Postavit kompletně prosklený dům v poušti, kde si původní obyvatelé tradičně stavěli zahloubené sklepní domy, aby snesli zdejší extrémní podnebí, může na první pohled vypadat jako šílenství. Smysl to dostává v okamžiku, kdy jde o experiment, který má prokázat funkčnost skleněných stěn v jednom z nejdrsnějších prostředí, jaké si můžete představit.

Poušť Coloraos de Gorafe, nacházející se v severní části oblasti Guadix, v provincii Granada v Andalusii, vděčí za své jméno odstínům červených pískovců a rozmanitým skalním útvarům nacházejícím se v této oblasti. Extrémní sucho, nedostatek vegetace a tisíce let eroze zde vytvořily kaňony, strže, rokle, kanály a další podobné geologické útvary, které tvoří krajinu této pouště, považovanou za jedno z nejdrsnějších prostředí Evropy.

Pro vytvoření tepelně velmi účinného pláště budovy, který by odolal extrémním teplotám, byl klíčový výběr skla. Stěny jsou vyrobeny z trojitých izolačních skel se solárním faktorem 25 %, což znamená, že blokují 75 % energie Slunce. Druhou zajímavou hodnotou je Ug skla 0,5 W/m2K pro velmi dobrou tepelnou izolaci. (Zdroj: www.lacasadeldesierto.es)

A právě zde byl nedávno dokončen experimentální pouštní dům (La Casa del Desierto), aby dokázal, že skleněné stěny dokážou obstát i v extrémním prostředí s teplotami, které mohou oscilovat mezi -10 °C a více než 40 °C. Návrh této skleněné „chatičky“ je výsledkem společného úsilí velkého a zkušeného týmu architektů pod vedením Špely Videčnik z OFIS Architects spolu s odborníky z firmy Guardian Glass, inženýry a energetickými konzultanty.

Pouštní dům je založen na dřevěné konstrukci a do všech stran se otevírá stěnami z energeticky úsporného skla Guardian. v

„Zatím to funguje dobře – byli jsme v domě před několika dny a vnitřní teplota ráno byla 20°, zatímco venkovní teplota byla 1°,“ říká Špela Videčnik a dodává: „Zadání vytvořit dům s komfortním vnitřním klimatem v tak drsných podmínkách, jako je poušť, nám přišlo vzrušující. Naším cílem bylo prokázat, že je možné vytvořit v poušti skleněný dům, který bude uvnitř udržovat příjemné prostředí.“

Stavba o rozloze pouhých 20 m2 se skládá ze tří místností: ložnice, koupelny a obývacího pokoje. (Zdroj: www.lacasadeldesierto.es)

Autoři domu mysleli i na běžné civilizační vymoženosti pro účastníky experimentu, a tak je zde k dispozici nádrž na vodu a přírodní filtrační systém s rostlinami, které čistí odpadní vodu před vypuštěním. Potřebnou elektrickou energii vyrábějí fotovoltaické moduly a ukládá se v baterii. K dispozici je dokonce i vytápění, které lze použít během nejchladnějších dnů. Většinu času jej ale nebude nutné používat, protože dům byl navržen tak, aby poskytoval dobré podmínky k životu bez ohledu na počasí.

Sklo blokuje a izoluje

Pro vytvoření tepelně velmi účinného pláště budovy, který by odolal extrémním teplotám, byl klíčový výběr skla. Stěny jsou vyrobeny z trojitých izolačních skel se solárním faktorem 25 %, což znamená, že blokují 75 % energie Slunce. Druhou zajímavou hodnotou je Ug skla 0,5 W/m2K pro velmi dobrou tepelnou izolaci.

Vše o La Casa del Desierto najdete na stránkách projektu.

Text: Markéta Klocová, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem