Bydlení v přírodním stylu, bydlení v souladu s přírodou… Tyto pojmy slýcháme čím dál častěji a můžeme si pod nimi představit téměř cokoliv. Dům postavený v malé obci na jih od Prahy důsledně naplňuje obsah těchto slov jak svým tvarem, tak použitými materiály, ekologickým provozem a životní filozofií svých obyvatel. Majitel domu pracuje ve stavebnictví a při budování svého domova do detailů využil a zhodnotil dlouholeté zkušenosti.

Severní a jižní část zahrady spojuje exteriérové kamenné schodiště.„Mnoho let stavím klasické domy, které přizpůsobuji přáním a osobnostem svých klientů. Pro vlastní rodinu jsem si přál atypický dům co nejvíce spjatý s přírodou, a to v hlubším slova smyslu. Přírodní materiály a zelená střecha byly samozřejmostí, rozhodli jsme se také pro organický tvar, protože geometrické tvary a pravé úhly nekomunikují s živou energií přírody, jsou vlastní novodobé civilizaci, která má odlišný koncept bydlení a žití,“ vysvětluje náš hostitel.

Ve tvaru fazole

Hledání tvaru probíhalo složitě, pomocí kreseb a modelů, nakonec společně se ženou intuitivní cestou dospěli k dispozici ve tvaru, který se blíží fazoli či elementárnímu buněčnému útvaru, a dům nazvali Celula. Jeho jádro tvoří nosný železobetonový sloup, který prochází přes dvě podlaží a ukrývá v sobě dva komínové průduchy. Zároveň je středovým nosičem stropních a střešních vějířovitých trámů. Tímto způsobem vzniklo originální zastropení. Do výtvarně řešené kamenné obezdívky sloupu jsou začleněny krby a výklenky určené k sezení a na police.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Krbová tělesa v obou podlažích vyzařují životodárnou energii. V horním podlaží krbové těleso obklopuje společný obývací prostor s kuchyní a na něj se pojí další funkční zóny – buňky: vstupní část, ložnice, pokoj pro hosty, sociální zázemí, technická místnost. Z jižní strany se atypickým oknem ve tvaru zvonu vychází na krytou terasu se sezením. Vzhledem k poloze v mírném severním svahu je stavba koncipována tak, aby působila jako bungalov. Podlaží nejsou propojena vnitřním schodištěm, což zajišťuje jejich jednoznačný účel a nerušenou funkci.

Slovo majitele

„Hrubá stavba přírodního domu je oproti klasické stavbě asi o 30 % dražší, finančně náročnou nosnou konstrukci jsme vyvážili levnějšími komponenty. Celkovou cenu se podařilo snížit například použitím levných přírodních vymývaných omítek (vlastní know-how naší firmy). Drahé kamenné dlaždice nahradily ploché přírodní kameny ze zahrady, střešní okna jsou napevno zasklena polykarbonátem. Další levné výrobky jsme našli na nekomerčním stavebním trhu, zejména v oblasti uměleckých řemesel. Zde se skrývá nekonečný potenciál, který může dát domům zcela neotřelý styl.“

Praktická dispozice

Většina nábytku v interiéru je vlastnoručně vyrobena z masivního dřeva. Pod kamennou podlahou je instalováno podlahové vytápění, takže prostor je velmi teplý.Horní podlaží slouží pouze pro rodinný život, ve spodní části je umístěn ateliér pro práci, styk s klienty a s přáteli. Najdeme tu i samostatný hostinský pokoj s kuchyňkou a sociálním zázemím. Kotelna s příručním skládkem je též koncipována jako samostatná, s vlastním vstupem zvenčí. Pod přesahující střechou se nachází parkovací stání, na něž navazuje vinný sklípek. „Stavba může na první pohled budit zdání, že jde o trochu samoúčelné výtvarné dílo, má ale mnoho praktických vlastností pro každodenní život,“ vysvětluje paní domu, „prostorové uspořádání je pečlivě promyšlené, komunikační linie jsou krátké a jednoduché, domácnost má nenáročný provoz a snadno se udržuje.“

Tradiční zdivo s moderními vlastnostmi

Dalším z podstatných „stavebních kamenů“ byly konstrukce, materiály a s nimi související energetická bilance. „Dnes se architekti snaží navrhovat co nejsubtilnější konstrukce, fyzikální zákony ale nemůžete obelstít ani porazit,“ pokračuje pán domu. „Požadavky na komfortní bydlení s nízkou spotřebou energie dobře splňují především tradiční materiály. My jsme zvolili masivní zdivo s přírodním složením, které zajistí ekologické a nízkoenergetické vlastnosti a bude i finančně přijatelné.“ Sendvičové zdivo, které se skládá z plných cihel, minerální vlny, větrané vzduchové mezery a vnější kamenné přizdívky se vyznačuje velkou schopností tepelné akumulace.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Terén se svažuje mírně k severu a vytváří možnost vybudování obytného suterénu s okny a samostatným vstupem zvenčí. Pod přesahující střechou se nachází kryté parkovací stání.Teplo rovnoměrně vyzařuje z plných cihel a vytváří pocit tepelné pohody. Střecha s trámy z kulatiny je izolována minerální vlnou, větranou vzduchovou mezerou a vrstvou zeminy se střešní vegetací. Obývací prostor i ateliér lze po většinu roku snadno vytopit krbem, pod kamennou podlahou je instalováno teplovodní podlahové vytápění – energii dodává vzduchové tepelné čerpadlo.

„Neprověřené či trendové technologie rychle zastarávají, v investici jsme se proto soustředili na podstatné a prověřené věci – konstrukce a materiály. Podle reakcí, se kterými se setkáváme, se tento typ staveb líbí proto, že jsou využívány ekologické a zdravotně nezávadné materiály s důrazem na dokladovanou celkovou energetickou úspornost. Lidé si dnes již uvědomují, že takovýto dům vytváří skutečný domov.“

Pro prohlížení fotografií bez vodoznaku je třeba se přihlásit.

text: Jitka Pálková, foto: Jaroslav Hejzlar

logo MessengerPoslat Messengerem