Snadno přístupný, moderně zařízený a na úklid nenáročný dům – takové požadavky na své nové bydlení má snad každý, málokdo si je ale splní. Bungalov nedaleko Králova Dvora však nabídl majitelům přesně to, co od něj očekávali.

Přízemní dům je postaven z klasických pálených cihel, jinou variantu manželé ani nepřipouštěli.O tom, z čeho bude dům postaven, měli investoři od začátku jasno. Věděli, že chtějí bydlet v klasické zděné stavbě. Z nabídky mnoha firem zvolili broušené zdivo Porotherm 44 Eko + spolu se zdicí pěnou Profi Dryfix, které doplnili deseticentimetrovým kontaktním zateplovacím systémem. Důvod byl jednoduchý: „Nejenže jde o materiál z 99 procent složený z přírodních surovin, ale při zateplení stěny uvnitř akumulují teplo a poté ho vyzařují zpět do místnosti, což je příjemné a pro člověka přirozené,“ říká Josef Malý ze stavební firmy, která dům stavěla a zvolený materiál doporučila.

A dodává další, pro mnohé nezanedbatelnou vlastnost: tedy že jde o kvalitní materiál za rozumnou cenu. Klidnými majitele nechával i argument o tom, že například v dřevostavbě by bydleli mnohem rychleji, protože její stavba se počítá jen na týdny. Tento dům totiž nevznikal o mnoho déle. Hrubou stavbu měli hotovou za čtyři měsíce, po zbytek času se mohli soustředit na interiéry. Naopak postupný průběh prací si chválí. Dispozice mohly vznikat tak trochu „za pochodu“.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Detaily, o kterých bylo jasno

Kuchyň je od jídelní části oddělena ostrůvkem s integrovaným varným centrem.Protože majitelé měli parcelu koupenou dříve, projekt domu se mohl maximálně přizpůsobit konkrétním podmínkám. Do ulice směřuje vstup do domu, dvojgaráž a technické zázemí, ačkoli je to jižní strana. Rozhodl o tom překrásný výhled na opačnou stranu, na vesnici v údolí, starobylý kostel i okolní lesy.

Stejně tak věděli, že v každém pokoji bude velké francouzské okno, z nějž se dá vyjít ven a po zpevněné ploše kolem domu dojít až na terasu, kde je plánované posezení s venkovním krbem a bazén. Ten již používají, ale chybí jim zastřešení. Jasno měli majitelé i o fasádních obkladech z kamenných pásků, barevně sladěných se silikonovou omítkou. K úspornému bydlení přispívají i tři solární panely na střeše ohřívající teplou užitkovou vodou.

Spojování dovedené k dokonalosti

Obývací část je zařízena černou koženou pohovkou a bílým lakovaným stolkem. Dominantním prvkem obytné místnosti jsou závěsná krbová kamna.Kuchyň propojená s jídelnou a obývacím pokojem je dnes považovaná za standard. Ale zde šla majitelka se spojováním funkcí ještě o krok dál. Splnila si sen mít koupelnu v ložnici. Obě místnosti jsou sice propojené, ale zároveň oddělené skleněnými posuvnými dveřmi. Problém s různými podlahovými krytinami zde nebylo třeba řešit. V celém domě je totiž položena bílá velkoformátová dlažba – nejlépe splňovala požadavky investorů na vysokou odolnost a snadnou údržbu a hodila se i pro teplovodní podlahové topení. Dispozice dovolily zvolit kuchyňskou linku ve tvaru písmene U, který je podle odborníků nejpraktičtější, neboť se v něm člověk nejméně „naběhá“ a má vše při ruce.

Kuchyň, stejně jako většinu nábytku, si rodina nechala vyrobit na míru. Tuto základní sestavu doplňuje ostrůvek s integrovaným varným centrem, v části do obýváku přechází ve zvýšený barový pult s několika stoličkami. Vzniklo tak ideální místo na posezení s návštěvami a rychlé vypití kávy. Pro „velké“ stolování je zde k dispozici rozkládací stůl. Obývací části dominuje černá kožená pohovka, volba na ni padla opět díky jednoduché údržbě.

Názor majitelů

„Teprve během stavby v reálu jsme si uvědomovali, co v dokumentaci nebylo patrné, tedy že některé navržené příčky nechceme vůbec, jiné budou lepší posunuté a některé by nám zase chyběly. Ale u zděné stavby, na rozdíl od těch montovaných, to nebyl žádný problém.“

Syn nenechal nic náhodě

Kuchyň je od jídelní části oddělena ostrůvkem s integrovaným varným centrem.Synův pokoj je umístěný – spolu s pokojem pro hosty – v druhé části domu, k níž patří i samostatná koupelna. „Chtěli jsme pro něj vytvořit oddělené bydlení, neboť brzy dospěje a určitě ocení soukromí,“ vysvětlují majitelé. A je pravděpodobné, že potomek zde bude bydlet ještě dlouho a zcela podle svých představ. Zařízení pokoje si navrhl a vybral sám. Šatní skříně zde nehledejte, jak k dětskému pokoji, tak k ložnici rodičů totiž přísluší samostatná šatna. V té rodičovské pak je umístěna pračka se sušičkou.

Praktických „vychytávek“ je v domě více – třeba velká technická místnost nebo propojení garáže skrz chodbičku, která slouží i jako odkládací místnost, s domem samotným. V nepříznivém počasí se tak majitelé dostanou domů, aniž by museli na déšť či do sněhu.

text: Magdaléna Krajmerová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem