Mladí manželé vyměnili bydlení na sídlišti za prostorný domek na okraji Prahy. Kromě moderních technologií a designu nás zaujal řadou originálních a praktických řešení, která na první pohled nejsou příliš vidět, ale významně zpříjemňují každý den.  

Pozemek o rozloze 1 854 m², který si paní Klára s manželem vybrali, byl původně součástí rozlehlé parcely, kterou majitelka postupně rozprodávala. V části, o niž projevili zájem, měla kdysi zahradu. „Díky tomu jsme získali výhodu – zahradu plnou krásných vzrostlých stromů. Máme tu jablka, hrušně, švestky, třešně i ořechy,“ vyjmenovává na úvod paní Klára, když společně přicházíme k novostavbě.

Zdi vytvořené z gabionů v kombinaci s přírodním dřevem dokonale ladí s okolní přírodou.

Dva v jednom 

Pro pořádek je třeba říct, že postavili na rozlehlém pozemku ne jeden, ale rovnou dva domy – jeden slouží pro rodinné bydlení, ve druhém objektu vznikla prostorná garáž a jeho budoucí využití je zatím ve stadiu plánování. Veškeré technologie pro vytápění, rozvody teplé vody apod. mají oba domy společné, a jejich „řídicí centrum“ se nachází v technické místnosti v přízemí rodinného domu.

Veškeré přístroje a zařízení zajišťující chod domu jsou umístěny v přízemí v technické místnosti.„Trošku si tu připadám jako v atomové elektrárně,“ směje se paní Klára, když vcházíme do místnosti plné potrubí, složitých přístrojů a rozměrných spotřebičů rozmístěných okolo stěn. Právě tady ústí dva vrty, které pomocí tepelného čerpadla oba domy vytápějí. Vše je navržené tak, aby byl chod obou staveb energeticky co nejúspornější. S nápadem na tento způsob vytápění obou domů přišel pan majitel. Jsou tu i pračka se sušičkou a centrální vysavač, který úklid velkého domu určitě ulehčí.

„Když manžel náš dům vymýšlel, docela si s návrhem pohrál. Není sice architekt, ale nakreslil svoji představu dispozice domu, a ta pak posloužila jako podklad pro projekt.“ Nízkoenergetický dům s konstrukčním systémem Ytong projektovala a realizovala společnost Starstav. Je navržen pro pohodlné bydlení čtyřčlenné rodiny. V přízemí má velkou vstupní halu, kuchyň spojenou s jídelnou a obývací místností, šatnu, technickou místnost, koupelnu se sprchovým koutem a toaletu. V patře jsou tři pokoje, prostorná šatna a dvě koupelny – jedna pro rodiče a druhá pro děti.

Prosklené stěny obývacího pokoje jsou orientované na jih a na západ. V případě potřeby je možné místnost jednoduše zaclonit látkovými roletami plisé.

Neotřelá řešení

Na komfortu bydlení se významně podílí řada originálních nápadů v interiéru, zejména v kuchyni a v koupelně. Například pro pracovní desku v kuchyni zvolila majitelka po dohodě s designérkou Julií Izhko ze studia Los Kachlos materiál Corian. Díky jeho vlastnostem mohl být z části pracovní desky vytvořen originální truhlík na bylinky, který už čeká na první osázení. Další neotřelá řešení se týkala úložných prostor v kuchyni a koupelnách.

Vybavení kuchyně a koupelen navrhli designéři ze studia Los Kachlos. „Nechtěla jsem čistě bílou kuchyň, vlastně si uvědomuji, že jsem ve všech svých předchozích bydlištích měla vždy tenhle vanilkový odstín. A přála jsem si hladká dvířka bez úchytek – připadají mi elegantnější,“ říká majitelka.

V přízemí je pod dlažbou v dekoru dřeva nainstalované podlahové topení. Za pozornost stojí obě koupelny, vybavené sprchovými kouty na míru, a zejména místnost, o níž se příliš často nemluví – toaleta s elegantně zabudovanými úložnými prostory.

V horním patře majitelé zvolili vytápění radiátory, které se dají lépe regulovat. Podlahy pokrývá praktický a na dotek „teplý“ vinyl. Ten se objevuje i na schodech spojujících obě patra.

Mozaika, použitá na obkladech vany i toalety, působí v kombinaci s velkoformátovými obklady luxusně a velmi elegantně.

„Původně jsme tu měli bydlet už na konci loňského léta, ale jak to tak u stavby bývá, některé práce se protáhly, takže jsme se stěhovali teprve před Vánocemi,“ říká paní Klára. „Kuchyň, obývací pokoj, ložnice i všechny tři koupelny byly poměrně rychle dokončené, postupně jsme zařídili i dětské pokoje, šatnu a halu. A moc jsme se těšili na jaro na zahradu. Venku pod pergolami jsme instalovali dvoje sezení, abychom si vždycky mohli vybrat, jestli budeme sedět na slunci, nebo ve stínu.“

Další zajímavé zděné domy můžete najít také na webu Stavbadomu.net.

Text: Jana Vaňátková, Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem