Dřevostavba postavená na okraji malé vesnice na dohled od Prahy je řešena moderně, obdélníkový koncept a využití přírodních materiálů však patří k nadčasovým hodnotám naší venkovské architektury.

Téměř všechny místnosti propojuje jednotná podlaha – průmyslová mozaika. Jednoduchému interiéru sluší elegantní sedací nábytek od Vitry.Majitel domu, který jsme navštívili, se při pořizování bydlení nedal zlákat pohodlnou náručí developerských projektů a vydal se vlastní cestou. Místo pozemku na poli, lokality bez zeleně a bez identity, si vybral koutek na konci vesnice, jejíž urbanistických charakter dosud nenarušila dravá nová zástavba. Romantické místo s pozemkem lomeného tvaru stíněné mohutnými starými duby a sousedním listnatým lesíkem, rušené jen zpěvem ptáků, našeho hostitele na první pohled vzalo za srdce, a to bylo rozhodující. „Vyhovuje mi střídat rytmus města s tichem vesnice, jedno bez druhého by mi chybělo."

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Chybí jen typický štít se sedlovou střechou

Základ architektonického konceptu vyšel ze situace na pozemku. Úzký podélný dům orientovaný kolmo k silnici zapadá do původního charakteru malé obce, jen typický štít se sedlovou střechou chybí. „Mám rád jednoduché, jasné a přirozené věci. S architekty ze studia Olgoj Chorchoj jsme si intuitivně porozuměli a vznikl čistý, funkční a přehledný půdorys," říká majitel domu.

Vana ční volně do prostoru a v úzké dlouhé koupelně vytváří zajímavý prostorový předěl. Část podlahy pokrývá rošt z tropického dřeva, kladený na základní vrstvu vysoce odolné a dokonale hladké lité průmyslové stěrky.Podstatou dispozice je lineární vnitřní uspořádání podél komunikační osy, která vede při severní obvodové stěně. Začíná hlavním vstupem (na východní straně), pokračuje přes hlavní obytný prostor a ložnicovou část a je zakončena výstupem na terasu, jakýmsi protipólem hlavního vstupu. Dřevostavbu lemuje ze tří stran krytá dřevěná paluba, obytný prostor tak nenásilně expanduje na zahradu

Propojení interiéru s exteriérem

Druhým základním principem energeticky úsporného domu je otevřenost a transparentnost, propojení interiéru s exteriérem, vytváření průhledů ze severu na jih, od východu k západu. Všechny obytné místnosti přijímají z jihu slunce velkými prosklenými plochami a každá má vlastní výstup na terasu. Život v domě je směřován na jižní stranu k lesu, v severní stěně je zakomponováno několik oken, aby dům komunikoval také s vesnicí.

Na západní straně se dům prodlužuje částečně krytou terasou, konstrukci časem pokryjí popínavé rostliny. Vlevo je vidět severní zeď se šedou omítkou.Také vnitřní prostory na sebe navazují volně, dveře najdete jen tam, kde je to z funkčního hlediska nutné. Průhled z obývacího pokoje do kuchyně dnes již patří k běžnému standardu, propojení ložnice s koupelnou je také velmi příjemné, v Itálii a ve Francii dnes již běžné.

Od funkcionalismu k dřevostavbě

„Původně jsem si představoval betonový minimalistický dům ve funkcionalistickém duchu, dřevo mu ale dodalo ještě další dimenzi," vzpomíná majitel domu. „Architekt Ondřej Kopečný mě na základě svých zkušeností z praxe ve Švýcarsku přesvědčil o kvalitě dřevostaveb. Nejde jen o rychlou montáž a příjemné vnitřní klima s přirozenou vlhkostí, ale především o harmonii s prostředím, k němuž přistupoval s velkou úctou a pokorou. Dřevo má živý přírodní charakter a do tohoto místa skvěle zapadne."

Snímek dokumentuje princip průhledů napříč domem a propojení interiéru se zahradou. Šedě lakované rámy dřevěných oken ladí s betonovou stěrkou na protější zdi a vytvářejí protipól dominantních tónů dřeva.Konstrukce využívá přirozených vlastností materiálů. Montovaná dřevostavba se spojuje s masivní stěnou z keramických tvárnic, která poskytuje ochranu z nejvíce exponované severní strany a uplatňuje svou tepelněakumulační funkci - udrží teplo déle než dřevěný sendvičový plášť. Obklad fasády z katrovaného modřínu se obejde bez náročné údržby, navíc hrubý povrch lépe odolává vodě než upravované dřevo. Postupem let získá přirozeně našedlou patinu a jeho struktura ještě více vynikne. Sjednocení venkovních posuvných žaluzií s obkladem přispívá k harmonickému jednolitému vzhledu a navíc nabízí mnoho variant zastínění.

text: Jitka Pálková, foto: Jakub Vlček, Tomáš Souček, Ota Pajer

logo MessengerPoslat Messengerem