Dvougenerační bydlení není dnes v centru pozornosti stavebníků, architektů ani developerů, mladí lidé naopak touží se co nejdříve osamostatnit. Příklad z velkého města ve východních Čechách dokládá, že nezávislost a soužití pod jednou střechou se nevylučují.

Malé koupelně opticky pomáhá světlá barva a velkoformátový obklad a dlažba tuzemské výroby.Mladá rodina s jedním dítětem do předminulého roku bydlela v bytě v panelovém domě s perspektivou, že v budoucnu zrekonstruuje starší dům. V tu dobu zároveň řešila situaci i maminka našeho hostitele - bydlela sama ve velkém bytě v centru města a jeho provoz i údržba již byly příliš náročné. Společně přišli na myšlenku postavit nový dům se dvěma samostatnými byty, aby zůstali v co nejužším kontaktu, ale vzájemně se neomezovali.

Nezávislý provoz domácností

„Naše spojenectví nebylo jen nutným zlem, má i svá výrazná pozitiva," vysvětluje majitel nového nízkoenergetického domu. „Díky větší společné kupní síle jsme mohli pořídit pozemek s dobrou dopravní dostupností, položený nedaleko centra města."

Již od počátku si stanovili základní parametry: dva plně oddělené byty se samostatnými vstupy, které do sebe nebudou půdorysně zasahovat, nezávislý provoz domácností včetně samostatného měření energií. Protože pod jednou střechou bude bydlet malé dítě a zároveň babička, bylo třeba stavbu koncipovat jako bezbariérovou - jednopodlažní. Vzhledem ke krátké časové lhůtě se rozhodli pro dřevostavbu, z finančních důvodů si přáli jednoduchý dům s úspornou dispozicí.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Nízkoenergetický dům se sedlovou střechou

Pozemek má výměru 600 m², pro pohodlné bydlení stanovili velikosti bytů cca 65 m² a 100 m². „Nabídka dvojdomů z typových projektů nás neuspokojila. Z několika oslovených firem nakonec volba padla na společnost MS Haus, která dodává domy montované ze sendvičových stěnových dílců. Vyšli nám vstříc jak s projektem domu podle našich individuálních požadavků, tak s jeho realizací na klíč, a to v cenové hladině srovnatelné s běžnými typovými domy této velikosti."

Maminka si zařídila kuchyň v černé a bílé.Přízemní nízkoenergetický dům se sedlovou střechou má jednoduchý obdélníkový půdorys, v jehož rámci spolu sousedí dva samostatné byty. Jádrem každého z nich je společný obytný prostor s kuchyní a jídelnou, ústící na jižní straně v krytou venkovní terasu, vstupní partie a zázemí jsou orientovány na sever. Vedle  každého vchodu zůstává zpevněná plocha pro jedno automobilové stání.

Příznivé provozní náklady

„Velkým přínosem pro nás bylo to, že o mnoha technických detailech jsme se mohli po dohodě s vedením firmy rozhodovat až v průběhu stavby, kdy jsme měli možnost si ověřit, jak bude daný detail skutečně vypadat. V rámci možností dané technologie a materiálu jsme vždy společně dospěli k optimálnímu řešení. První den montáže nám přinesl velký zážitek - naše plány se během jediného dne změnily v realitu. Klíče od domu jsme přebírali přesně za tři měsíce."

Po dvou letech užívání je rodina se svou dřevostavbou velmi spokojena. Díky nízkoenergetickým parametrům má dům příznivé provozní náklady, přestože zdrojem energie jsou elektrické přímotopy (roční provoz jedné domácnosti včetně všech elektrospotřebičů stojí cca 25 000 Kč). Vynikající tepelněizolační vlastnosti rovněž zabraňují přehřívání interiéru, i za horkého počasí udržují uvnitř příjemné klima.

text: Jitka Pálková, foto: archiv majitele domu

logo MessengerPoslat Messengerem