Nízký bungalov v malé vesnici nedaleko Prahy působí příjemně už při pohledu ze zahrady. Tento dojem se nezmění, ani když vejdeme dovnitř.

Dům oddělují od sousedního pozemku příjezdová komunikace a chodníček, obojí vydlážděné zámkovou dlažbou.Místo si majitel nevybral náhodně. V klidné části obce blízko lesa měl původně chatu, ale protože zde chtěl žít trvale, což vyžaduje vyšší komfort, než poskytuje stavba rekreační, rozhodl se postavit si útulný malý dům pouze pro něho a jeho manželku. Oslovila ho nabídka firmy HAAS Fertigbau, která používá jako základní stavební materiál dřevo. Domy jsou navrženy jako nízkoenergetické, takže kromě příjemného bydlení s přirozeným klimatem splňují také ekologické požadavky.

Investor si vybral jeden z typových projektů, který však doznal citelných změn. Tou nejmarkantnější byla úprava původně podkrovní stavby na bungalov. „Nechtěl jsem žádné honosné sídlo, které člověk pak ani celé nevyužije. Současně jsem chtěl stavbu přízemní, abych nemusel chodit do schodů. Firma takový dům v roce 1998, kdy jsem stavbu plánoval, v nabídce neměla, ale přizpůsobila jeden z typových do­mů mým představám.“ Va­riant­ní úpra­vy tohoto bungalovu patří od té doby ke standardní nabídce firmy.

Dům oddělují od sousedního pozemku příjezdová komunikace a chodníček, obojí vydlážděné zámkovou dlažbou.Co je malé, to je hezké

Ve firemním katalogu byla původně typová podkrovní stavba nazvána „Dům pro dva“ a svými dispozicemi i velikostí požadavkům investora vyhovovala. Kromě změny koncepce z podkrovní na přízemní byly ostatní úpravy pouze drobnějšího rázu. Kuchyň se propojila s obývacím pokojem a jídelnou v jeden velký prostor tak, jak je to dnes již obvyklé. V celém domě jsou laminátové plovoucí podlahy, pouze v zádveří, chodbě, koupelně a garáži je praktičtější dlažba. „Nejvíce se nám líbí propojení obývacího pokoje s terasou. Díky přesahu střechy zde vznikl chráněný prostor, kde se dá sedět i při ne zcela ideálním počasí a terasu tak lze využívat častěji.“ Hlavní obytná část je orientována na východ a jih a do domu tak jde celý den slunko.

Ze zádveří vedou dvoukřídlé dveře do obývacího pokoje s kuchyní a otvírají vlastně příchozím celý dům. Kromě velkého obytného prostoru jsou zde ještě další dva pokoje, takže by tu mohla pohodlně bydlet i rodina s jedním, případně dvěma dětmi. I přes malou rozlohu je dispozice rozdělena na společnou a „soukromou“ část – do pokojů a koupelny se vstupuje z boční chodby. Ze severní strany na dům navazuje garáž pro jedno auto.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Teplo nade vše

Do koupelny si majitelé domu vybrali velkoformátový obklad a dlažbu. Podlaha a spodní část obkladu je tmavší, ale to ve velké a světlé koupelně nevadí.Dům má vytápění na propan-butan, podzemní nádrž je umístěna v zahradě. „Pro lepší pohodu a také jako alternativu k plynu jsem se v loňském roce rozhodl pro krb. Vybudovala ho také firma HAAS Fertigbau a jsem s ním velmi spokojen, protože díky vzduchovým rozvodům do dalších místností jím mohu vytápět také celý dům. Stavba je velmi dobře izolovaná, i přes letošní extrémní podmínky jsme dům bez problémů vytopili samotným krbem.“

Majitelé domu si pochvalují praktickou laminátovou plovoucí podlahu v obývacím pokoji a v jídelně.Pozemek odpovídá velikosti stavby a pečlivě upravená zahrada, která ji obklopuje, poskytuje příjemné soukromí a působí velmi útulně. „Zahradu založila odborná firma a moc se nám líbí. Chtěl jsem rostliny, které nebude třeba příliš opečovávat, proto tu převažují jehličnany a mé oblíbené rododendrony.“ Že se tu rostlinám daří velmi dobře, je vidět na první pohled. Vypadají, jako by byly vysázeny už dávno a ne před osmi lety.

text: Dana D. Daňková, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem