Původní představa víkendového bydlení se změnila ve výstavbu rodinného domu. Typový bungalov Nova 120 svým majitelům poskytuje luxus trvalého bydlení s nádechem prázdninové atmosféry.

Zrcadlové otočení stavby vzhledem ke světovým stranám zajistilo obývací části i venkovní terase sluneční svit prakticky po celý den.Manželé středního věku se rozhodli pro pořízení chaty, aby měli kam o víkendech vyrážet z města. Rodinná rada starších však budoucím investorům navrhla jiné řešení a k tomu i finanční výpomoc, díky níž se nakonec pustili do výstavby nového domova uprostřed jihočeské přírody.

Bungalov Nova 120

Následovalo pečlivé zvažování možností a potřeb a zkoumání různých stavebních nabídek. Rozhodování ukončila návštěva vzorových domů ve stavebním centru EDEN 3000 v Brně, kde si investoři vybrali z nabídky nízkoenergetických dřevostaveb firmy ATRIUM. Bungalov Nova 120 jim podle slov paní domu „hned padl do oka. Žádný jiný už jsme nechtěli." Prostorově splňoval nároky na bydlení páru s příležitostnými pobyty dospělých dětí i možností pořádat přátelská setkání. Obytný prostor se ukázal dostatečný i tehdy, když se do domu přistěhovala fenka bernského salašnického psa, která s přehledem odmítla vlastní domek na zahradě.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Fasáda dostala odlišný vzhled

Jídelnímu koutu vévodí krb s krbovou vložkou. Majitelé domu jej však používají jen příležitostně v období, kdy se netopí centrálně.Navštívený dům je názornou ukázkou variability řešení, které dřevostavby nabízejí. Dispozice domu je oproti původnímu návrhu zrcadlově otočená. Hlavní vstup do domu se přesunul na boční stranu, kde si vyměnil místo s pracovnou, čímž se zvětšila plocha technické místnosti. Přesuny se promítly i do exteriéru změnami v umístění oken, díky čemuž fasáda dostala lehce odlišný vzhled od základního typu domu.

Určitá úskalí představoval skalnatý pozemek, na kterém se i plot musel v jednom místě přizpůsobit ze země vybíhající skále. Na délce stavebních prací na domě se to naštěstí neprojevilo a po třech měsících byla stavba k plné spokojenosti investorů dokončena.

Terasa a venkovní bazén jako na dovolené

Kuchyňský kout je oddělen od sezení příčkou na celou výšku místnosti a od jídelního stolu malým barem.Poklidné místo jen s několika sousedy, velká, částečně krytá terasa a nejnověji i krytý venkovní bazén. Stačí jen projít brankou a už si majitelé dřevostavby po příchodu z práce připadají jako na dovolené. Novému způsobu života se prý nedá naprosto nic vytknout a za bydlení v panelovém domě ve městě by svůj nový domov už rozhodně nevyměnili.

Typový dům Nova 120 se řadí mezi bungalovy, které mají svůj původ v zemích s teplejším klimatem a více slunečnými dny v roce. V našem podnebí jsou na tepelné izolace takových domů kladeny podstatně vyšší nároky. Dřevostavby firmy Atrium tento základní požadavek nejen splňují, ale svým konstrukčním řešením zaručují stavbám takové izolační vlastnosti, které je řadí k nízkoenergetickým domům.

Příjemné vnitřní klima s optimální vlhkostí

Bungalov ve tvaru L zaujímá spolu s částečně krytou venkovní terasou čtvercový půdorys. Nízká střecha a jednoduchá fasáda pomáhají stavbě nenásilně zapadnout do prostředí na okraji malé obce.Součinitel prostupu tepla u obvodové zdi i střechy činí U=0,19 W/m²K, spotřeba energie se pohybuje v rozpětí 40-70 kWh/m² za rok. Stěny zajišťují interiéru také zvukovou izolaci (obvodová stěna Atrium Rw = 46 dB, příčková stěna Atrium Rw = 45 dB). Nezanedbatelným bonusem je příjemné vnitřní klima s optimální vzdušnou vlhkostí, které ocení astmatici a alergici.

Také majitelé navštíveného domu si velmi pochvalují právě jeho izolační vlastnosti. Ke spuštění vytápěcího systému je donutí až příchod skutečně chladného počasí. Podlahové vytápění pak navozuje velmi rychle pocit tepelné pohody, čímž jim opět šetří náklady na drahou energii. Krb téměř nepoužívají, protože obytný prostor velmi rychle přetopí.

text: Zuzana Ottová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem