Barevná fasáda připomíná kompozici slavného Mondrianova obrazu. Ukrývá ale betonovou konstrukci, která bezpečně ukotvila dům v příkrém svahu a terénu ohrožovaném vodou.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Dům se skládá ze tří na sebe navazujících protáhlých hmot, které vystupují ze strmého svahu směrem k jihu.Majitelé atypické vily si původně přáli úplně malý dům v Praze. Nicméně velký a v novinách náhodou objevený pozemek poblíž chráněné krajinné oblasti měl neodolatelné kouzlo. A to i přes nevýhody – patnáctimetrové převýšení terénu, zanedbaný stav a dokonce na poměry atraktivní lokality značně vysokou cenu. Majitelce se nakonec podařilo parcelu koupit s kolegyní napůl, ale ta se časem podílu vzdala. Investorka díky svému odbornému vzdělání a profesi věděla, koho oslovit a zároveň jaké odpovídající zázemí by měl dům rodině s dvěma dětmi poskytovat.

Obývací pokoj má výhled rohovým oknem, které zpestřují barevné rámy. Interiér spojuje s přírodou nejen výhled do zeleně, ale i krásná podlaha z masivního olejovaného dubu. Sedačku značky Rolf Benz doplňují kožená relaxační křesla od Charlese Eamese, pokoji dominuje krbové těleso s antracitovým tufovým obkladem.Projekt zadala nejenom vzhledem k náročnosti terénu zkušenému architektovi, bývalému kolegovi a bohužel nedávno předčasně zesnulému Ing. arch. Jiřímu Stříteckému. Výsledkem společných konzultací je třípodlažní dům, který díky relativně úzké uliční fasádě působí subtilním dojmem. Hmota domu je totiž rozložena do příkrého, k východu orientovaného svahu. Jednou z variant fasády byl obklad mědí. Řešení se majitelce nelíbilo, působilo těžkopádně a bylo příliš nákladné. Veselé hravé barvy ji oproti tomu ihned nadchly, navíc se použitím omítaného polystyrenu snížil rozpočet.

Odolá vodě i letadlům

„Jsme jako malá jaderná elektrárna. Dům je projektovaný tak, aby odolal i pádu letadla,“ komentuje betonovou konstrukci majitelka. Protože pozemek leží u potoka, bylo nutné stavbu do budoucna pořádně a od základů dobře připravit. Náročné zemní práce a kvalitní založení domu, jehož část stojí na pilotách, patřily v rozpočtu k vyšším položkám. Do netradičně vysokého rodinného domu se vešla tři podlaží. V nejnižším technickém jsou umístěny kotelna, garáž, sklep, prádelna a šatna.

Tropické rostlinné dekorace, které procházejí celým interiérem domu, vytvořili ve studiu Mario Wild.Druhé nadzemní podlaží mají k dispozici děti, ale pohodlí tu mají zajištěné také návštěvy, nechybí tu dokonce ani kulečník. V nejvyšším podlaží se místnosti a jejich funkce propojují, rodina tu relaxuje a odpočívá. Prostorný obývací pokoj je spojený s kuchyňským a jídelním koutem. Velká koupelna a ložnice sousedí se saunou a venkovním bazénem, který je možné mimo sezonu snadno zastřešit pomocí posuvné konstrukce s izolačními skly.

Pohodlí a příroda bez bariér

Vzhledem k převýšení terénu jsou jednotlivá podlaží spojena dlouhým zastřešeným schodištěm umístěným na severní fasádě domu. Členům rodiny zatím schody nečiní komunikační problémy, přesto si majitelka nechala poradit. Ve fázi výstavby domu dala nainstalovat prostorný výtah, čímž do budoucna zajistila bezbariérový přístup až do nejvyššího podlaží.

V koupelně na první pohled upoutá pozornost lesklá barevná stěrková podlaha. Je vybavena italskou sanitární keramikou Flaminia. Obložení vany a koupelnový nábytek jsou z olejovaného dubu.Nadhodnotou pozemku jsou okolní vzrostlé stromy v chráněné krajinné oblasti, které rámují výhledy především z obývacího pokoje a z prostoru bazénu. Majitelka doladila dům do posledního detailu a vsadila na kvalitu. Chtěla tudíž mít i pěknou zahradu, jejíž údržba by na druhou stranu nevyžadovala příliš času. Zahradní architekt Zdeněk Sendler rozumí zahradám a věnuje se i krajinářské architektuře. Pozemek pojednal jednoduše, na svah navrhl odolnou pokryvnou zeleň, snažil se o maximální a citlivé propojení zahrady s okolím.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Útulný interiér a kolektiv autorů

Obývací pokoj má výhled rohovým oknem, které zpestřují barevné rámy. Interiér spojuje s přírodou nejen výhled do zeleně, ale i krásná podlaha z masivního olejovaného dubu. Sedačku značky Rolf Benz doplňují kožená relaxační křesla od Charlese Eamese, pokoji dominuje krbové těleso s antracitovým tufovým obkladem.„Líbí se mi střídmé minimalistické domy, ale uvnitř dávám přednost přírodním materiálům s výraznou strukturou. Mám ráda kontrast,“ přibližuje majitelka. Podle jejích slov je interiér kolektivní dílo, o němž měla představu, a k realizaci přizvala odborníky. Na podlaze a na schodišti převládá masivní olejovaný dub, krb je obložený přírodním tufem, jídelní stůl je vyrobený z přírodního travertinu.

Majitelka oslovila na doporučení grafika Aleše Najbrta architektku Báru Škorpilovou, která je autorkou větší části interiéru včetně kuchyně a nábytku na míru. Na dalším řešení se podílela rovněž architektka Dana Svobodová, která navrhla zázemí bazénu a dohlížela na detaily při zakázkové výrobě nábytku.

text: Eva Vacková, foto: Tomáš Ditrich

logo MessengerPoslat Messengerem