Dům, který tentokrát představujeme, nenabídne ukázku zcela běžného bydlení. Svým řešením i nadstandardní užitnou plochou vytváří dokonalý rodinný mikrosvět. Zároveň je důkazem, že moderní stavební technologie umožní ekonomický provoz i velkého zděného domu.

Členitá střecha s velkými přesahy, vikýři a střešními okny napohled tlumí rozlehlost domu. Hlavní vstup a vrata do garáže jsou v jedné linii. Pozemek má přírodní ráz, největší plochu pokrývá trávník.Majitel zděného domu díky své profesi neustále sleduje všechny trendy a novinky ve stavebnictví, a tak když se rozhodl pro výstavbu nového domu pro svou rodinu, měl od počátku jasno. Chtěl velký dům, kde každý bude mít svoje soukromé teritorium, ale zároveň v něm bude dostatek prostoru pro nejrůznější, ponejvíce sportovní aktivity. Dům, kde se děti nebudou nudit a nikomu nebude vadit, že v případě špatného počasí zůstane doma.

Projekt musel současně splnit i přísné požadavky na úspory energií, ale nikoli na úkor komfortu bydlení. Vše se zdařilo podle představ investora a rozměrově velkorysý zděný dům má téměř stejnou spotřebu energie jako dům v běžném velikostním standardu, který rodina stavěla před lety.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Výhled na blízké kopce je nejlepší relaxací

K vytvoření vlastního suverénního světa napomáhá i rozlehlý pozemek, který musel náš hostitel odkoupit od původního majitele jako celek. Investice do soukromí se vyplatila, protože nikdo tehdy nepovažoval tento krásný kout šumavské přírody za atraktivní stavební lokalitu. Výhled na blízké kopce, téměř nedotčené civilizací, je pro pracovně velmi vytíženého člověka prý tou nejlepší relaxací.

Členité půdorysné řešení i velký počet místností dopřává každému takové soukromí, jaké zrovna potřebuje. A naopak společný obytný prostor s krbem nabízí příjemné rodinné posezení. Ke sportovnímu vyžití i relaxaci slouží bazén, sauna i fitness, které si vybavením nezadá s profesionálním. Na zahradě čeká na sportovce ještě tenisový kurt.

Klidný spánek hlídá bezpečnostní zařízení

Luxusní kuchyňský koutAni známý problém s ranní frontou před koupelnou tu nemůže nastat. V přízemí se nachází velká rodinná koupelna, další hygienické zázemí je u sauny. V patře je další menší koupelna se sprchovým koutem a velká koupelna určená dětem. Do výčtu hygienického zařízení je třeba připočítat i šestero samostatných WC. Přímý vstup z garáže do domu rodina oceňuje za nepříznivého počasí a při větších nákupech. Klidný spánek hlídá bezpečnostní zařízení, které se při bydlení v rodinném domě dnes stává pomalu nezbytností.

Bydlení v horské oblasti má svá specifika, maximální důraz se při projektování kladl na zateplení stavby a způsob vytápění. V domě se klasické, časem prověřené materiály a metody výstavby úspěšně kloubí s novinkami, jež si i za krátkou dobu používání získaly na základě užitných vlastností dobré renomé.

Vytápění je řešeno úsporným a ekologickým čerpadlem

Obývací pokoj je součástí centrálního obytného prostoru, do něhož patří ještě jídelna a kuchyňský kout. Odrazem živé přírody jsou přírodní materiály hojně použité jak na samotné stavbě, tak v interiéru, kterému vévodí keramická dlažba a domácí i exotické dřevo.Jako hlavní materiál byl použit klasický zdicí systém Porotherm s kontaktním zateplením fasády, prostor pod základovou deskou je odvětráván. Vytápění, jedna z nejdůležitějších složek, zvláště při neustále stoupajících cenách energií, je řešeno ekonomicky úsporným a ekologickým tepelným čerpadlem. V přízemí teplo dodává podlahové vytápění, nejlépe navozující pocit tepelné pohody a v patře tradiční radiátory.

"Tři roky bezproblémového, ekonomického provozu dokládají, že ani větší dům s bazénem nemusí být provozně nákladnou záležitostí, pokud máte dobrý projekt a použijete nejvhodnější materiály. Práci řemeslníků, materiály, zateplení i vytápění už prověřila pravá horská zima, kdy dům zapadl sněhem tak, že nebylo možné vyjet s autem a nezbývalo než se dolů do městečka brodit hlubokým sněhem po svých," vzpomíná majitel energeticky úsporného zděného domu.

text: Zuzana Ottová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem