Účelný, jednoduchý a přitom moderní rodinný dům. Tento sen zní prostě. Nicméně každý, kdo někdy stavěl dům, dobře ví, že dosáhnout tohoto cíle může být někdy obtížné. Majitelé řadového domu v klidné lokalitě Prahy 6 měli to štěstí, že se jim díky architektonickému ateliéru Master Design tento sen splnil.

Původní nemovitost stojící na pozemku byla zbourána a nahrazena modernějším rodinným domem, který lépe navazuje na sousední zástavbuDům se nachází poblíž přírodní rezervace Divoká Šárka. Stojí na konci nesourodé řady rodinných domů, které tvoří souvislou linii podél celé jedné strany ulice. Díky tomuto umístění má tedy dům stranu veřejnou, s okny orientovanými do ulice, a stranu soukromou, kde okna vedou do zahrady.

Na jeho místě se dříve nacházela postarší nemovitost – původním přáním majitelů bylo rekonstruovat existující stavbu a přetvořit ji na moderní luxusní dům s odkazem na funkcionalismus. Nicméně stav obydlí byl velmi špatný, proto byl objekt zbourán a místo něj byla postavena novostavba, která kopíruje jeho velikost a umístění.

Propojené hmoty

Dům je kombinací dvou kvádrových hmot. První, nižší z nich se táhne podél severozápadní hranice pozemku. V objektu se nachází přídavná garáž s úložnými prostory. Umístění garáže kryje zahradu před pohledy zvenčí, majitelé si tak mohou venku na terase užívat klidu a soukromí. Druhý, větší kvádr pak tvoří samotný obytný celek, s jednou fasádou orientovanou do ulice a druhou do zahrady.

Směrem do ulice má dům hladkou bílou fasádu. Horizontální okna v přízemí jsou umístěna vysoko, aby do interiéru nebylo vidět, okna v patře lze zakrýt posuvnými stínicími prvky z dřevěných lamel

Podle autorů z ateliéru Master Design je uliční strana navržena jako „anonymní stěna“, s malými perforacemi ve spodním podlaží a technickými a provozními místnostmi usazenými v této části. V horním podlaží se nacházejí velká okna doplněná designovými dřevěnými okenicemi v kovovém rámu, poskytující výhled na údolí Divoké Šárky.

Už jste viděli? Venkovský dům s respektem k přírodě

Zahradní fasáda je obohacena o obloukový stínicí prvek, který zároveň dorovnává rozdíl mezi hloubkou stěn projektovaného domu a sousedního objektu. Exteriér je z této strany ozvláštněn cihelnými obklady Cayenne od firmy West Brick kontrastujícími s bílou barvou zbylých částí budovy.

Jednoduchý design domu ozvláštňuje cihlový páskový obklad a zakřivený přesah střechy, který srovnává linii fasády se sousedním domem

Vnitřní rozdělení stavby je jednoduché a přehledné. Velká francouzská okna zajišťují dostatek slunečního svitu a vedou z terasy přímo do obývacího pokoje spojeného s kuchyní a jídelnou. V přízemí se také mimo jiné nachází pokoj pro hosty. O patro výš se můžete zabrat do studia v moderní pracovně nebo si odpočinout v jedné z ložnic.

Celý interiér je velice světlý, příjemný a domácký, kombinuje především bílou barvu s dřevěnými prvky. Do horního patra vede z chodby vedle obývacího pokoje úzké dvouramenné schodiště. Podlahu v kuchyni tvoří velkoformátové dlaždice, jinak ve zbytku interiéru můžeme najít především dřevěný pokryv.

Hlavní obytný prostor spojuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyni. Díky vhodné kombinaci dřeva s černou kůží, chromovými prvky a bílými plochami pokoj působí domácky, ale přitom elegantně

Další návštěva zajímavého domu: Funkcionalismus na poli

Text: Klára Burešová, foto: Michal Janáč

logo MessengerPoslat Messengerem