Majitelé mají vztah k moderní architektuře, líbí se jim velké otevřené prostory a industriální styl. Když se naskytl pozemek v okrajové čtvrti většího města na Českomoravské vrchovině, neváhali. 

Velkorysá prosklená plocha a subtilní konstrukční rastr zvláště vyniknou při večerním osvětlení.Parcela s jižním sklonem, v klidné ulici mezi domky a zahradami nabízela ideální příležitost k příjemnému bydlení a přímo výzvu využít panoramatický výhled, který místo skýtá. Přístup na pozemek a příjezd k domu je ze spodní části svahu.

V nejnižším podlaží, částečně zapuštěném do terénu, se nachází zázemí, velká garáž a hlavní vstup do domu. Na tomto soklu je osazen jednoduchý dvoupodlažní kvádr, orientovaný po spádu svahu. Směrem k jihu částečně přesahuje nad terénem, jako by se chtěl odpoutat od terénu a expandovat ke vzdálenému obzoru.

Graduje v plně proskleném hlavním průčelí, za nímž se nachází společný obývací prostor vysoký přes dvě podlaží. Od jídelního stolu, ze sedačky i z galerie v patře je dobře vidět nádherné panoráma města i okolní krajiny.

Z přízemí se dá vyjít na dvě terasy, přiléhající k západní a severní straně domu. Rodina si může vybrat, zda chce posedět na sluníčku pár kroků od obýváku nebo na zadní, příjemně zastíněné terase.

V nejvyšším podlaží se nacházejí pracovna a ložnice s příslušenstvím.

Sázka na moderní technologie

Návrh stavby vytvořil architekt Libor Chovanec z ateliéru OK Plan. Odvážná architektura se pojí s progresivními materiály a technologiemi. Dům má energeticky úspornou konstrukci, kombinovanou z železobetonu a keramického zdiva. Železobeton umožnil velkorysé vykonzolování stropní desky a velký přesah hmoty nad spodní stavbou.

Provětrávaná fasáda s obložením z desek z lepené voděodolné gabonové překližky dodává domu výrazný až futuristický vzhled.

Dominuje impozantní prosklená plocha, realizovaná za použití fasádního systému FWS 50.SI a hliníkových oken s okenními křídly skrytými přímo v rámu.

Zvnějšku je do hliníkových profilů vsazeno zábradlí z bezpečnostního skla. Při pohledové šířce pouhých 50 mm rámy prakticky neruší výhled z interiéru ven a ctí střízlivý minimalistický design.

Dům je obložen deskami z gabonové překližky. Je vysoce odolná proti vodě a povětrnosti (používá se na stavbu plachetnic) a zaručuje tak fasádě nejen originální vzhled, ale i dlouhou životnost.

Text: Jitka Pálková, Foto: Archiv Dafe-Plast

logo MessengerPoslat Messengerem