Moderní bydlení s kouzlem jednoduchosti
U složitých problémů neexistují jednoduchá řešení, říkají s oblibou zejména ti, kteří nemají odvahu nebo schopnosti čelit komplikacím. Existují ale příklady, které dokazují, že právě jednoduchost je nejlepší odpovědí na náročné podmínky a požadavky. Jeden jsme našli v malé středočeské obci.
Jižní svah s krásným výhledem je pro stavbu rodinného domu zdánlivě ideální místo, zde ale nastala konstelace vzájemně si odporujících podmínek a požadavků. Architekti Vojtěch Kaas a Jan Kalivoda se museli vypořádat s nepravidelnou konfigurací terénu, převýšením pozemku o téměř devět metrů, přístupem z jihu a požadavkem na bydlení v jedné úrovni. Podařilo se jim splnit přání stavebníků, vytvořit příjemné a praktické bydlení a obohatit jej o přidanou hodnotu originální estetické formy.
„Základní program byl dům pro čtyřčlennou rodinu, samostatný prostor pro návštěvy rodičů či přátel s vlastním vstupem, to vše v jedné úrovni. K tomu parkování na pozemku pro tři až čtyři automobily, protože na ulici není dostatek místa,“ uvádí nás do kontextu architekt Vojtěch Kaas.
„Od původního návrhu dvou samostatných objektů jsme dospěli k domu s plochou střechou ve tvaru písmene L. Je orientován tak, že působí nenápadně a vedle starších podkrovních domů se nijak výrazně neprojevuje. S ulicí sousedí jen jednou úzkou fasádou, hlavní obytný prostor s pobytovou terasou se nachází na opačné straně zahrady ve výšce tří metrů nad úrovní ulice. Nabízí slunnou pozici, úžasný nadhled nad celým okolím a zároveň sem prakticky není odnikud vidět.“
Velkorysé L
Zčásti podsklepená stavba při své délce 26 metrů překonává výškový rozdíl 6 m. Severní část se zapouští do svahu, jižní část jej výrazně přesahuje, vyčnívá do prostoru a poskytuje tak krytou plochu pro parkovací stání. Suterén je vyhrazen pro garáž, technické místnosti a zázemí. Vnitřní schodiště jej spojuje s halou v hlavním obytném prostoru.
Dispozice přízemí je přehledně rozdělena na otevřenou denní zónu (obývák, kuchyň, jídelna) v nejzazší části, s jižní prosklenou stěnou a krytou terasou, a na ložnicovou zónu, v níž jsou jednotlivé pokoje a koupelny řazeny podélně a každá místnost má výstup francouzským oknem na zahradu.
Přístup k ložnicím tvoří široká chodba při východní fasádě, pojatá jako příjemný pobytový prostor. Zároveň slouží jako filtr, oddělující interiér domu od nejbližších sousedů, proto jsou tu okna s vysokými parapety.
V závěru se nachází samostatná jednotka pro rodiče s vlastním vstupem zvenku, vlastní koupelnou a velkým oknem, které se může pochlubit nejkrásnějším výhledem do kraje.
Společným jmenovatelem celé obytné části je přímé propojení se zahradou, hezký výhled a bohaté prosklení. Kuchyni, koupelně a šatně přidávají denní světlo světlíky v ploché střeše.
Architektonický výraz domu předurčila jednotraktová nosná konstrukce z monolitického železobetonu, která tvoří jakýsi tubus s vnitřním obytným prostorem. Navenek se projevuje jako šedý obvodový rám s vloženými plochami, kde se střídá dřevěné obložení a prosklení.
Text: Jitka Pálková, Foto: Jiří Hurt
10.05.2018 | Navštívili jsme...
Diskuze (0) | Tisk | Poslat | Přidat k oblíbeným | Sdílet dům Facebook Twitter Google