, který by dobře ‚zapadl‘ do zdejší krajiny. On přišel a přinesl kresbu, na které jsem nepotřebovala vůbec nic změnit. Byli jsme naladěni na stejnou vlnu,“ vzpomíná na začátky spolupráce paní Marcela.

Severní fasádu architekt rozčlenil pomocí předsazených dřevěných nosníků a dvou zapuštěných atrií, lemovaných kamennými stěnami. Dlouhé stavbě prospěla členitost a dynamický rytmus.

David Wittassek také navrhl posunout nový dům do zadní části pozemku – oproti původnímu, který stál v jeho první třetině. Se stavbou začali v roce 2011. „Když se vylila poměrně velká betonová plocha pro základovou desku, povídalo se o nás, že stavíme Tesco,“ směje se paní Marcela. Dnes ale dům nijak nevyčnívá, naopak dokonale zapadá do okolní krajiny. „Věříme, že naši stavbu všichni dobře přijali. Navíc máme skvělé sousedy, což je další důležitý bod ke spokojenému bydlení.“

Sklo, dřevo, kámen

Pomyslnou hranicí, jež rozděluje obdélníkový dům na společenskou a privátní zónu, je dlouhá prosklená chodba, z níž ústí dveře do dalších místností. V jižní části je umístěna kuchyně, propojená s jídelnou a obývacím prostorem.

Kámen přechází z exteriéru do interiéru, kde vytváří jemný kontrast s pohledovým betonem a dubovou podlahou. Vybavení je minimalistické, ale komfortní. Televize v obývacím pokoji a v knihovně jsou schované za posuvné stěny, což majitelce domu přijde praktické i elegantní.

Nápaditým řešením je terasa, důmyslně začleněná do průčelí domu. Vchází se sem dvojími protilehlými skleněnými dveřmi – z jídelny a obývacího pokoje. Bezprostřední kontakt s přírodou umožňují i dvě atria v severní části domu. V této soukromé zóně se dále nacházejí dva dětské pokoje se společnou koupelnou a toaletou a ložnice rodičů, koupelna a menší fitness. Součástí domu je i prostorná dvougaráž.

V celém interiéru převládají přírodní materiály – především dřevo a kámen. Dlažbu v atypickém formátu 2 x 1 m paní Marcela objevila už během první stavby. Ve společenských prostorách pak dlažbu střídá podlaha z běleného dubu. V domě fungují tři okruhy topení – elektrické podlahové, konvektory a registry, umístěné v nikách. Dům však perfektně vytopí „podlahovka“.

Sedačka Kenzo učarovala majitelce na první pohled na veletrhu v Düsseldorfu. Skvěle ji doplňují designová svítidla.

„Výbornou práci odvedli kameníci z Rožnova, kteří tu s námi strávili celý rok a stavěli nám kamenné zdi. Ty tvoří rámové konstrukce, z obou stran obložené kameny. Využili jsme na ně místní kámen ze Štranberka. Kameníci ho na místě opracovávali a z jednotlivých kusů pak skládali zdi. Takhle se prý údajně stavěly středověké hrady.“

Stropy celého domu tvoří pohledový beton. „Je pravda, že se mě občas někdo při pohledu na strop zeptá – a kdy už vám to dodělají?“ směje se paní Marcela.

Ventil je hora nebo hudba, nejlépe obojí

„Neměla jsem ráda, když jsem musela před Vánoci vyleštit ,tuny‘ porcelánu a dalších věcí, a ani ve své domácnosti jsem se nechtěla obklopit lapači prachu,“ vysvětluje paní Marcela důvody, proč si pro své bydlení zvolila jednoduchý styl bez jakýchkoli zbytečností. „Líbí se mi skandinávský styl, který je praktický, krásný a nadčasový – ostatně právě Holanďané, Norové, Švédové dnes udávají tón v architektuře i designu, líbí se mi třeba jejich volně zavěšená světla.“

Reproduktory jsou v domě všude – to bylo jedno ze zadání architektovi. Majitelé chtěli mít možnost pouštět si hudbu v koupelně, kuchyni a obývacím pokoji. Inteligentní dům včetně hudby ovládají přes iPad.

Paní Marcela si svůj dům vysnila a vyladila do posledního detailu. Protože je velmi zaměstnaná a kromě soutěže Česká Miss řídí několik dalších firem, zajímalo mne, zda si dokáže svůj krásný dům dostatečně užívat.

„Umím si určit priority, uspořádat čas, ale to nejdůležitější je obklopit se skvělými lidmi, s nimiž si navzájem důvěřujete. Samozřejmě stále řeším balanc mezi osobním životem, partnerem, malými dětmi a prací. Když je člověk přetížený, potřebuje se srovnat a uklidnit. U mne představuje ventil buď hora, nebo hudba. A nejlépe obojí. Třeba když vyrážím v neděli ráno na tradiční výšlap na Lysou horu, mám na uších sluchátka a v nich oblíbenou muziku. Skvěle se tak odreaguju. Potřebuji se dostat mimo civilizační shon.“

Pocházím ze zdejšího kraje a tohle místo jsem dobře znala. Jezdila jsem tehdy závodně na horském kole a často jsem tady v okolních kopcích trénovala, říká Marcela Krplová.

Marcela Krplová

• Narodila se 27. 2. 1971 
• Bydlí v Moravskoslezském kraji, v malé obci v podhůří Beskyd
• Je maminkou dvou synů (3 a 5 let)
• Vystudovala VŠ obor marketing manager
• Mimo jiné zaváděla značku Radegast a Velkopopovický Kozel na zahraniční trhy
• Stála za zavedením úspěšného projektu Colours of Ostrava, který byl odměněn cenou za marketingový přínos pro Moravskoslezský kraj
• Její Agentura Orange je považována za jednu z nejprofesionálnějších eventových agentur v ČR
• Od roku 2014 je majitelkou soutěže Česká Miss
• Je také spolumajitelkou firmy na výrobu čokolády z kakaových bobů zn. AMALI
• Mezi její záliby patří hudba a sport – každou neděli ráno vyráží na výšlap na Lysou horu

Text: Jana Vaňátková, Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem