Moderní prázdninový dům postavený nedaleko italského města Bologna má od pohledu daleko do typické středomořské vily. Téměř transparentní budova však nabízí vedle nejmodernějšího komfortu i pocit soukromí a pohostinnou náruč plnou slunce. 

Prosklené stěny obývacího pokoje s masivními dřevěnými rámy vytvářejí zajímavý architektonický prvek. Z ustupujícího druhého podlaží spadá směrem k jihu šikmé prosklené zastřešení.Řešení domu vychází ze dvou základních požadavků majitelů: najít originální řešení vzdálené běžným stereotypům a využít nejmodernější technologie, které zajistí pohodlné užívání a nízkonákladový provoz domácnosti. Architekti z ateliéru Studio Damilano přidali další aspekt, a to poetickou světelnou scénu. Nejdříve kolem pozemku navrhli bariéru zeleně, která jej odděluje od okolí a vytváří chráněné útulné prostředí vhodné pro rodinné bydlení. V tomto zákoutí pak bylo možné navrhnout bohatě prosklenou architekturu s otevřenými prostory, které jsou naplněny světlem a udržují interiér a zahradu v neustálém spojení.

Slovo autora

„Světlo bylo vždy důležitou součástí mého přístupu k architektuře a prochází celým projektem. Mám tím na mysli osvětlení, které přesahuje fyzikální aspekty svítidel a stává se nedílnou součástí architektury. Je to intuitivní pocit, který pramení v hloubi duše a až poté se pojí s racionálním myšlením. Dům si nelze představit ani navrhnout bez denního svetla.“

Na počátku nebyla kostka

Vybavení obývacího pokoje tvoří jen sezení, nízké komody a pracovní stůl. Sezení je značky Edrea, nábytek od společnosti MoCo.Když se řekne moderní architektura, mnozí si vybaví prosklenou krychli či kvádr, uvnitř rozčleněný na jednotlivé místnosti podle více méně ustáleného dispozičního schématu a potřeb rodiny. Tento dům však vznikal spíše opačným způsobem, adicí, a nikoliv dělením. Jednotlivé celky na sebe navzájem navazují a jejich spojováním se zrodila výsledná kompozice. Vstup vede přes stíněné závětří zapuštěné do západní fasády. Zádveří splývá v jednolitý celek se schodišťovou halou a hlavním obývacím prostorem, ze dvou stran plně proskleným, otevřeným na jih na terasu s bazénem.

Jižní stranu domu a bazén lemuje dlážděná terasa z kamene z místních lomů.Tento prostor se prolíná také směrem vzhůru do druhého podlaží a je zastřešen šikmou prosklenou střešní plochou. Cesta domem vede dále do kuchyně s jídelnou a pokračuje na krytou terasu s venkovním stolováním. Severní ložnicová část obsahuje ložnici rodičů, na niž se váže šatna, koupelna a domácí fitness. Schodiště, umístěné blízko vstupu do domu, nás přivádí do horního podlaží s halou, velkým pokojem a koupelnou. Na galerii u schodiště architekti umístili knihovnu s impozantním výhledem do obývacího pokoje a také ven k bazénu. Téměř polovinu horního podlaží zaujímá zelená střecha a střešní terasa. 

Spojené nádoby

Z galerie, která slouží jako knihovna, je krásný výhled jak do přízemí, tak do nebes.Jednotlivé místnosti, které navzájem provozně souvisejí, nejsou odděleny standardními dveřmi, ale posuvnými prosklenými dveřmi (kuchyň s obývacím pokojem, ložnice s koupelnou, ložnice s šatnou apod.), jinde architekti jako optický předěl a spojení zároveň navrhli dřevěné žaluziové prvky. Světlo jako neviditelný, ale všudypřítomný host volně plyne z jednoho prostoru do druhého, odráží se od bílých stěn a světlých podlah a násobí tak svůj účinek. Sluneční paprsky míří ráno z kuchyně do obýváku, přes ložnici do koupelny a dále až do tělocvičny.

K večeru zapadající slunce vrhá dlouhé stíny opačným směrem. Od bazénu se odlesky vodní hladiny „přelévají“ do domu téměř po celý den, stejně jako světlo přicházející shora prosklenou střechou. Podobně jako hudba, také světlo dokáže vytvořit v prostoru jedinečnou „symfonii“, působící na každého neopakovatelným dojmem. Světelná scéna se mění v průběhu dne i s ročním obdobím a tvoří jeden ze „stavebních kamenů“ kompozice domu.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Od vstupu na pozemek vede ke vchodu dřevěný chodníček. Předsazená kamenná zeď vtahuje příchozí dovnitř. Zároveň tvoří optickou clonu a ochranu proti povětrnosti.Neviditelné jistoty

Neviditelnou, prozaickou, ale důležitou základnu tohoto poetického domova představuje systém inteligentní domácnosti, který kontroluje a ovládá veškeré technické vybavení – vytápění a chlazení, osvětlení, zabezpečení, vyhřívání bazénu, zavlažování zahrady atd.

text: Jitka Pálková, foto: Andrea Martiradonna

logo MessengerPoslat Messengerem