Bungalov zařízený v kubánském stylu si nechal od společnosti RD Rýmařov postavit sympatický pár Karel a Sylva. V domě s výhledem na zelené stráně se mohou věnovat svým koníčkům a relaxovat v klidné lokalitě, daleko od rušného velkoměsta.

Čím dál větší počet lidí volí bydlení v bungalovech, hlavně proto, že nechtějí chodit do schodů a složitě uklízet na schodech i v dalším podlaží, což je i případ Karla a jeho přítelkyně Sylvy. Po 18 letech bydlení v domě v Praze se rozhodli, že se přestěhují někam, kde budou moci v klidu relaxovat a nabírat síly na cestování po oblíbené Jižní Americe. Nejprve sháněli hotový dům, ale žádný bungalov nebyl k mání. Pak objevili zajímavý pozemek na Hořovicku a bylo rozhodnuto.

Kuchyňská sekce je částečně oddělena příčkou se zasouvacími dveřmi, kdežto jídelní prostor je s kuchyní i obývákem volně propojen.

Jasná volba

„S RD Rýmařov mám letité zkušenosti, svůj pražský dům jsem s nimi postavil už před 18 lety. Z vlastní zkušenosti tak vím, že spolupráce s nimi byla velmi dobrá. Věděl jsem, co chci, tak jsem zašel do Obchodního centra RD Rýmařov na Praze 4. K mému příjemnému překvapení jsem se zde setkal s lidmi, se kterými jsem stavěl i svůj předchozí dům. Rychle jsme se domluvili, co přesně v domě chceme. Prvotní návrh jsme pak ještě rozšířili a bylo hotovo.

Přítelkyně Sylva chtěla zastřešenou terasu, já místnost pro vířivku a kondiční sportování. Přáli jsme si místnost s velkou sedačkou pro posezení s návštěvami a pro sledování televize a po zkušenostech z předchozího domu jsme oba chtěli prostornou šatnu,“ vzpomíná pan Karel na dobu, kdy společně tvořili konečnou podobu domu.

Interiér obývacího pokoje nezapře inspiraci z cest po Jižní Americe. Na oblast Kuby odkazuje stropní ventilátor, obrazy z Havany, doutníky i zásoba ušlechtilých rumů.

Z haly na staveniště

Kouzlo kompozitních dřevostaveb tkví v tom, že se všechny části domu připraví v hale a pak se v krátkém čase pomocí jeřábu smontují na staveništi. Vyžaduje to ale mít hotovou a vyzrálou základovou desku.

„V našem případě bylo třeba ve větším rozsahu upravit terén, což bylo poměrně náročné. Když přijeli zaměstnanci RD Rýmařov a viděli ten svah, tak řekli, že je to modrá sjezdovka. Bylo potřeba se do svahu pořádně zakousnout a postavit opěrnou zeď. Ale pak šlo všechno jako na drátkách. Dům byl smontován během dvou týdnů včetně plovoucích podlah. Oproti minulému domu před 18 lety firma RD Rýmařov rozšířila portfolio svých služeb o dodávku vestavných skříní a kuchyně, což jsme ocenili,“ pochvalují si Karel a Sylva spolupráci s dodavatelem.

Interiér ložnice je nesen ve znamení přírodního dřeva. Dveře za postelí vedou do šaten, protože Karel a Sylva si v novém domě přáli mít každý svoji šatnu, aby se vyhnuli zbytečným skříním.

Vnitřní uspořádání domu

Předsíň je propojena s garáží pro dvě auta a s malou šatnou, kde je vestavěná botní a šatní skříň. Za šatnou se nachází technická místnost s tepelným čerpadlem a domácí prádelnou. Hlavní prostor tvoří společná obytná místnost a kuchyň s jídelnou. Oproti většině současných novostaveb není kuchyň a jídelna s obývákem úplně propojena, ale není ani striktně oddělena.

Z obýváku se vstupuje z levé strany posuvnými dveřmi do kuchyně k lince, z pravé strany je stěna oddělující kuchyň a obývák přerušena, takže lze pohodlně projít do jídelní části. Je tu i hobbymístnost s vířivkou a pracovna, která může sloužit jako pokoj pro hosty.

„Nemůžu si vynachválit propojení garáže a domu, což znamená, že nemusím rozmrazovat v zimě auto a tahat se s nákupem. Teď vejdu z teplé chodby do teplého auta. My bychom ani moc nepotřebovali hlavní vchod, protože v zimě chodíme garáží a v létě přes terasu,“ pochvaluje si Sylva praktické řešení domu.

Důležitou a často využívanou místností v domě je fitness, kde si Karel a Sylva udržují fyzičku. Kromě dvou rotopedů zde nechybí ani vířivka pro vodní masáž a relaxaci.

Exteriér a zahrada

Ze tří stran dům obklopuje terasa, kolem čtvrté obvodové stěny vede malý chodníček. Zahrada je vymyšlena tak, aby dala co nejmíň práce. „Vždycky jsem měl problém s údržbou větší zatravněné plochy, se spadaným listím a se záhony. Když jsem ve starém domě posekal sekačkou trávníky, tak z toho bylo šest pytlů trávy. Dnes máme automatickou sekačku od Husqvarny a nemusíme se o nic starat. Raději si sednu a dám si kafe nebo skleničku a kochám se krajinou, než abych se dřel na zahradě!“

Text: Adam Krejčík, Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem