Dům, jehož vnější forma vychází z tradičního tvaru, v sobě spojuje nadčasovou dispozici, kvalitní materiály a špičková technická řešení. O útulný dojem se zasloužily hezké výhledy a všudypřítomná záplava příjemného světla.

Parcela na kraji nové vilové čtvrti východočeského města měla pro mladé manžele velkou přitažlivost, ale i určité nevýhody. „Na jedné straně se nám líbila příjemná klidná poloha na slunném svahu, na konci ulice a zároveň přímo u lesa, na straně druhé sousední zástavba není zrovna podle našeho vkusu a výhled na tyto domy nás příliš nelákal," vysvětluje majitelka. Lepší místo se ale nepodařilo najít, a tak se, podobně jako životní dráhy pohybující se v kruzích, po určité době hledání k této možnosti vrátili.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Minimalistický výraz domu

Z bazénu je to přes palubu z tropického dřeva bangkirai jen pár kroků na trávník. V létě se prosklená stěna posune a prostor se zcela otevře přímo do zahrady.Hledání architektonického stylu dnes často probíhá tak, že architekt nenápadně a nenásilně vede své klienty od představ klasického domu s podkrovím k modernější vizi. V tomto případě se majitelé i architekti shodli na minimalistickém výrazu domu. „Naše původní představa byl přízemní atriový dům s rovnou střechou, nechali jsme si zpracovat i projekt, ale podle názoru stavebního úřadu se na toto místo, charakteristické sedlovými střechami nehodil," pokračuje majitelka domu. „Hledali jsme tedy řešení se sedlovou střechou, ale v moderním pojetí."

Architekt Aleš Holman vyšel z tradice českého venkovského stavení, tradiční je ale jen základní celkový tvar založený na obdélníkovém půdoryse 7 x 22 m. Uvnitř dům obsahuje otevřenou moderní dispozici - v přízemí na sebe v podélném sledu navazují společná obytná zóna s kuchyní, komunikační prostor, sociální zázemí, pracovna a bazén, v podkroví ložnice s příslušenstvím, přístupné z podélné chodby. Podélná osa domu je orien­tována rovnoběžně se sklonem svahu, což umožnilo stavbu částečně podsklepit a vytvořit dostatečně prostorné technické zázemí a dvojgaráž s vjezdem přímo z ulice.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Východní a západní průčelí okna nemají

V přízemí najdete dveře jen tam, kde je to nezbytně nutné. Podél severní strany dům přehlédnete po celé délce. Prostor sjednocují nejen průhledy, ale i jednotná litá podlaha z epoxidové stěrky. Odrazem světla vzniká na jejím lesklém povrchu zajímavá výtvarná hra.„Architekturu tvoří konstrukce a světlo," pravil guru funkcionalistických architektů Le Corbusier a pro moderní bydlení tato myšlenka samozřejmě platí rovněž - čím více má dům slunečního světla, tím příjemněji se v něm lidé cítí. Do této domácnosti slunce přichází velkými prosklenými plochami, vedenými po celé délce domu - v přízemí na severní straně, v patře pásovým oknem na jižní fasádě a shora dalším pásovým oknem, umístěným ve střeše. Východní a západní průčelí naopak žádná okna nemají, a to nejen z důvodů zachování architektonické čistoty, ale také proto, aby se minimalizoval výhled na sousední zástavbu.

Slovo majitelů

Nebojte se velkých oken

■ Lidé se obecně obávají velkých oken z důvodů tepelných ztrát. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že moderní okna s kvalitními izolačními dvojskly účinně zabraňují únikům tepla, v zimě náš domov naopak intenzivně prohřívá sluníčko
■ V místnostech je lépe a déle vidět, lampy po většinu roku rozsvěcujeme později než sousedé. Velká okna považujeme za úspornější než okna standardní velikosti.
■ Ochranu proti přehřívání zajišťují venkovní stínící rolety, instalované na jižní fasádě před okny ve druhém podlaží (brání prostupu tepla, avšak nezabraňují průniku rozptýleného světla). V přízemí je nad terasou na jižní straně připevněna výsuvná markýza.

Vysoká technická kvalita stavby

Při návrhu se kromě moderní architektury a nadčasového dispozičního řešení dbalo také na vysokou technickou kvalitu stavby, která je předpokladem dlouhé životnosti a nenáročného provozu domácnosti. Proto majitelé souhlasili s navrženým výběrem špičkových materiálů a vybavení - hliníková okna, ocelové schodiště, podlahy z lité epoxidové stěrky, podlahové vytápění, bazén s vzduchotechnikou. Mysleli na budoucnost i v ekonomickém slova smyslu.

Hlavní slovo v zařízení interiéru má v celém domě přírodní dub v kombinaci s nerez ocelí. Linka s hladkými dvířky je vybavena nerezovou pracovní deskou s integrovaným dřezem. Paní domu si oblíbila vaření na trojkombinaci – varná plocha se skládá ze 2 plynových hořáků, sklokeramické varné desky se 2 plotýnkami a grilu.Obvodový plášť má proto nadstandardní tepelný odpor. Zdrojem energie je tepelné čerpadlo, systém země/voda, na pozemku byly vybudovány zemní kolektory.

„Zatím jsme jediný atypický dům ve městě, takže jsme posloužili jako prubířský kámen pro budoucí stavebníky i pro stavební úřad. Všem, kdo chtějí bydlet podle svých představ, doporučuji hledat tu pravou cestu a nenechat se odradit," radí majitelka energeticky úsporného domu.

text: Jitka Pálková, foto: Ota Pajer

logo MessengerPoslat Messengerem