Tříčlenná rodina s dospívajícím synem v malém panelovém bytě - učebnicový příklad, žádající razantní řešení. Našlo se v podobě typové energeticky úsporné dřevostavby Modula 178, která se spolu se třemi dalšími „sourozenci" usídlila v krásném koutu přírody, strážená lesy, a přesto v dosahu vymožeností města, nedaleké Příbrami.

Obývací pokoj a jídelní kout odděluje schodiště do podkroví, konstruované ze smrkových fošen. Prostor pod ním zaujímá sedačka, v místnosti nezůstalo žádné místo nevyužité.Díky řadě dekorativních drobností navozujících útulný dojem nestačíte při vstupu do domu ani zaregistrovat, že dům má dosud hotové jen přízemí, zatímco podkroví na svou slavnou chvíli teprve čeká. Stavebníci totiž využili jednu z možností výstavby nabízené společností Design Production, a to pořídit si pouze uzavřenou a izolovanou hrubou stavbu a rozdělit práce na etapy podle časových i finančních možností klienta. Na výběr je ale také kompletní dodávka na klíč.

V tomto případě však šlo o trochu nestandardní postup vzhledem k rodinnému spříznění investorů s majiteli stavební společnosti. Stavba byla dotažena do hrubé podoby a následné práce se koordinovaly podle momentální vytíženosti řemeslníků.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Důvody pro dřevostavbu

Terasa má dostatečnou hloubku na to, aby se sem dal pohodlně umístit jídelní stůl.Rodina si vybrala dřevostavbu nejen kvůli oblibě tohoto materiálu, ale i z důvodu rychlé výstavby a tepelněizolačních vlastností. Domy z produkce česko-francouzské společnosti Design Production jsou nepodsklepené, řešené jako samostatně stojící objekt. Jakmile jsou připraveny základové pasy, stavba může započít. Dodávka komponentů se pohybuje okolo 45 dní a samotná montáž, probíhající pouze suchou cestou, trvá podle typu stavby a požadavků stavebníka obvykle od 30 do 60 dní.

Netradičně tradiční dům

Dům Modula 178 je jednopodlažní s obytným podkrovím. Jde o tvarově tradiční stavbu se sedlovou střechou. Obytný prostor je ještě rozšířen o velkou krytou terasu probíhající po celé délce centrální obytné části. Vnitřní dispozici lze měnit podle vlastních požadavků, čehož využili i naši hostitelé. Společenskou a soukromou zónu oddělili trochu netradičně, zato s maximálním efektem.

Obytný prostor s obývací částí, jídelním a kuchyňským koutem představuje centrum celého domu. Ze vstupní části, tvořené malou předsíňkou, se vchází do pokoje syna s vlastní koupelnou s WC. Dále je odtud přístup do technické místnosti a samozřejmě i do hlavního obytného prostoru. Na protilehlém konci, za jídelní částí, se ukrývá rodičovská ložnice s vlastním příslušenstvím. V podkroví vznikne ještě pracovna a pokoje pro hosty.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Terasa má dostatečnou hloubku na to, aby se sem dal pohodlně umístit jídelní stůl.Krbová kamna obytný prostor rychle vyhřejí

Původně se majitelé domu zamýšleli i nad dřevěným obložením interiéru, ale nakonec se jim zdálo, že už by dřeva okolo nich bylo přece jen trochu moc, a zvolili obkladové desky Fermacell, které opatřili výrazně barevnou výmalbou, která dokresluje útulnost interiéru a je zároveň i dobrou odraznou plochou pro dědečkovy obrazy a další upomínkové předměty.

Po roce, kdy mají za sebou i zimní topnou sezonu, si majitelé nemohou dřevostavbu vynachválit. Jakmile přešly studené měsíce, nahradila centrální vytápění krbová kamna, která při náhlém ochlazení obytný prostor rychle vyhřejí.

Názor majitelů: Spokojenost na druhou

Vyměnit panelový byt za dům obklopený přírodou je pro každého esteticky založeného člověka sázkou na jistotu. Překvapení nám připravil patnáctiletý syn, který jako většina teenagerů sledoval stěhování do míst mimo centrum civilizace trochu s despektem. Po krátké době ale prohlásil, že ten klid všude kolem už by za bydlení ve městě nevyměnil. Za pravdu mu zajisté dává i čtyřnohý miláček rodiny, kocour nalezenec.

text: Zuzana Ottová, foto: Lubomír Fuxa

logo MessengerPoslat Messengerem