Romantická vesnička na úpatí Lysé hory platí dnes na severní Moravě za jednu z nejlepších adres. Domek, který tu vyrostl na zelené louce, se nepodbízí rádoby lidové architektuře, ale spojuje respekt k přírodě a charakteru místa s nejmodernějším komfortem.

Do koupelny v podkroví si paní domu vybrala skleněnou mozaiku laděnou v černé, šedé a bílé.Majitelé domu, který jsme navštívili, objevili místo pro svůj nový domov náhodou při rodinném výletě. Přitažlivost místa se dá srovnat s často tradovaným úslovím o Mohamedovi a hoře. „Již jsme s manželem nedaleko jeden dům postavili, byl větší a hodně členitý, a necítila jsem se v něm příliš dobře.

Tentokrát jsme chtěli bydlet podle svých představ, v komornějším stylu, proto jsme se obrátili na architekta Radima Václavíka. Jeho přístup odpovídal našemu založení. Účelný návrh se obešel bez nevyužitých prostor a efektních zbytečností, zato obsahoval na první pohled jednoduché, ale praktické nápady, jejichž funkčnost se potvrdila v každodenním životě," vzpomíná majitelka domu.

Dům jako výraz individuality

Architekturu stavby do značné míry předznamenaly požadavky chráněné krajinné oblasti na sklon střechy, výběr střešní krytiny a podobně, svoji roli sehrála samozřejmě i dominující přítomnost Lysé hory. „Orien­taci místností a umístění oken jsme promýšleli tak, aby pokoje co nejvíce hřálo slunce a atmosféru hlavního obytného prostoru spojujícího kuchyň s obývacím pokojem dotvářel výhled na nejvyšší vrchol Beskyd.

Na ložnici rodičů navazuje prostorná šatna pod zkoseným stropem, vybavená praktickými doplňky z IKEA.Proto má francouzské dveře na jihozápad, kde na dům přímo navazuje terasa, a další velké okno vede na jihovýchodní stranu. Vstupní partie, garáž a příslušenství se obracejí tam, kde je slunka nejméně." Podkroví, jak je u nás ustáleným pravidlem, zaujímají ložnice.

Vysoký strop znamená volnost

Další „změnou na přání", které napomohl i mírně se svažující terén, je vysoký strop, přesněji snížená podlaha v jídelně. „Původně jsme bydleli v panelovém bytě a nízké stropy nás omezovaly. Výšku 3 m pokládám za optimální kompromis mezi pocitem volnosti a plýtváním energií na vytápění zbytečného prostoru." Vyšší stropy jsou i v podkroví, aby se půdní prostor dal lépe využít. Konstrukce krovu se tomuto požadavku musela přizpůsobit.

Terasa a francouzské okno jsou prvky současného obytného komfortu, jednoduchá konstrukce zábradlí vychází z místního tvarosloví.Interiér ve vlastní režii

Majitelka domu pojala zařízení interiéru jako vlastní seberealizaci. Dává přednost přírodním materiálům, zejména dubovému dřevu, a ráda kombinuje staré věci s novými, což dodává pokojům útulný a nadčasový ráz.

Restaurované staré skříně na porcelán doplnila moderní kuchyňskou linkou, komoru vedle kuchyně si upravila na samostatnou místnost pro domácí práce. Díky promyšlenému technickému i dispozičnímu řešení se dům navíc vyznačuje úsporným provozem s minimálními náklady na vytápění.

text: Jitka Pálková, foto: Věroslav Sixt

logo MessengerPoslat Messengerem