Autorem rodinného domu ve španělském městě Güemes je architektonické studio Zooco Estudio se sídlem v Madridu a Santanderu.

Součástí projektu byla rekonstrukce původní stavby, která kdysi sloužila pro chov hospodářských zvířat a přístavba nové části domu. Obě jsou nyní propojené prostřednictvím zatřesené terasy. Dřívější způsob užívání domu se odráží v jeho jednoduché, nenáročné architektuře a velmi základním konstrukčním systému založeném na nosných zdech a dřevěné střešní konstrukci pokryté pálenou střešní taškou.

Okenní a dveřní otvory byly upraveny tak, aby byly vzhledově odpovídaly typické venkovské architektuře, a zároveň splňovaly požadavky současné doby.

Zásah architektů do existující stavby je založený zejména na respektování existujícího díla a úctou k jeho historickému odkazu. V rámci rekonstrukce tak došlo k zachování střechy a menší renovaci severní a západní fasády.

Součástí projektu byla rekonstrukce původní stavby, která kdysi sloužila pro chov hospodářských zvířat a přístavba nové části domu.

Okenní a dveřní otvory byly upraveny tak, aby byly vzhledově odpovídaly typické venkovské architektuře, a zároveň splňovaly požadavky současné doby. Východní a jižní fasáda byla ve velmi špatném stavu, proto bylo nezbytné provést jejich nahrazení v plném rozsahu. Jižní fasáda se otevírá do zahrady a spojuje vnitřní prostor s přírodou. Východní fasáda vytváří zřetelnější vizuální propojení interiéru a exteriéru v podobě posuvné stěny z horizontálních dřevěných lamel.

Východní fasáda vytváří vizuálně zajímavé propojení interiéru a exteriéru.

Východní fasáda vytváří vizuálně zajímavé propojení interiéru a exteriéru.

Interiér je rozdělený do třech zón. První je velký otevřený a souvislý prostor určený pro obývací pokoj, jídelnu a kuchyň. Představuje srdce domova a místo pro setkávání všech členů rodiny. Dominantou je velká dřevěná střecha, jejíž obnažené trámy dodávají neotřelý vzhled místnosti.

Dominantou domu je velká dřevěná střecha, jejíž obnažené trámy dodávají originální vzhled místnosti

Dominantou domu je velká dřevěná střecha, jejíž obnažené trámy dodávají originální vzhled místnosti

Za skříní s úložnými prostory a policemi se na stejné úrovni ukrývá druhá zóna - ložnice s koupelnou a šatnou.

V přízemí je za skříní první ložnice

Třetí část je v prvním patře, kam architekti na přání majitelů umístili druhou samostatnou ložnici s koupelnou, kuchyní a obývacím pokojem.

V prvním patře architekti umístili druhou samostatnou ložnici

Nově přistavěná část si zachovává jednoduchý a úsporný styl. Sestává se z velké kryté verandy a řady místností, které rozšiřují možnosti bydlení: útulné místo pro setkávání přátel při jídle a pití (txoko), sauna a pokoj pro hosty. Bazén se nachází v prostoru mezi oběma domy, směřuje na jih a nabízí nádherný výhled na Kantaberské pohoří (Cordillera Cantábrica) na severu Španělska.

Bazén se nachází v prostoru mezi oběma domy, směřuje na jih a nabízí nádherný výhled na Kantaberské pohoří

Zooco Estudio

Studio Zooco založila v roce 2009 trojice architektů: Miguel Crespo Picot (1980), Javier Guzmán Benito (1980) a Sixto Martín Martínez (1980). V současné době mají kanceláře v Madridu a Santanderu, kde pracují na projektech na národní i mezinárodní úrovni. Jedním z hlavních cílů architektů je představit design jako přidanou hodnotu.

Studio Zooco založila v roce 2009 trojice architektů: Miguel Crespo Picot (1980), Javier Guzmán Benito (1980) a Sixto Martín Martínez (1980).

„Ve světě, který se dnes neustále mění, hledáme architektonická a prostorová řešení, která obstojí v čase a odolají neustálým vpádům trendů a módy, což je jev, který je příčinou narušení většiny kreativních návrhů.“

https://zooco.es/

Text: Dana Klomínková, foto: Imagen Subliminal

logo MessengerPoslat Messengerem