Čím rychlejší a rušnější je život, tím dokonalejší regeneraci potřebujeme, abychom si ho alespoň trochu užili. Ideálem už proto není bydlení v hektickém centru dění, ale někde v klidu za humny.

Kombinace fasádní silikonové omítky, páskového kamenného obkladu a dřevěného obkladu na roštech je neobvyklá a zajímavá.Děti Olgy a Jana povyrostly. Skotačení ve velké zahradě takřka vesnického zděného domu vyměnily za pravidelné návštěvy sportovních klubů s profesionálním výcvikem. Cesta do nich jim městskou dopravou trvala hodinu a půl. Čtyřikrát týdně tam a zpět. Čtyřikrát týdně tři hodiny. „Byly dvě možnosti," říká Olga, „buď nechám práce a budu děti za sportem vozit, nebo se přestěhujeme. Udělali jsme to druhé."

"Vize investora byla jednoznačná - nízkorozpočtový, nízkonákladový, ekologický, na přírodu orientovaný a do přírody zasazený komfortní rodinný dům," shrnuje nároky klientů autor projektu Michal Hlaváček.

Dřevo, kámen, sklo, hliník...

Komplex moderních, originálních, ale výrazově sjednocených domů Olgu a Jana zaujal už na první pohled. Dřevo, kámen, sklo, hliník plus parcely s rozměry okolo 750 m². Osobní návštěvou si pak ověřili, že ani název V Lukách nelhal. „Byli jsme nadšení, protože vyjedete ven z Černého Mostu a jste v podstatě na vesnici. Přitom je tu výborná infrastruktura - v dosahu jsou autobusy, pěšky se dá dojít i k metru. Přesně to jsme potřebovali."

"Situační kontext byl také jednoznačný - přírodní. Nicméně při vyhodnocení poměru zastavěná a podlažní plocha versus plocha zeleně již vize tak optimistická nebyla. Proto jsme se neomezovali pouze na relativně malou  „přírodu za oknem", ale vtáhli jsme ji na objekt a do objektu, a to dvěma způsoby. Vnější povrchové pojetí objektů je z přírodních materiálů (kámen, dřevo, popínavá zeleň), které jako by vyrůstaly ze země," vysvětluje architekt Hlaváček.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Francouzský krb Philippe Design

Ve stavbě s nepravidelným půdorysem zabírají komunikace minimálně místa a díky tomu jsou prostornější jak ložnice v patře, tak přízemí. „Vždycky jsem si přála mít kuchyň propojenou s hlavním obytným prostorem. Jednak se s dětmi celý den nevidím, tak si to chci vynahradit alespoň navečer, za druhé můžu i při vaření dohlédnout na to, jak píší úkoly. Je to příjemné i praktické řešení." Oproti kuchyni je obývácí pokoj o tři schody snížený a přisazený do „elka", takže jednu část má dokonale schovanou za rohem.

Kombinace fasádní silikonové omítky, páskového kamenného obkladu a dřevěného obkladu na roštech je neobvyklá a zajímavá.Vzniklou klidovou zónu v koutě s výhledem do zahrady a na terasu ještě cloní francouzský teplovzdušný krb Philippe Design s litinovou vložkou. „Mé nejoblíbenější místo je u knihovny pod schodištěm," ukazuje Olga. „Ale užívám si ho nejvýš večer, když už jsou všichni ve svých pokojích."

Dlažba v barvě písku

Rozměrnými okny do zděného domu vstupuje ze všech stran světlo a leštěná, bezchybně položená dlažba v barvě písku propůjčuje přízemí vzhled příjemné pláže. „Dokonale mi to tady vyhovuje," říká spokojeně Olga. „Je tu dostačující prostor na vaření, jídlo i na odpočívání. Nic zbytečného, nic navíc, co by se muselo uklízet a co by nás připravovalo o čas určený pro příjemnější aktivity."

"Objemové členění zmenšuje měřítko objektů a přibližuje je tím více k organickému zapojení do exteriéru. Vnitřní řešení vychází z představy kontinuálního prostoru proplouvajícího zvenku dovnitř - skrz - a zase ven. A to nejen velkými okenními plochami, ale i propojením vnitřních prostorů. Interiérové komunikace přestávají být komunikacemi, ale stávají se obytnými prostory rovnocennými se standardně chápanými obývacími místnostmi," popisuje architekt Hlaváček.

Kvalitní zateplení

Snížením úrovně podlahy získal obývací prostor v otevřené dispozici větší intimnost. Francouzský teplovzdušný krb s litinovou vložkou slouží jako záložní zdroj energie a zároveň dokresluje atmosféru.Zděný dům s rovnou střechou je postavený jako nízkoenergetický a díky kvalitnímu zateplení, využití tepelného čerpadla a rekuperaci vzduchu se v něm žije levněji. Ve čtyřčlenné rodině jsou tři aktivní sportovci a Olga prozrazuje, že i proto zapíná každý den pračku i sušičku. „Vím, že sušička není zrovna úsporná, ale na vítr a sluníčko na balkoně se nemůžu vždycky spolehnout. A dosušovat vlhké tepláky fénem, to je skoro horší," dodává.

Za topení, ohřev vody, řízené větrání, vaření, svícení a provoz všech dalších spotřebičů zaplatila rodina za rok 31 000 korun. Dodejme, že dům s užitnou plochou 172 m² byl krátce po dokončení a celou první topnou sezonu ještě vysychal, což se v účtu projevilo.

Švédské tepelné čerpadlo IVT Green Line Compact 7 Plus se systémem země/voda umí topit, ohřívat vodu i zchladit letní horko v ložnicích, přitom nezabere víc místa než větší chladnička.„Švédské tepelné čerpadlo IVT Green Line se systémem země/voda, kterým topíme a ohříváme vodu, se dá používat i k chlazení," dodává Jan. „Chlad je vlastně odpadní produkt při provozu čerpadla a my ho v létě využíváme k chlazení všech tří ložnic."

Speciální tepelná čerpadla

Dokonale tepelně izolované moderní zděné domy potřebují k výměně vzduchu v interiéru řízené větrání, které odstraňuje nežádoucí jevy, jakými jsou vysoká vlhkost vzduchu, zvýšená koncentrace oxidu uhličitého, zvýšený výskyt alergenů nebo různé zápachy. Provoz řízeného větrání se na celkové spotřebě energie obvykle podílí až 40 %.

Část této energie je však možné získat zpět pomocí rekuperačních výměníků nebo speciálním tepelným čerpadlem. Teplo je odebíráno z odcházejícího odpadního vzduchu přímo ve vzduchotechnickém potrubí a poté se vrací zpět do domu

text: Oldřiška Podhorcová, foto: Lubomír Fuxa

logo MessengerPoslat Messengerem