I v blízkosti letiště se dá příjemně a komfortně bydlet. Alespoň to dokazují sympatičtí obyvatelé neméně sympatického domu v příměstské obci západně od Prahy.

Po určité době společného života v bytě dospěli mladí manželé k přirozené potřebě a touze žít ve vlastním domě se zahradou. Podmínkou ale byla snadná dostupnost do Prahy, protože paní domu pracuje v Ústavu pro českou literaturu. V okolí hlavního města nejsou pozemky rozhodně levné, objevili ale zajímavou parcelu poblíž letiště a začali přemýšlet, jaký dům si postaví.

Celý dům byl i s technologickou přestávkou postaven za 13 měsíců.

Dřevo, nebo cihly?

„Původně jsem chtěl montovanou dřevostavbu, ale žena byla proti. Pak jsem na veletrhu v Letňanech viděl, jak takřka před mýma očima postavili dům z pálených bloků Porotherm, a bylo rozhodnuto. Když jsem viděl, jak rychle se z těchto tvárnic staví, musel jsem dát manželce za pravdu. Sice se musí hrubá stavba cihelného domu nechat vymrznout, ale když zaťukáte na zeď, tak prožijete doslova existencionální jistotu, že jste ve skutečném domě a ne ‚v krabici‘. Celý náš dům byl i s technologickou přestávkou postaven za 13 měsíců,“ popisuje pán domu počáteční stadium budování rodinného sídla.

Uprostřed hlavní obytné místnosti je obestavěná krbová vložka Romotop KV 75 s dohřevem teplé vody. Centrální umístění krbu má pozitivní vliv na rovnoměrné šíření tepla domem.

Prostudovali mnoho katalogů s projekty od různých firem, ale nakonec povolali na pomoc známého, který přednáší architekturu na ČVUT. Společná volba padla na projekt rodinného domu Zeta od společnosti G Servis. Jde o dvoupodlažní rodinný dům 5+1 s garáží. Majitelům se líbil jak vzhled domu, tak praktická a úsporná dispozice.

Po vstupu do domu se ocitnete v prostoru zádveří, nalevo se nachází vstup do obývacího pokoje a do kuchyně – mezi zádveřím a kuchyní se nachází spíž na potraviny. Následuje chodba, vedoucí do pokoje pro hosty nebo pracovny, přímo proti vchodovým dveřím je spodní koupelna a schodiště do patra.

Tvarově čistá kuchyňská linka ve tvaru písmene „U“ využívá prostor místnosti na sto procent, přitom zde nemáte pocit stísněnosti.

V patře je umístěna hlavní ložnice, šatna, dětský pokoj, pracovna, další koupelna a na podestě malá klidová zóna s křeslem, kterou momentálně paní domu využívá jako prostor pro kojení.

Ložnice v podkroví s dětskou postýlkou z dřevěného masivu s přírodním povrchem nepostrádá půvab. Ve stejném provedení je též svrchní deska skříňky i odstín podlahy.

Vytápění a zdroj tepla

Nádoba na teplou vodu je napojena na plynový kotel, který ohřívá podlahové konvektory a radiátory v podkroví. Voda je zároveň dohřívána i krbovou vložkou.Tepelného komfortu v domě je dosaženo i samotnou orientací budovy. Na jihovýchodní straně má dům francouzská okna, umožňující výhled i průchod do zahrady, zatímco na „studené“ severozápadní straně jsou místnosti techničtějšího rázu.

Hlavním zdrojem tepla v domě je plynový kondenzační kotel, který je rovněž připojen na akumulační nádobu a ohřívá topné podlahové konvektory. Dalším zdrojem tepla je obestavěná krbová vložka, atypicky umístěná uprostřed hlavní obytné místnosti. Centrální umístění krbu je zároveň výhodné pro rovnoměrné šíření tepla do celého domu. Pro krbaře byl trochu oříšek, jak co nejjednodušším a zároveň co nejefektivnějším způsobem propojit teplovodní výměník v krbu s akumulační nádobou a zároveň s plynovým kotlem.

O rovnoměrný chod topného systému se v domě stará systém Regulus. Když se zatopí v krbu, plynový kotel vypne a zároveň kromě konvektorů a radiátorů ještě ohřívá vodu na mytí. Dům má skvělé technicko-tepelné vlastnosti, protože majiteli stačí v zimě k vytopení domu a ohřevu vody 10 čtvrtpolen za den.

Celkově je dům promyšlen a „vymazlen“ do sebemenších detailů, a to uvnitř i vně. Jednak měli stavebníci štěstí na řemeslníky, jednak se budování svého vysněného domu věnovali opravdu naplno. A to je vklad, který se prostě nadá přehlédnout.

Za zmínku stojí též vnější obložení fasády, které kombinuje ražené cihelné pásky a olejovaný sibiřský modřín. I z fotografie je zřejmé, že řemeslníci odvedli kvalitní práci.

Letadla v sousedství

Protože se dům nachází v ochranné zóně letiště, bylo třeba získat povolení od Řízení letového provozu, od Letiště Praha a také od Úřadu civilního letectví. Vzhledem k hluku bylo nutné i povolení od hygieniků. Podle majitele domu, který si všechna výše uvedená povolení vyřizoval sám, to příliš velký problém nebyl, jen to zabralo hodně času. Kvůli zvýšené hlučnosti bylo třeba nechat vypracovat hlukovou studii a do domu nainstalovat speciální protihluková okna. Ta ochranu před hlukem zajistí, ale samozřejmě jen když jsou zavřená. Ale majitelé domu si za dva týdny na zvuk letadel zvykli a dnes už jej prakticky nevnímají. S hlukem se prý dobře vypořádal i samotný materiál Porotherm, což potvrdil i hygienik, který vypracoval hlukovou studii.

Text: Adam Krejčík, Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem