Majitelce a stavitelce nového domu na severní Moravě pomohlo, že léta obchoduje se stavebním sortimentem a má přehled o technologiích i novinkách v oboru. Od svého nového bydlení si slibovala především soukromí, pohodlí a odpočinek. Na návštěvu zdařilého díla nás pozval její syn.

Vybavení domu nezapře ženský rukopis. je praktické, rozhodně však nepůsobí fádně.Rovinatý pozemek v srdci malé obce se může pochlubit takřka ideální polohou – je orientován na jihozápad, s výhledem na pole, kde žádná nová zástavba nevyroste, a dále do krajiny směrem na Beskydy. Pár kilometrů odsud vede dálnice do Ostravy, ale hluk sem vůbec nedosáhne. A nedaleko navíc sídlí rodinná firma, takže i z tohoto důvodu tato parcela představovala nejlepší volbu.

Do třetice všeho dobrého

Bezbariérová novostavba je již třetím domovem naší hostitelky, od předchozích dvou se zásadně liší. „Bydleli jsme ve zrekonstruovaných starších domech, přízemí bylo vždy zvýšené na podezdívce. Dříve se stavělo i žilo bez spojení se zahradou. To mi velmi chybělo, a proto jsem se pustila do stavby nového domu,“ vysvětluje na úvod. „Chtěla jsem co nejpohodlnější bydlení pro dva dospělé, s relaxační zónou a bazénem, světlý otevřený dům, terasu v úrovni trávníku.“ Na návrhu spolupracovala s Ing. Stanislavem Mikešem a Ing.arch. Martinem Špillerem. „Postupně jsme užitnou plochu zmenšili asi o 80 m2 tak, aby zůstalo to, co skutečně využijeme. Abychom se v domě cítili příjemně a volně, a zároveň nechybělo zázemí, které k pohodlnému bydlení potřebujeme.“

Dům se udržuje sám

Co nejjednodušší, nejrychlejší a nejméně nákladná údržba patřila k určujícím požadavkům při výběru materiálů i celkovém řešení domu. Proto majitelka neváhala investovat do kvalitních trvanlivých a bezúdržbových materiálů, jako jsou hliníková okna, fasádní obkladové desky Cembonit a obkladové panely Alubond, na terasu zvolila lamely z dřevoplastu. Úklid zvládne paní domu hravě – v bezbariérovém domě se po leštěné dlažbě tiše a rychle „prohání“ robotický vysavač, hladké dveře bez zárubní, skleněné plochy a nábytek s jednolitým leskle lakovaným povrchem se setřou snadno. Problém není dokonce ani sedačka s koženým potahem – není na ní nic vidět, patina jí naopak sluší. A o zahradu se stará robotická sekačka.

Oáza klidu

Prosklená střecha – vytváří na východní straně domu malé atrium a přivádí do obývacího pokoje dopolední slunce. V interiéru dominují světlé přírodní barvy. Betonový obklad stěny dokonale imituje štípaný kámen a barevně ladí se sedačkou s potahem z vodního buvola.Vstup na pozemek i do domu vede od jihozápadu. Střed dispozice, založené na tvaru písmene C, tvoří společná obývací část o ploše 60 m2. Její plně prosklená jihozápadní stěna naplňuje prostor světlem a bezprostředním dojmem, že bydlíte přímo na zahradě.

Barevný kontrast – červenofialové sklo Lacobel na kuchyňské lince, čalounění v obdobném odstínu a zavěšený krb z černého plechu oživují vzdušný interiér, v němž hrají hlavní roli bílá barva a světlá velkoformátová leštěná dlažba.Vybavení by potěšilo vyznavače minimalismu, rozhodně však nepůsobí fádně. Na světlé leštěné dlažbě dominuje kožená sedačka a francouzský černý plechový krb, zavěšený do konstrukce stropu. Otevřené ohniště se volně vznáší v prostoru. „Nechtěla jsem interiér zahltit nábytkem, spíše jsem vybírala zajímavé a výrazné kusy,“ potvrzuje hostitelka první dojem. Základní klidné ladění ve světlých přírodních barvách doplnila několika prvky v červenofialovém odstínu.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Za bazénem ložnice s koupelnou

Organické tvary – stropní svítidla od francouzského výrobce a stojací lampy značky Lucis zjemňují interiér komponovaný převážně z pravoúhlých a přímých linií. Z obývacího pokoje se otevírá prosklený průhled až do bazénu.Pravou část domu zaujímá vstupní hala, koupelna s WC, garáž a zázemí, nalevo je z obýváku prosklenou plochou vidět do bazénu, který je spojen s malou domácí tělocvičnou a saunou. V klidové zadní zóně za bazénem se nachází ložnice s koupelnou. Zde vládnou uklidňující odstíny bílé, béžové a hnědé barvy. Z koupelny se dá vyjít ven do východní části zahrady.

Koupelna – opět v přírodních tónech – je korunována luxusní sanitární keramikou Laufen z kolekce Il Bagno Alessi. Keramický obklad doplňuje benátský štuk měděného odstínu se strukturovaným povrchem.Oblíbeným místem všech členů rodiny i návštěv se stala terasa, kterou ze tří stran objímají stěny domu. Ocelové rámy nesou takřka neviditelné, ale praktické zastřešení z čirého skla, které chrání sezení před deštěm, aniž by ubíralo světlo, a prodlužuje terase život. Odtud je to jen krok do pečlivě upravené zahrady s nádechem japonského stylu. Plochy vysypané bílými oblázky a nízké jehličnany dokreslují atmosféru klidu a meditace, která je ústředním mottem celého domu.

text: Jitka Pálková, foto: archiv

Projekt: Ing. Stanislav Mikeš a Ing.arch. Martin Špiller

logo MessengerPoslat Messengerem