Praktické bydlení s otevřeným vstupem do zahrady bývá poměrně častým zadáním. Architekt Lukáš Obršál dodal navíc osobitost a eleganci s maximálním využitím daného prostoru. Ve svém návrhu propojil studený beton a kov se dřevem a dokonale sladil architekturu domu a zahrady. Nabídl moderní rodinný dům pro relaxaci i každodenní běžné potřeby mladých manželů a jejich dětí. 

Pobyt s dětmi v přírodě je pro majitele domu v Dolních Chabrech velmi důležitý, stejně jako dostupnost centra hlavního města a dostatek soukromí. Pozemek má ovšem celou řadu omezení, se kterými se musel architekt vypořádat.

Omezení však byla spíše výzvou: „Okolní zástavba je zde poměrně rozmanitá a nabízí prostor pro kreativní přístup při dokomponování urbanistického celku. Návrh domu obsahoval kromě jiného i řešení umožňující celkové harmonické souznění všech předpokládaných prvků uvnitř stavby i směrem do okolí,“ podotýká autor projektu architekt Lukáš Obršál.

Jednotlivé plochy pozemku jsou důmyslně odděleny, aby se jejich provozy navzájem nerušily.

Harmonie celku a ochrana soukromí 

Vnější posezení pod pergolou propojuje obývací prostor s pokojem pro hosta.Nepříliš ideální rozloha i tvar, sousední stavby s nestejnou prostorovou koncepcí a převyšující bytový dům na východní straně pozemku vedly architekta k projektu, který řeší kompoziční a prostorové podmínky také z hlediska urbanismu a zahradní architektury.

Hlavní zásada spočívá podle jeho slov v návrhu přiměřeného objemu stavby s ohledem na urbanistickou podobu lokality a na maximální soukromí majitelů. Objekty na pozemku mají svým umístěním a hmotou odclonit pohledy ze sousedního bytového domu do pobytové části zahrady, lemované po obvodu vysokými zídkami a hustými keři a stromy.

Nejvíce zvukově exponovanou zeď architekt navrhl z gabionů, ostatní stěny z neomítnutých betonových prolévacích tvárnic, desek Cetris a drátěných dílců.

Dvě propojené hmoty

Rodinný dům je rozdělen na dvě hmoty s různou výškou. Východní hmota je dvojpodlažní a slouží jako hlavní obytná část pro běžné potřeby všech obyvatel domu. Západní část domu je jednopodlažní a nacházejí se v ní parkovací místa pro dva automobily a místo pro zahradní techniku.

Umístění této části domu zvolil architekt tak, aby příjezd do garáže byl co nejkratší a aby garáž bránila pohledům zvenčí do privátní části zahrady. V místě styku těchto dvou hlavních částí osobitého rodinného domu se v přízemí rozprostírá terasa a v patře lodžie.

Interiéru dominuje televizní pylon s možností sledování z kuchyně, jídelny i sezení, a to včetně zvukového zážitku.

Elegantní vnitřní uspořádání 

Přístup do domu je možný z chodníku i z garážového křídla; oba ústí do prostorné vstupní haly s toaletami a šatnou. Po otevření posuvných dveří lze dále pokračovat do prostoru moderní ostrovní kuchyně se zázemím.

Na rozhraní kuchyně a jídelny se nachází vstup do pracovny, která je dále otevřena na terasu francouzskými okny. Jídelna je navíc doplněna o praktický pracovní kout s výhledem do zahrady. Obývák je vybaven v centrální části sedací soupravou, krbem, knihovnou a televizorem. Také tento prostor je francouzskými okny otevřen do zahrady.

Ze vstupní haly vede přímé schodiště do ložnice, která je propojena s šatnou. V patře se nacházejí i dětské pokoje a velká lázeň s francouzským oknem na lodžii. Pro osvětlení schodiště, haly a dětských pokojů architekt zvolil pásová okna, která dávají architektuře charakteristický výraz.

Ložnice je otevřena francouzským oknem intimní lodžii a disponuje pokročilým technickým vybavením.

Zahrada jako obytný prostor

Letní bazén navazuje na venkovní kuchyni a elegantně uzavírá výhled z obývacího prostoru.Elegantní využití prostoru nabízí rovněž zahrada, která by se dala nazvat další obytnou místností rodinné rezidence. Kromě zeleně nabízí i menší stavby pro sport i relaxaci, mistrně začleněné do konceptu běžného pro obytné zahrady hotelového typu.

Za zmínku stojí i oplocení pozemku, které důmyslně přechází ve vnější pobytový pavilon v jihozápadním rohu zahrady. Nachází se tady romantický kout s posezením u krbu, v další části pak bazén s vodními prvky a lehátky.

Na opačné straně domu je pavilon se saunou. Desky a zídky společně s hmotou garáže cloní pohledům do obytné zahrady a rodinný dům poskytuje majitelům maximální soukromí a komfort.

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Robert Žákovič

logo MessengerPoslat Messengerem