Ležérní elegance se mezi módními trendy řadí na špičku. Obdobou ve stavebnictví je elegance pasivní, která zahrnuje nejen perfektní vzhled, ale i progresivní technické řešení, zaměřené na úspory energie. Dům v okrajové čtvrti města Plzně boduje v obou kategoriích.

Kancelářský charakter navenek vyjadřuje probarvená hrubozrnná omítka.Stavbou zděného domu řešil náš hostitel dva problémy v jednom: nový, moderní domov a vybudování sídla firmy. Obě funkce si přál oddělit tak, aby dům poskytoval potřebný komfort a zázemí jak pro čtyřčlennou rodinu, tak pro zaměstnance a klienty, aniž by se navzájem rušili. Byt i kancelář mají tedy samostatné vstupy, vlastní hygienické zázemí a oddělené soustavy vytápění, vnitřně je propojuje společná technická místnost. Protože se profesionálně zabývá rekuperačními systémy, zaměřil se na využití úsporných technologií a rozhodl se pro stavbu zděného pasivního domu.

V souladu se zásadami pasivního domu

Poloha parcely v mírném jižním svahu s přístupovou komunikací z jižní strany byla tomuto zadání příznivá. Ze severní strany je dům částečně zapuštěn do terénu a nevedou sem žádná okna, tepelné ztráty se tím omezují na minimum. Prosklené plochy jsou v souladu se zásadami pro návrh pasivního domu orientovány především na jih, aby umožnily co největší pasivní solární zisky.

Architekt Martin Spěváček na pozemek osadil dvě navzájem se pronikající tělesa - dvoupodlažní bílou „rodinnou" kostku a přízemní stříbrný „firemní" kvádr, k němuž přiléhá kryté automobilové stání provedené v pohledovém betonu a oceli. Ze severní strany je dům částečně zapuštěn do terénu. Za touto kompozicí, která navenek zaujme lehkou elegancí a geniální jednoduchostí, se skrývá promyšlené vnitřní uspořádání. Do firemní části se vstupuje z východní strany, vlastní kancelář je orientována na jih do ulice a prozrazuje svou přítomnost velkým oknem. Zázemí ustupuje směrem k severu a je zakončeno technickou místností, z níž se dá projít do bytu a také ke garážím.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Přízemí domu tvoří otevřený prostor

Vstup do vlastního rodinného domu vede po samostatném venkovním schodišti ze západní strany. Celé přízemí (kromě vstupní haly, komory a WC) tvoří jeden otevřený prostor, využívaný pro společný rodinný život. Schodiště do patra ji dělí na kuchyň (na východní straně) a obývací pokoj s jídelnou na západní straně domu. V patře najdeme tři ložnice a velkou rodinnou koupelnu, jedna z ložnic má přímý výstup na střešní terasu nad kancelářskou částí.

Obývací pokoj prosvětluje rohová prosklená plocha, která se skládá z pevně zasklené části a dveří. Podlahu pokrývá velkoformátová dlažba RAKO. Do jasně utilitárního konceptu zapadají i jednoduchá sádrová svítidla.Snaha o snížení nákladů jak na stavbu, tak na její provoz vedla ke kompaktnímu tvaru s dispozicí, v níž každá místnost má přiměřenou velikost a komunikace jsou krátké a přímé. Jaký je architektův recept proti plýtvání prostorem? „Investor si často neuvědomuje, že každý metr čtverečný zastavěné plochy představuje investici zhruba 30 000 Kč. Architekt je schopen eliminovat zbytečné prostoty a zároveň navrhnout dům tak, aby byl funkční," říká Martin Zpěváček.

Nadstandardní zateplení obvodového zdiva

Obytná část, konstruovaná jako pasivní dům, se vyznačuje nadstandardním zateplením obvodového zdiva a důrazem na řešení tepelných mostů. V základech je zdivo izolováno pěnovým sklem, které rovněž zamezuje únikům tepla v prahu vstupních dveří a v bodech uložení krovu na obvodových zdech. Díky středovým nosným stěnám z betonových tvárnic dům nepostrádá dobrou tepelnou akumulaci.

Halu a společný obytný prostor oddělují skleněné dveře z čirého bezpečnostního skla. Obložení schodiště tvoří desky ze spárovky a bílý lakobel.Větrání s rekuperací a levný ohřev vody zajišťuje rekuperační jednotka Nilan pro pasivní domy, která v létě dokáže dům i ochladit. Vydýchaný vzduch, který je odváděn z domu, neprochází obecně používaným tepelným výměníkem (jako u běžných rekuperačních systémů), ale energie je efektivněji využita pomocí tepelného čerpadla. Získaná energie se používá k ohřátí čerstvého vzduchu přiváděného zvenčí nebo k levnému ohřevu vody, jednotka tak zcela nahradí solární systém.

Budova kategorie A - mimořádně úsporná

Vzduch je do místnosti přiváděn vždy u stropu, což je z fyzikálního hlediska nejoptimálnější zejména při chlazení. Rozvody vzduchu jsou zabudovány v podlaze a ve stěnách v silné tepelněizolační vrstvě. Pokud je třeba (v mrazivém počasí), dotápí se zděný dům elektrickým vytápěním. Celý systém ovládá automatická řídicí jednotka, která reaguje na vnitřní i venkovní tepelná čidla. Budova se podle českých standardů řadí svými energetickými vlastnostmi do kategorie A - mimořádně úsporná.

text: Jitka Pálková, foto: Lubomír Fuxa

logo MessengerPoslat Messengerem