Postavit nový rodinný dům, nebo zrekonstruovat starší objekt? Mladí manželé na Berounsku měli obě možnosti na dosah, rozhodli se však začít od podlahy – v novém. Na stavbě rodinného domu z klasických materiálů se z velké části podílely místní firmy i řemeslníci z blízkého okolí.

Členitý tvar a přizpůsobení sklonu terénu stavbu opticky zmenšují a napomáhají jejímu zapojení do krajiny.Před rekonstrukcí staršího domu s omezenými prostorami dali přednost novostavbě na parcele, získané od rodičů. „Rozhodli jsme se začít v novém,“ vypráví mladá žena. „Pro mě to sice znamenalo přestěhovat se z Prahy na venkov, ale protože je tady nádherná krajina a s manželem zde máme spoustu společných kamarádů, nebylo to pro mě těžké rozhodování.“ Návaznost na blízké vztahy se projevila i v průběhu výstavby. 

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Harmonický celek stavby nejen po funkční, ale i vizuální stránce dotvářejí dřevěné prvky vstupního portálu, zastřešeného stání pro auto i hnědá barva členité sedlové střechy, splňující navíc požadavky CHKO. I přes umístění objektu v chráněné krajinné oblasti nevznikly žádné problémy s jeho stavebním povolením.V místní režii Místní architekt dodal projekt rodinného domu, který splňoval jak představy rodiny, tak podmínky stavebního odboru CHKO, a fáze realizace mohla začít. „Oslovili jsme několik zdejších stavebních společností a podle referencí a cenových nabídek padla naše volba na společnost AVstav. S majiteli firmy se navíc osobně známe a věděli jsme, dle předchozích zkušeností od kamarádů, že stavbu domu provedou kvalitně. Ale i přesto jsme si pro jistotu zajistili stavební dozor, protože já ani manžel nejsme stavaři. Jsme spokojeni s tím, jak to dopadlo,“ vypráví majitelka.

„Nábytek v koupelně a kuchyni dělal místní truhlář na zakázku, i dřevěná okna jsou vyrobena na míru. Sami jsme si domlouvali řemeslníky a organizovali jejich práci, z 90 % to byli naši známí či firmy z blízkého okolí. I když jsme z toho měli zpočátku obavy, s nikým jsme se nerozkmotřili. Stavba se neobešla zcela bez konfliktů, ale nakonec vše dobře dopadlo,“ vypráví žena, která se o řemeslníky starala s malým miminkem v náručí. 

Chvála přírodního materiálu

Dům postavený v systému Porotherm z produkce společnosti Wienerberger byl od počátku jasnou volbou: „Neuvažovali jsme o dřevostavbě. Cihla je prostě cihla – materiál prověřený staletími, s dlouhou tradicí v našich podmínkách,“ vyznává se majitelka domu. Nespornou velkou výhodou je jeho vysoký tepelný odpor, který zaručuje nízké náklady na vytápění. Proto manželé zvolili kombinaci kotle na tuhá paliva s kotlem elektrickým. Po většinu topné sezony ohřívají vodu v teplovodních rozvodech brikety přikládané do kotle na tuhá paliva, elektřina se využívá především k temperování při delším pobytu mimo domov. Příjemné teplo proudí do místností v přízemí a do koupelny v podkroví podlahovým topením, zatímco v ložnicích se o teplo starají klasické panely radiátorů. Díky klasickému stavebnímu materiálu s difuzní pórovitou strukturou panuje v domě příjemně vyvážené klima.

Velká rodinná koupelna je vybavena rohovou vanou, dvojumyvadlem a sprchou. Ani zde nechybí teplé přírodní barvy, především oblíbená čokoládově hnědá.Pohodlí pro rodinu i přátele

Projekt domu vznikal na základě inspirace z různých časopisů a katalogů tak, aby vyhovoval životu na venkově úzce spojenému s přírodou: „Kdykoli je hezky, pořádáme na zahradě grilování s přáteli. Dispozice v přízemí jsou uzpůsobeny tomu, aby měli hosté snadný přístup do koupelny přímo ze zádveří a nemuseli procházet domem. Terasa je propojená s obytnou částí a v létě vlastně slouží jako místnost navíc,“ popisuje paní domu výhody projektu vytvořeného na přání.

Slovo majitelky

„Co jsme chtěli od rodinného domu? Aby v něm byl dostatek prostoru. Byli jsme zvyklí na mezonetový byt 4 + kk a chtěli jsme něco většího – velký obývák, kuchyň, pokoj pro každé z našich dětí, soukromí a volnost, což se nám spojenými silami podařilo. Jsem tady doma, spokojená a šťastná.“

Dětské pokoje jsou vybaveny a vybarveny zcela individuálně podle věku, potřeb a vkusu dětí.„Dnes po čtyřech letech bydlení bych některé detaily udělala jinak, například zádveří a chodba jsou příliš malé, když se sejde celá naše početná rodina,“ doplňuje. První podlaží nepodsklepeného domu zahrnuje kromě zmíněných prostor a technického zázemí především kuchyni spojenou s velkým obývacím pokojem a jídelnou. Své soukromí zde naleznou i hosté v pokoji pro návštěvy s vlastní koupelnou.  Protože dům obývá mladá rodina se dvěma malými dětmi, tento pokoj v současné době slouží převážně jako dětský koutek na hraní. Po dubových schodech s bezpečnostními přepážkami můžeme vystoupat do intimní zóny prvního patra, kde se nachází ložnice rodičů, pokoje dětí, rozlehlá koupelna a také místnost, kterou lze nejlépe označit jako hernu.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Kuchyňská linka, vyrobená z MDF desek, se skrývá za malým barovým pultem..Domácí kino s promítacím plátnem se zde kombinuje s tělocvičnou, takže prostor mohou hravě využívat jak děti, tak dospělí. „Většina vybavení pochází z našeho předchozího bydlení. Se svými představami čekám, až děti povyrostou do školního věku. Do budoucna nám ještě zbývají drobné úpravy kolem domu – kamenné obložení soklu, drenáž s malými kamínky a chodník ze zámkové dlažby.

text: Daniela Rígrová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem