Útulný domek na pozvolném jižním svahu dokonale využívá klady pozemku. Přístupová cesta ze severu umožnila osadit energeticky úsporný dům na vrchol svahu, a otevřela ho tak jižnímu slunci. Dokonce i v mrazech zahřívá srdce domu, které je spojeno se zahradou skrze terasu a prosklenou stěnu.

Dřevěné schodiště s kovovými prvky, vedoucí do podkrovní galerie, se stalo součástí interiéru. Neubírá ani v nejmenším místo společnému obytnému prostoru.Na okraji většího města stojí kompaktní novostavba zkonstruovaná systémem dřevěných kanadských montovaných domků. Podle firmy Holiday-Pacific Homes-Bohemia, která dům stavěla, je tento systém „velice flexibilní a otevřený, umožňuje reagovat na různé podmínky, lze jej rozličně kombinovat a modifikovat. Přitom si zachovává svoji jednoduchost a originalitu".

Na otázku, proč si majitelé vybrali právě montovanou dřevostavbu, odpovídá paní domu bez zaváhání: „Velkou roli při rozhodování hrála moje alergie a astmatické problémy. Na návštěvách ve zděných domech jsem vždy cítila vlhkost, ale tento dům dýchá." A skutečně, promyšlený konstrukční systém domu se vzduchovou vrstvou v obvodové stěně umožňuje stavbě dýchat a zároveň izoluje. Odvětrávající mezera je po celé ploše fasády od zemní izolace až po střechu. Fasáda z přírodních materiálů, sladěná do hnědých a zemitě béžových odstínů, umožňuje dobré krytí zmíněných průduchů, takže při běžném pohledu nejsou vidět.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Konstrukční materiál se dováží z Kanady

Stavební systém dřevěných montovaných domů je ověřen v nejrůznějších klimatických podmínkách. Konstrukční materiál pro stavbu se dováží přímo z Kanady, přičemž nejde o panelový systém, ale o montáž jednotlivých komponentů na místě stavby. Holiday-Pacific přidává k důvodům pro volbu dřeva jako stavebního materiálu další pozitiva.

Výtvarný akcent společného obytného prostoru tvoří nika ze sádrokartonu s integrovaným osvětlením a zabudovanou komodou.„Člověku je tento organický a teplo vyzařující materiál přirozeně příjemný, protože vytváří atmosféru, kterou uměle vyrobené materiály nanejvýš neúspěšně imitují. Dřevo je dobrý izolátor. Zvuk díky své struktuře neodráží ani nepřenáší, ale pohlcuje. Rovněž skvěle izoluje tepelně. Nevytváří tepelné mosty a současně s tím vylučuje kondenzování vodních par. K výhodám dřevěných domů patří bezesporu i rychlá výstavba," vysvětlují lidé z Holiday-Pacific.

Propojení bydlení s přírodou

To by mohli potvrdit i majitelé dřevostavby, kteří původně na dům nespěchali. I přes takový přístup trvala výstavba energeticky úsporného domu přibližně polovinu roku. Pozemek vlastnili již několik let, jeho cena se postupně znásobila a navíc se změnila bytová situace. Majitel domu se nakonec nechal přesvědčit, že pro dvě velmi živé děti je domek se zahradou vhodnější než městský byt ve čtvrtém patře.

Protože oba manželé pocházejí ze sídlištních panelových bytů, svorně pociťovali obavy z nového způsobu života. Dnes si pochvalují propojení bydlení s přírodou, množství času, které společně tráví venku, i pocit bezpečí v pevném rodinném zázemí.

Společnost, která dokázala naslouchat...

Cesta k novému bydlení ale nebyla zcela jednoduchá. Manželé vystřídali několik firem, než našli společnost, která jim dokázala naslouchat a vyšla vstříc jejich požadavkům. Informace o Holiday-Pacific a i doporučení získali právě na stránkách časopisu Můj dům, měli dokonce možnost navštívit již realizované stavby. Tam hledali společně inspiraci k řešení dispozic i technických detailů.

Studio Šipka design vytvořilo moderní kuchyňský kout z šedozeleného dubu v kombinaci s nerez doplňky a spotřebiči. Od jídelní a obývací části je oddělen barem s žulovou deskou, který z vnitřní strany skrývá velkou pracovní plochu. Spojení šedozelené s hnědou žulou působí n+eotřele a velmi dobře ladí s barevnými plochami stěn.Konečná podoba energeticky úsporné dřevostavby vychází z katalogového projektu Pasadena a je doplněna individuálními požadavky investora. Obě strany dokázaly udělat krok ke kompromisu vysněných představ a zkušeností s jejich realizací, a to se projevilo na konečném výsledku i pohodě při výstavbě.

Nové barvy a materiály v kuchyni

Pro dispozici je charakteristický přímý vstup do otevřené haly propojené s jídelnou, kuchyní a obývacím pokojem s lehce sníženou úrovní podlahy. Paní domu si tak naplnila svoji touhu po velkém přízemí, kde rodina společně jí, vaří a pobývá. Otevřený prostor v přízemí doplňuje menší pracovna schovaná pod schodištěmlo.

Důležitým prvkem rodinného zázemí vždy bývá kuchyně. Vzhledem k tomu, že majitelka dřevostavby zařizovala svoji v pořadí třetí kuchyň, přála si změnu a snažila se využít nové barvy a materiály.

Topné kabely zabudované v podlaze

Interiér je převážně dílem paní domu. Nápaditě jej ozvláštnila tak, že v přízemí vznikl členitý prostor s nikami a vysokým stropem částečně protaženým až pod střechu. Na její přání byly přiznány konstrukční prvky dřevostavby, včetně trámů a sloupu v jídelně.Z přízemí vede schodiště do podkroví, kde jsou dětské pokoje a záměrně menší ložnice manželů, aby se sem vešla i dostatečně rozlehlá koupelna se saunou. Zvláště pán domu oceňuje oblíbenou relaxaci v blízkosti ložnice.

V patře rozvádějí teplo radiátory a koupelnový žebřík doplněný elektrickými topnými kabely zabudovanými v podlaze. Podkrovní ložnice mohou být navíc samostatně vytápěny rozvody z krbu umístěného v přízemním obývacím pokoji. Toto zařízení umožňuje přitápění v přechodných ročních obdobích. Inspiraci k jeho realizaci čerpali majitelé na návštěvách u předchozích zákazníků firmy Holiday-Pacific.

text: Daniela Rígrová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem