Mladí manželé jezdí do Jizerských hor hlavně kvůli čistému vzduchu, a tak není divu, že údolí plná páchnoucího dýmu z nekvalitního vytápění jim připadají velmi smutná. Na něčem podobném se odmítli podílet, a proto se rozhodli pro stavbu ekologického horského domu.

Masivně působící opěrná zeď pod terasou je osázena pnoucí zelení, která ji za čas zcela pokryje, takže splyne s okolím.Do jihozápadní stráně se opírá slunce pozdního léta a polední ticho je tak hluboké, až člověk znejistí, zda neohluchnul. Pak se na krátko ozve pila, protože práce kolem domu Michaely a Tomáše ještě neskončily. „Nejdříve jsme si představovali romantickou roubenku, ale když jsme zvážili, že tu chceme v budoucnu žít natrvalo a že za námi jezdí hodně přátel, vyšel z toho obdélníkový zděný dům se sedlovou střechou, zvenčí jednoduchý, ale uvnitř moderní, pohodlný a hlavně bezúdržbový," zdůrazňuje priority bydlení Michaela.

Žuly se na stavbě použilo hodně

Místo pro nízkoenergetickou stavbu v prudce se svažující jižní stráni bylo nejprve nutné zpřístupnit, odvodnit a vyrovnat. Složitá doprava strojů i materiálu do míst, kam nevedla silnice ani cesta, rozkopaná louka, metry a metry drenážních trubek, silná hydroizolační fólie a vrstva štěrku u každé opěrné zdi, to vše mělo k romantice pořádně daleko. Světlou stránkou rušného, prašného a zdánlivě nekonečného „budovatelského" období je fakt, že rodinný dům nemá, jak tvrdí Michaela, jedinou chybičku. „Firmy jsme vybírali postupně podle ověřených referencí. Pracovali tu i místní řemeslníci, kteří mají zkušenost s kamenem," oceňuje Michaela a připomíná, že žuly z nedalekých lomů se na stavbě použilo opravdu hodně. „Chtěli jsme přírodním materiálem propojit dům s okolím," vysvětluje.

Záložním zdrojem tepla k tepelnému čerpadlu je krb s teplovzdušnými rozvody do ložnic. Používá se však jen pro zpříjemnění atmosféry, protože v domě je teplo.Žulová silnička a chodníky kolem zděného domu jsou bezbariérové, stejně jako celé přízemí. „Máme tu i širší dveře, aby se jimi dalo projet na vozíku. Mysleli jsme tím jednak na své invalidní přátele, ale také na naše stáří, které jednou přijde," říká mladá, zdravá žena.

Kuchyně součástí hlavního obytného prostoru

Michaela je praktická, a protože nehodlá trávit dny uklízením, zvolila si jako podlahovou krytinu pro celé přízemí dlažbu, barevně sjednocenou s šedí exteriérové žuly. Také při řešení dispozice, kterou si sama navrhla, využila zkušenosti z bytu, kde žili dříve a kde byla kuchyně součástí hlavního obytného prostoru. „S manželem rádi vaříme a já myslím, že je lepší, když se kuchyň dá od obývacího pokoje oddělit, přestože má dobrou digestoř." Obě místnosti oddělují široké prosklené posuvné dveře, které lze uzavřít nebo zasunout do příčky.

Podlaha bezbariérového přízemí je pokryta dlažbou s navazujícími spárořezy, což opticky zvětšuje prostor a zklidňuje.Uspořádání přízemí i podkroví je docela jednoduché. Malým zádveřím se vchází do obdélníkové haly se schodištěm a šesti dveřmi, kromě hlavní obytné zóny tu najdeme ještě jeden malý pokoj, komoru a koupelnu se záchodem. Podkroví tvoří koupelna a čtyři různě velké ložnice.

Finská plechová střecha

Rodiče Michaely si dům na horské stráni postavili už před lety a získali cenné zkušenosti, z nichž se mohli mladí investoři poučit. Proto ustoupili od velkých francouzských oken a jako nepraktická, průběžnou údržbu vyžadující zavrhli i okna dřevěná a dali přednost hnědým plastovým UG oknům s dezénem dřeva. Místo taškové střešní krytiny, z níž je nutné ručně odstraňovat těžké návěje sněhu, instalovali finskou plechovou střechu, po které sníh sklouzne sám. Také nákladné topení a ohřívání vody elektřinou nahradili moderním, úsporným a ekologickým tepelným čerpadlem.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Vytápěná garáž

Ukázkovou práci předvedli místní kameníci, kteří vydláždili silničku i cestu k domu.„Na tepelném čerpadle mě zaujal nejen levný provoz a to, že nepotřebuje obsluhu, ale především skutečnost, že nezatěžuje přírodu emisemi," říká Tomáš. Informace o alternativním způsobu vytápění měl od několika přátel a známých, kteří už tepelné čerpadlo využívali. Po roční zkušenosti dává jejich chvalozpěvům za pravdu. „Náš dům s užitnou plochou 250 m² má dobrou tepelnou izolaci a díky tepelnému čerpadlu je tu teploučko, i když venku leží tři metry sněhu a řádí fujavice. Ovšem nejlepší je vytápěná garáž - večer přijedete závějemi, zaparkujete sněhem obalené auto, a ráno je suché a uvnitř máte příjemně, takže můžete nastoupit v tričku. Senzace," směje se. Za senzaci však oba považují především venkovní bazén, který začali vytápět už v březnu. Je hluboký 160 cm a obsahuje 50 m³ vody, kterou čerpadlo během pěti dnů vyhřálo na 28 °C.

Chlazení podkrovních ložnic

Ve 160 cm hlubokém bazénu je 50 m3 vody. Tepelné čerpadlo ji ohřeje na za pět dní na 28 °C. Teprve pak si ji Michaela s malým Tomáškem užijí, jak se patří.Vodu pro bazén a dům, kterou rodina čerpá z vlastní studny, ohřívá tepelné čerpadlo (systém IVT Green Line) teplem získaným ze tří 100 metrů hlubokých vrtů. Tepelný zdroj je spojen s rekuperací vzduchu - při řízeném větrání domu odebírá teplo z odcházejícího vzduchu a dokáže je zpětně využít k vytápění. Chlad, který vzniká jako odpadní produkt při chodu tepelného čerpadla, rodina využívá pro chlazení podkrovních ložnic, kde jsou osazené tři fancoily McCain.

Činorodý Tomáš září spokojeností, když říká, že inspirovali už některé své známé. „Peníze vložené do tepelného čerpadla pokládáme za velmi dobře investované. Nikdo neví, kolik se bude platit za energie v následujících letech."

text: Oldřiška Podhorcová, foto: Iveta Kopicová

logo MessengerPoslat Messengerem