Moderní dvoupodlažní dřevostavba na okraji malé obce, s výhledem na usměvavou krajinu Hané, splnila sen mladé rodiny o zdravém a příjemném bydlení. Stavba dokazuje, že dům s promyšlenou dispozicí může i při nevelké zastavěné ploše optimálně sloužit v každodenním provozu.

Více než 100 metrů dlouhá parcela, sahající od okraje vesnice až k železnici, je orientována východozápadním směrem a rozdělena na čtyři na sebe navazující funkční zóny – vjezd na pozemek a nástupní plocha, obytná stavba, sad a užitková zahrada. K domu se prochází kolem krytého parkovacího stání se skladem, které je umístěno hned u vjezdu na pozemek. V sadu nechybí romantické ohniště pro letní a podzimní večerní posezení a v budoucnu tady přibyde i typický moravský sklípek.

K domu se z jižní strany připojuje dřevěná paluba s pergolou ze subtilních lepených dřevěných hranolů

Sto padesát metrů čtverečných

Úroveň podlahy a terasy je zvýšena o 300 mm nad terénem. Zastínění zajišťuje lehká pergola ze subtilních lepených dřevěných profilůArchitekti Václav Zahradníček a Hana Bartoňová z ateliéru Prodesi při navrhování domu vycházeli z přání a potřeb mladé tříčlenné rodiny, počítalo se i s psím mazlíčkem a s případným budoucím rozšířením počtu členů domácnosti. Zastavěná plocha není velká, ale podařilo se redukovat chodby a využít prostor na maximum.

Obdélníkový půdorys domu reaguje na tvar pozemku, jeho podélná osa je orientovaná rovnoběžně s osou pozemku. Dispoziční řešení staví na racionálním uspořádání prostor s ohledem na funkci a orientaci k světovým stranám.

Hlavní vstup vede ze západu, hygienické zázemí, šatník a schodiště umístili architekti podél severní strany domu, směrem na jih se nachází společný obytný prostor rozšířený ven do zahrady o komfortní pobytovou terasu s pergolou. Denní zónu tvoří propojené prostory kuchyně, jídelny a odpočinkové části s velkou knihovnou, v přízemí se nachází také ložnice rodičů. Střed dispozice protíná schodiště do podkroví se dvěma dětskými pokoji, pracovnou a koupelnou s WC.

Povrchy v interiéru tvoří kombinace masivního dubu (podlahy), které jej ladí do zlatavých teplých odstínů, pohledově přiznaných CLT panelů s bílou lazurou a bílého sádrokar tonu. Dominantou společné obývací části je mohutná na zakázku vyrobená knihovna

Moderní variace na tradiční dům

Garážové stání a dům jsou architektonicky sladěny a propojeny betonovou zámkovou dlažbou. Hlavní vchodové dveře jsou chráněny dřevěným závětřímStavba se snoubí s okolním prostředím a svou kultivovaností představuje pro ráz obce vysokou přidanou hodnotu. Tvarosloví je inspirováno tradičními dřevěnými stavbami se strmější sedlovou střechou. Ze základního archetypálního tvaru hmoty vystupuje v přízemí směrem na jih hranol, který rozšiřuje společenskou část domu, a v podkroví nad ním „expandují“ ze střechy dva protilehlé vikýře.

Na jihu vikýř rozšiřuje pracovnu, na severní straně zvyšuje strop a zvětšuje koupelnu a schodiště. Útulný a prostorný ráz interiéru vytváří především konstrukční materiál stavby – pohledové masivní dřevěné panely (Novatop). Světlý dřevěný vzhled stěn doplňují rovněž převážně světlé barevné odstíny (bílá, bledě šedá, přírodní odstíny dřeva) ostatních prvků v interiéru.

Vnitřek domu je současně ve vizuální harmonii s exteriérem stavby. Materiálové pojetí architektury – přírodní obklad z neupraveného modřínu, bílá omítka, tmavě antracitová barva betonové střechy a světle šedé okenní rámy – propůjčuje stavbě civilní charakter, aniž by jí ubralo moderního švihu.

Zeptali jsme se majitele

Proč jste se rozhodli pro dřevostavbu?
Pro dřevostavbu jsme se rozhodli ze tří důvodů – rychlá výstavba, ekologický aspekt (pasivní bilance CO2) a velmi se nám zalíbily v interiéru přiznané CLT panely. S ateliérem Prodesi stavěl dům před několika lety náš kamarád a doporučil nám je jako seriózní firmu.

Jaké jsou provozní náklady dřevostavby?
Můžeme zatím hodnotit pouze podle jednoho ukončeného roku, kde celkový účet za elektřinu činil 28 tisíc Kč. Předpokládáme, že až se s domem naučíme ještě efektivněji zacházet, tak bude roční účet nižší. Dům je vytápěn přímotopy a větraný rekuperační jednotkou (Nilan) s možností chlazení. Celková tepelná ztráta je dle PENB 6,4 kW, dům je kategorizován jako nízkoenergetický. V nejchladnějších měsících přitápíme krbovými kamny – z ekonomických důvodů, ale také pro pohodu s kouzlem ohně.

Text: Lubica Fabri, Jitka Pálková, foto: Milan Hutera

logo MessengerPoslat Messengerem