Se sympatiemi k masivnímu dřevu se kanadsko -česká rodina do Čech už přistěhovala. Z předchozího bydliště v Dubaji, kam je zavály pracovní povinnosti otce, si do Čech přivezli řadu krásných kousků z masivního dřeva, a tak bylo rozhodnutí postavit dřevěný dům nasnadě. Dvě holčičky a jeden malý klučina teď žijí se svými rodiči v malebném prostředí voňavého domova, kde mají blízko i k oblíbené babičce.

Firmu Kontio manželům doporučili přátelé, kteří byli s kvalitou domu velmi spokojeni. Celá realizace stavby domu probíhala nadstandardně rychle, protože krásný pozemek v blízkosti Prahy byl už zakoupen se stavebním povolením. Poloroubený dům typu Iso Kajastus pak už rychle rostl před očima a rodina se těšila na stěhování do nového.

Dům je postavený z jemnoleté finské borovice. Materiál je ověřený téměř půlstoletím výborných zkušeností v náročných klimatických podmínkách

Dům postavený z finské jemnoleté borovice je nadchl. Dřevina, která se těží v polárních oblastech ve velmi drsných klimatických podmínkách, má unikátní vlastnosti a v houževnatosti a odolnosti si jen tak s něčím nezadá. Hustota letokruhů je podstatně vyšší, a proto má dřevo lepší tepelně-izolační vlastnosti než například borovice středoevropská. Dalším důležitým aspektem, který přispívá k příjemnému pocitu z domu i čistotě jeho vnitřního prostředí, je fakt, že tyto stromy potřebují ke svému růstu správné geoklimatické podmínky včetně čistého životního prostředí. Dřevo je zároveň také schopno udržovat v interiéru ideální vlhkost v rozmezí 30 až 55 %. Díky tomu je v domě mnohem méně prachu, bakterií a virů.

Také jsme navštívili: Dům jako pocta žule, horám a překližce

Obří dřevěné lego

Jak už bylo řečeno, dům rostl velmi rychle a během 4 týdnů byla dokončena hrubá stavba. Dřevěné domy Kontio se totiž skládají z jednotlivých trámů nařezaných přesně na milimetry a označených čárovým kódem, aby je dokázala certifikovaná stavební parta pod vedením stavbyvedoucího poskládat podle detailních plánu. Při plánování je potřeba dobře promyslet elektrické rozvody. Otvory na ně se totiž připravují už při samotné výrobě, takže stavebníci nemusejí nic upravovat, vrtat či řezat. Voda a odpady se vedou v tzv. instalačních předstěnách.

Katedrálový strop domu je otevřený do štítu. Patro, kde jsou umístěny ložnice, splňuje požadavek na soukromí, a přesto zajišťuje propojení domu a úzký kontakt všech členů rodiny

Ač značka Kontio nabízí mnoho typizovaných domů, každý budoucí majitel si může svou stavbu přizpůsobit svým představám, stejně jako si nechat navrhnout zcela atypický dům. V případě této stavby se upravovala velikost domu, který má běžně užitnou plochu 180 m2. Aby mohlo mít každé dítě vlastní pokoj a aby v domě měla své soukromí i babička, byl dům zvětšen na 210 m2. Celá stavba pak byla dokončena velmi rychle.

Přízemní roubená obvodová konstrukce je složena z lepených hranolů, vnitřní příčky jsou sloupkové s opláštěním z palubek (tzv. log panelů) se stejným dezénem, jako je trámová stěna, takže vypadají, jako by byly také trámové. Patro má také sloupkovou konstrukci se stejným opláštěním. V domě je podlahové vytápění doplněné plynovým krbem obloženým břidlicí. Střecha je opatřena plechovou krytinou Lindab. Převažujícím stavebním materiálem je zde dřevo, ale samozřejmě ho lze bez problémů napojit na zděné konstrukce, beton či sádrokarton.

Z kuchyně má majitelka přehled o dění v celém domě. Přes masivní jídelní stůl, který je přivezený z původního bydliště rodiny, vidí až do obývacího pokoje a částečně i do zahrady

Pro tři generace

Hlavní průčelí domu, kde se vedle sebe pohodlně vejdou i tři generace, je orientováno do zahrady. Z rozlehlého obývacího pokoje spojeného s kuchyní se dá do zahrady vstoupit dvěma posuvnými prosklenými dveřmi. Z ulice se vchází do domu přes zatravněnou předzahrádku. V přízemí se kromě obývací zóny spojené s kuchyní a jídelnou nachází hostinský pokoj s koupelnou, který využívá při svých návštěvách babička dětí.

Nepřehlédněte: Dům, kterému vládne dřevo a mohutné sloupy z douglasky

V kuchyni nesmíme zapomenout na kávovou specialitu, tzv. coffee corner, kde se pán domu oddává své libůstce a připravuje sobě i návštěvám vysoce kvalitní kávu. Profi vybavení, včetně přívodu filtrované vody a odpadu, je v rámci kuchyně ukryté za roletovými dvířky. V patře, kam se vystoupá po samonosném schodišti, se nachází tři dětské pokoje, ke kterým náleží koupelna s vanou, a ložnice rodičů s koupelnou se sprchovým koutem. 

Hlavní ložnice je umístěna v podkroví a má vlastní koupelnu obloženou tmavě šedým velkoformátovým obkladem, který tvoří příjemný kontrast k teplému dřevu

Dům má katedrálový strop otevřený do štítu. Galerie tak v patře propojuje obě podlaží a činí dům kompaktnější. Jeho obyvatelé tak mohou dobře komunikovat, protože o sobě stále vědí, ale stejně tak si mohou užít příjemného soukromí.

Voňavý klid

Dřevo jako stavební materiál je nejen velmi odolné, krásně stárne a získává patinu, ale v případě jemnoleté severské borovice plné pryskyřic si dlouho zachovává krásnou vůni. Přestože má menší schopnost akumulace tepla, mluví pro něj rychlost vytopení prostoru a také fakt, že pocitově působí o jeden až dva stupně tepleji než cihla nebo kámen. K výhodám tohoto poloroubeného domu patří i krásné prostředí. Výhled do kraje, minimální provoz a blízkost hlavního města z něj dělají dům snů. Jednoznačně je splněným snem jedné velké rodiny.

Pozemek na kraji obce nabízí krásný výhled do okolí. Z obývacího pokoje se dá skleněnými dveřmi vyjít na terasu vybavenou sezením v přírodním stylu

Text: Martina Paulová | Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem