Cesta za novým domem někdy připomíná plavbu do neznáma, ale v případě domu v lokalitě Slunečný vrch proběhla cesta neobyčejně hladce.

Paní Irena po ztrátě životního druha zůstala jen se psem sama ve velkém domě v Karviné. Každý člověk se s podobnými náročnými situacemi vyrovnává jinak, a tak se aktérka našeho příběhu rozhodla opustit společně se starým domem i starý život a veškerou energii napřít do stavby rodinného domu. „Nechtěla jsem se vracet do starého. Víte, já nejsem městský člověk, strašně ráda zahradničím a taky s ohledem na pejska jsem se rozhodla pro vlastní rodinný dům mimo město,“ vzpomíná na náročné období před stavbou.

Od myšlenky k realizaci

Začalo to malým reklamním letákem nabízejícím stavbu domu na klíč v rámci developerského projektu společnosti Haas Fertigbau a skončilo to v tvůrčím dobrodružství, jaké můžete zažít jen při plánování a zařizování nového domu. Letáček odpočíval asi půl roku v zásuvce stolu, ale pak byl náhodně objeven a věci se daly rychle do pohybu.

Nábytek v obývacím pokoji včetně výmalby nese rukopis paní domu, která na tvorbě interiéru aktivně spolupracovala. Kromě skvělého přístupu truhláře ocenila i profesionalitu malířské firmy.

Paní Irena oslovila zástupce společnosti Haas Fertigbau pana Pavla Lukaštíka a z předložené nabídky typových domů jí padl do oka rodinný dům Harmony 6 v lokalitě Slunečný vrch na okraji obce Dolní Lutyně, cca 10 km od Karviné. Paní Irena Slunečný vrch navštívila a charakter místa i okolí se jí natolik zamlouval, že neváhala a smlouvu s dodavatelem podepsala. A pak už jen sledovala, jak jí stavba doslova roste před očima. Za pouhých devět měsíců od podpisu smlouvy se mohla nastěhovat, přičemž vlastní výstavba domu trvala 3 měsíce.

Dotazy ohledně stavby domu můžete pokládat v PORADNĚ.

Dispozice domu

Dům vychází z typového domu Harmony 6, který byl navržen jako 4 + kk. Ovšem na přání paní Ireny byl projekt upraven na 3 + kk a čtvrtý pokoj nahradila garáž. Přízemí dominuje obývací pokoj, který je volně propojen s kuchyní a jídelnou, vedle se nachází ložnice a další pokoj. Samostatná toaleta se nachází vedle technické místnosti s bojlerem a pračkou a vedle prostorné koupelny s rohovou oválnou vanou. Poslední místností v přízemí je garáž s dlážděnou příjezdovou cestou.

Zakázková kuchyňská linka a vybavení kuchyně pochází z dílny „firemního“ truhláře pracujícího pro společnost Haas Fertigbau. Na výsledné podobě tvarů i barev se paní domu podílela významným způsobem.

Vytápění 

Teplo v domě zajišťuje 9kW elektrokotel Protherm a radiátory v každé místnosti. Teplá voda se ohřívá v bojleru o objemu 120 l. Dům je vybaven nadstandardně kvalitními okny s izolačními trojskly a předokenními roletami. Díky tomu se náklady na vytápění, ohřev vody i provoz domu pohybují okolo 24 tisíc Kč za rok. Doplňkovým zdrojem tepla pro hlavní obytnou místnost jsou krbová kamna napojená na komín (od německé firmy Plewa), ale zatím se v kamnech netopilo a jsou brána jako záložní systém.

Konstrukce a stavba stěny
Jde o montovanou sendvičovou dřevostavbu. V továrně se vyrobí celé stěny, které se pak na staveništi jen smontují dohromady. Tento způsob stavbu velmi urychlí a rovněž zlevní. Samotná stěna je tvořena dřevěnou nosnou konstrukcí, izolovanou minerální vlnou. Směrem do interiéru je izolace překryta parozábranou, dřevotřískou a sádrokartonem, z vnější strany je dřevotřísková deska a deska ze stabilizované pěnové hmoty. Fasáda je chráněna vyztuženou organickou omítkou. Dům je navržen jako nízkoenergetický.

Zahrada a exteriér

Na dům navazuje dřevěná pergola s posezením, částečně zastřešená markýzou, odkud se otevírá pohled do zahrady. Zahradě dominuje přírodní jezírko s vodotryskem vysypané štípaným kamenem. (Vodotrysk jen poháněn elektrickým čerpadlem na 12 V.) Zahradu navrhovala zahradnická firma, která podle paní Ireny odvedla dobrou práci: „Zeptali se na moji představu a vypracovali návrh. Dnes bych ale změnila skladbu květin, což mi tenkrát nedošlo. Schází mi tu víc barev, ale to už čeká na mě. Zahrada mě baví a už se těším, až zasadím další květiny a pohraji si s barvami.“

Dominantu zahrady tvoří přírodní jezírko se skalkou. Všimněte si velkého podílu prosklených ploch (kvalitní okna s trojskly), které umožňují neustálý vizuální kontakt zevnitř domu se zahradou.

Loučíme se s paní domu a klademe poslední otázku, jak se jí v novém domě bydlí? Odpověď nás nepřekvapila: „Žije se mi zde skvěle. Na začátku jsem se bála – byl to krok do neznáma, ale díky panu Lukaštíkovi, který mi byl po celou dobu stavby a zařizování domu největší oporou, jsem svůj strach překonala. Našla jsem zde nejenom nový domov, ale i nové přátele. Celkem zde na Slunečném vrchu bude stát 25 domů, a až bude vše dokončeno a zazelenají se zahrady, tak si myslím, že bydlení na tak krásném místě může být jen skvělé.“

text: Adam Krejčík, foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem