Stavební firma Jostra cz reagovala na zvyšující se poptávku výstavby rodinných domů projektem typového zděného domku Šárka, který je určen lidem preferujícím klasický styl i materiály. Svou příznivou cenou si projekt získává široký okruh zájemců o trvalé, ale i víkendové bydlení.

Dům tradičního tvaru využívá i tradiční materiály. Ve standardní verzi je fasáda dokončena vápenocementovou štukovou omítkou v bílé barvě, do horských nebo rekreačních oblastí se hodí varianta s dřevěným obkladem štítové zdi.Současná nabídka stavebního trhu je rozmanitá jak v dobrém, tak ve špatném slova smyslu. „Typový domek Šárka má jednu sympatickou vlastnost, že si na nic nehraje, svým vzhledem se hrdě hlásí k odkazu tradiční vesnické architektury, a tím nás mimo jiné zaujal," vítá nás paní domu.

Nabízí se další stavební úpravy

Zděný domek má sedlovou střechu, jejímž protažením lze vytvořit krytý vstup do domu. Ten se dá zároveň využívat jako menší krytá terasa. Stavbu je možné doplnit o garáž, ale nabízí se i další stavební úpravy jako osazení vikýřů, celodřevěný balkon, různé provedení fasádních úprav apod.

Naši hostitelé už bydlí se Šárkou k plné spokojenosti třetím rokem. Malebná šumavská obec je díky dochovaným původním roubenkám vesnickou památkovou rezervací, a Šárka zde tudíž nemůže uniknout pozornosti kolemjdoucích, z nichž  se mnohdy stávají potenciální zájemci. Mnozí neváhají vstřícnou paní majitelku zahrnout dotazy o všem, co s výstavbou i bydlením v Šárce souvisí, a tak domek vlastně přirozeně supluje funkci vzorového domu a je pro společnost Jostra tou nejlepší reklamou.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Ideální domek

Výstavbě předcházelo několikaleté rozhodování mezi náročnou rekonstrukcí starší rodinné usedlosti, nebo jejím prodejem a pořízením nového rodinného domu.

Kuchyni vládne jednoduchá linka z lakovaných MDF desek.Okolnosti nakonec dovedly rodinu k závěru rodný dům prodat, protože finanční náročnost rekonstrukce i provozu by byla neúnosná. Začal obvyklý kolotoč s realitními kancelářemi a najednou tu byl verdikt - prodáme, ale musíte se do tří měsíců vystěhovat. Rodina tak stála před gigantickým úkolem sehnat pozemek a projekt, najít stavební firmu, vyřídit všechna povolení a složit zálohu na stavbu, i když původní dům ještě prodán nebyl. Náhoda přivedla do cesty nabídku stavební firmy Jostra cz, kde rodina našla nejen pro své potřeby ideální domek, ale i vstřícnost po obchodní i lidské stránce.

Zrání betonu a vysychání stavby se urchylit nedá

Mít na stavbu zděného domu včetně zemních prací a základové desky pouhého čtvrt roku je lhůta vpravdě šibeniční, ale pracovníci firmy Jostra cz se svého úkolu zhostili se ctí. „Nebylo to poprvé a ani naposledy, ale jde skutečně o náročnou záležitost a nejvíc záleží na dobré koordinaci práce jednotlivých profesí," dodává majitel firmy pan Josef Trázník. Co se však urychlit nedá, je zrání betonu a následné vysychání stavby. Proto se museli majitelé smířit po nastěhování s určitým nepohodlím - surovým betonem namísto podlahy a nutností neustále větrat (neomítnutá fasáda už tolik nevadila).

Naštěstí zabydlování probíhalo v letním období, všechno se nakonec stihlo a chvíli spartánského bydlení mohou dnes dávat k lepšímu. Tříleté zkušenosti dokazují, že i klasickou zděnou metodou se dá stavět rychle a kvalitně. Musí však být dodrženy všechny stavební postupy.

Schodiště ze smrkového masivu

I drobné detaily jako například podbití či zdobné zakončení částečně přiznaných trámů krovu dávají tušit, že projekt vychází z lidové architektury.Před nepřízní počasí chrání vstup do zděného domu prodloužené zástřeší. Zádveří je od obytného prostoru prakticky odděleno dveřmi. Na zádveří navazuje chodba, představující komunikační křižovatku domu. Z ní se vstupuje do hlavního obytného prostoru a do kuchyně, což každý jistě uvítá při přinášení velkého nákupu. Výstup do podkroví, kde je situována soukromá zóna s ložnicí rodičů, pokoji dcery a syna a rodinnou koupelnou, umožňuje schodiště ze smrkového masivu, které je oproti standardu opatřeno podstupnicemi. Tím se prostor pod schodištěm uzavřel a bylo možné jej využít k rozšíření spíže.

Další skladovací prostory, v domácnosti vždy tolik potřebné, nabízí půdička nad obytným podkrovím. Oproti standardní nabídce elektrických přímotopů zvolili majitelé systém teplovodního vytápění s elektrokotlem a radiátory.

Bezproblémového bydlení

"U firmy Jostra cz jsme se setkali s maximálním pochopením a chutí pomoci nám vyřešit svízelnou situaci s původním a budoucím bydlením. Oceňujeme poctivou práci řemeslníků, která je základem našeho bezproblémového bydlení, oproti původnímu ve starém domě komfortnějšímu a daleko ekonomičtějšímu. Rychlost a kvalita tradiční metody stavby krovu nás opravdu překvapila," pochvalují si majitelé zděného domu.

text: Zuzana Ottová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem