Když si dospělé děti založí vlastní rodinu, jejich rodiče to řeší různě: někteří si pořídí menší byt, jiní přestavějí dům, další neváhají začít od základů – nového domu. Vzorně zastřižený a ukázkově zelený pažit objímá blankytné oko bazénu a v odpoledním sluníčku je tu příjemné lenošit.

Plot tvoří gabiony naplněné břidlicí a pásy zakryté spleteným vrbovým proutím, po kterém se už začíná šplhat stálezelený břečťan.Už je to možné – dlouho připravovaná stavba skončila před rokem. Rodinný dům na západně orientovaném svahu nad Zlínem je vycíděný jako zrcadlo a každý detail svědčí o tom, že při jeho navrhování i realizaci hrály prim porozumění a profesionalita. „Líbily se nám stavby, které realizuje ateliér OK Plan Architects v Humpolci,“ přiznávají investoři Pavel a Dana. „Kontaktovali jsme architekta Chovance a Rýznera, vyjasnili jsme si, v jakém duchu bychom si náš dům představovali, a pak už jsme jenom čekali na návrh.“

Oslava přírodních materiálů

Uprostřed místnosti situovaná vana se jednou stranou opírá o průchozí, dva a půl metru dlouhý a metr široký sprchový box.Střídmou eleganci jednoduchého třípodlažního domu z betonu, oceli, skla, kamene a dřeva umocňuje jako originální šperk garáž z cortenového plechu. Kov prostupuje z fasády do interiéru domu, kde v podobě matově zalakovaného černého ocelového plechu tvoří obklad stěny hlavního obytného prostoru. Sjednocujícím prvkem je také velké zastoupení dřeva – venku se na obložení stěn, pokrytí teras a zastřešených komunikací podílí cedr, materiál odolný dřevokaznému hmyzu, v interiéru je na podlahách i na mobiliáři použitý především dub – někde leštěný, jinde zdrsněný kartáčováním a naolejovaný. Část stavby je z betonových bloků bez povrchové úpravy a přiznaný beton shlíží i ze stropů obytných místností.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Řešení pro budoucnost

Z terasy obložené cedrovým dřevem se paní domu může kochat pohledem na místa, kde se narodila.Dům stojí v mírném svahu, proto je nejvyšší podlaží ustoupené a suterén zase částečně zapuštěn v terénu. K hlavnímu vchodu se přichází z horní části parcely. V této úrovni se přes celou šířku budovy otevírá 95 m2 velký obytný prostor, v němž na sebe volně navazují jednotlivé funkční zóny: kuchyně, jídelna, rodinná relaxační část u krbu a zákoutí u knihovny. Plus nutné zázemí. O patro výše je klidová část s ložnicí a velkou šatnou, koupelnou, pracovnou a terasou, v suterénu, do kterého lze vejít také samostatným vchodem ze zahrady, se nacházejí dva malé pokoje, koupelna, šatna a kuchyně. „Dolní byt zatím slouží návštěvám,“ prozrazuje Dana, „ale počítáme s tím, že se do něj třeba v pozdějším věku přesuneme, abychom měli přímý vstup na zahradu a k bazénu.“ Prozatím je koupání přístupné buď vnitřním schodištěm, nebo svažitou cestou okolo domu.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Z ložnice je přímý vstup na terasu s panoramatickým výhledem na Zlín a okolí.Jednoduše a bez námahy

Kdo nestaví poprvé, má jasnější představu o tom, jak dům vylepšit, aby byl pohodlný na druhou, jinak řečeno, aby nároky na jeho provoz a údržbu byly co nejmenší. Exteriérové dřevěné prvky ani hliníková okna nevyžadují žádnou péči, okna v rovině fasády dostatečně oplachuje déšť, kterému nestojí v cestě římsy a výstupky, pohodlné je také vytápění a ohřívání vody v domácnosti i v bazénu pomocí tepelného čerpadla.

text: Oldřiška Podhorcová, foto: Iveta Kopicová

logo MessengerPoslat Messengerem