Před časem jsme vám v časopise MŮJ DŮM představili originální dům, který si z lodních kontejnerů vybudovala česká dvojice ve venkovské krajině na ostrově Bali. Jejich odvážný projekt tím však neskončil. Z menšího, osamoceného domku mezi rýžovými poli se stal komplex designových domů z kontejnerů, který výborně zapadá do tropického prostředí a navíc zde pomáhá vytvářet něco zcela neočekávaného.

Vše začalo, když se Lukáš Černý, který v tu dobu již nějaký čas žil s rodinou v Indonésii, setkal s Petrem Vančurou. Slovo dalo slovo, oba se rozhodli, že postaví dům z kontejnerů. Lukáš, původně spoluzakladatel úspěšného pražského punkového kadeřnictví Joshua Salon, vždy sršel nápady a postavit dům z kontejnerů byl jedním z jeho snů. Petr Vančura se rád stává součástí projektů s nejasným výsledkem a tento nápad jej oslovil. A Martina Černá se začala intenzivně věnovat interiérovému a později i užitému designu.

Joshua District: Zázrak z kontejnerů (Foto: Stephan Kotas)

Lukáš s Petrem ani tým místních dělníků neměli žádné zkušenosti se stavbou domu z nezvyklé kontejnerové konstrukce, během stavby se tak museli vypořádat s mnoha problémy. V průběhu práce bylo spoustu času na společná posezení, při nichž Lukáš a jeho přátelé začali hlouběji poznávat mentalitu Balijců a Javánců, kteří jim pomáhali stavět. Rodina Černých začala splývat s prostředím venkova západního pobřeží, Bali jim ukázalo svou autentickou tvář a naskytla se jim unikátní příležitost učit se žít mezi místními.

Brzy bylo jasné, že zde začalo vznikat něco nového, co obohatí život poklidné vesnice Kedungu.

Joshua District: Zázrak z kontejnerů (Foto: Stephan Kotas)

Martinu Černou její záliba v designu naprosto pohltila a dala tak vzniknout značce Joshua Design. Ve stejné době již byla v plném proudu stavba druhého kontejnerového domu pro kamaráda Lukáše a ještě více se při tom začala uplatňovat recyklace místních materiálů. Tím ostatně začali Martina s Lukášem trávit hodně času. Joshua Design, stojící na tvorbě produktového a užitkového designu z materiálů, které vyplaví oceán, se tak v průběhu času stal realitou, ačkoliv nikdy nešlo o kalkul – vše vyplynulo samo, z kreativního přístupu a nadšení pro věc.

Brzy si jejich aktivit všiml Petr Hindrich z organizace Green Books, která buduje v Indonésii knihovny a snaží se naučit místní děti, jak se chovat k přírodě. S touto výraznou podporou začali organizovat čištění pláží (Indonésie má velký problém se znečištěním řek i oceánu), sesbírané věci se recyklují na odpad a materiály pro další umělecké a praktické aktivity. Z komunity, která tu vznikla, se tak pomalu, ale jistě narodila myšlenka Joshua Districtu.

Joshua District: Zázrak z kontejnerů (Foto: Stephan Kotas)

Joshua District

Myšlenka vytvořit místo, kde by se lidé mohli scházet a měli prostor se kreativně projevit, vznikla již před dvěma lety a dostala reálné obrysy, až když se po dokončení druhého domu začalo mluvit o výstavbě restaurace s galerií.

Joshua District: Zázrak z kontejnerů (Foto: Stephan Kotas)

Dnes je zde již pět kontejnerových domů a projekt Joshua District je prakticky kompletní. Nedávno otevřená restaurace s galerií naplno projevila potenciál, jenž se v celém projektu s řídicí myšlenkou get connected (propojovat), skrýval. Trvalá i nárazová komunita českých přistěhovalců a místních lidí tu našla prostor setkávat se, tvořit a bavit se. K Joshua Designu se přidaly módní projekty Martiny Černé a Veroniky Páleníčkové, v galerii vystavují malířky indonéského původu a najdou se tu také produkty z domácí značky Joshua Design – od květináčů přes lampy až po zakázkově upravované motocykly.

Joshua District: Zázrak z kontejnerů (Foto: Stephan Kotas)

Posilněni významným úspěchem projektu, Lukáš s Petrem by rádi posunuli své vize na zcela novou úroveň a začali stavět jakési tematické huby v podobném duchu jako designové vily na Bali, ale s něčím navíc. Veřejnost by měla možnost setkávat se zde s pozvanými osobnostmi na dlouhodobých, pobytových workshopech s nejrůznějším kreativním zaměřením z oblasti umění, IT, hudby atd. Kam až se celý nápad dostane, se teprve uvidí.

Joshua District: Zázrak z kontejnerů (Foto: Stephan Kotas)

Text: Jan Wunsch, Foto: Stephan Kotas


* * *

Čtěte také:

DŮM A BYT: Romantika z kontejneru

logo MessengerPoslat Messengerem