Simona s přítelem původně bydleli v paneláku. Když děti odrostly, rozhodli se odejít z města a postavit si vlastní dům. Zakotvili v malé vesničce mezi dvěma většími slovenskými městy, kde našli vysněný pozemek s impozantním výhledem na hory a do okolí. Ve své nové dřevostavbě žijí v symbióze s přírodou a okolím.

S přítelem oba dlouho spolupracovali s horažďovickou firmou Atrium, a tato zkušenost jednoznačně rozhodla o stavební technologii. „Na vlastní oči jsme se mnohokrát přesvědčili, že jejich panely a technologie výroby jsou opravdu poctivé, ani na chvilku jsme nepřemýšleli o tom, z čeho dům postavíme. Chtěli jsme dřevostavbu s difuzně otevřenou konstrukcí, z panelů předpřipravených v hale,“ vysvětlují své rozhodnutí. „Neměli jsme neomezený rozpočet, ale poměrně rychle jsme si ujasnili priority – šetřit se nesmí na kvalitě obvodových konstrukcí, střeše, oknech a také systému větrání a vytápění. Do obvodových stěn jsme si tak nechali přidat pár centimetrů tepelné izolace a rozhodli jsme se pro dřevohliníková okna. Kompromisy se dají dělat jen u vybavení, které člověk může za nějaký čas vyměnit.“

Protože jsou oba „od fochu“, dům si navrhovali sami. „Vlastní architekturu domu jsme se snažili přizpůsobit prostředí, proto jsem své moderní představy o kompozitním domě s plochou střechou konfrontovala s místní výstavbou a klimatickými podmínkami podhorské oblasti.“ Nakonec tak vznikl jednopodlažní dům s valbovou střechou z falcovaného plechu v barvě antracitu a bílou omítkou v kombinaci se dřevem na fasádě. Trochu netradičně má dům dvě terasy – jednu orientovanou směrem k výhledům na jihozápadě a druhou na sever. Tato terasa je v horkých letních dnech nedocenitelná.

Architektonicky zajímavým a velmi praktickým prvkem jsou posuvné dřevěné fasádní panely. Lze je přemístit podle potřeby a vytvořit tak na terase pod přesahující střechou zákoutí chráněné před sluncem či větrem.

Chytré vytápění

 Kuchyň je přes polovysokou příčku částečně otevřena do společného obývacího prostoru. Přírodní materiály a tlumené barvy dodávají interiéru příjemný harmonický a uklidňující výraz.Spotřeba energie a způsob vytápění jsou dnes samozřejmou součástí úvah o každé novostavbě, v drsných klimatických podmínkách hrají ještě zásadnější roli. „Rozhodli jsme se pro systém, který je podle nás v současné době nejprogresivnější. Tepelné čerpadlo vzduch/voda nahřívá teplovodní stěnové vytápění. Sálavé stěnové vytápění zabudované v hliněných panelech, které se montují místo poslední vrstvy sádrovláknitých desek, je možné nahřívat na teploty až o 20 % nižší než u klasické podlahovky a výborně se pro něj tak hodí nízkoteplotní zdroj, jakým je právě tepelné čerpadlo. Vytápění je velmi příjemné na dotek i na pocit v interiéru, v létě se dá navíc přepnout na chlazení, které jsme už letos bohatě vyzkoušeli.“

V domě je instalováno také decentrální větrání s rekuperací, které zajišťuje neustálý přísun čerstvého vzduchu. To ve spolupráci s hliněnými omítkami vytváří příjemné vnitřní klima bez problémů s nízkou vlhkostí v interiéru.

K zastínění domu slouží přesahující střechy na jižní a západní straně a praktické posuvné dřevěné fasádní panely, které lze umístit přesně podle toho, jak je v daný den a dané roční období potřeba. Výborně se osvědčují i ve větrných nebo deštivých dnech, kdy se jimi dá zakrýt terasa a domácnost se jednoduše zvětší o další letní místnost.

„Chtěli jsme si vybudovat dům komfortní a příjemný, který se bude snadno udržovat a bude se v něm dobře bydlet. I proto jsme ho chtěli maximálně zjednodušit po technické stránce a zajistit, aby všechny použité systémy měly snadnou a efektivní regulaci. A podařilo se. Žije se nám tu s lehkostí a v symbióze s všudypřítomnou přírodou tak, jak by to ve městě nebylo možné,“ uzavírají hostitelé naši návštěvu.

Obývací pokoj má díky velké rohové prosklené ploše panoramatický výhled a bohatou záplavu světla. Historické sofa působí v moderním domě velmi půvabně.

Slovo architekta a stavebníka

S technologií dřevostavby jsme naprosto spokojení, s tím, jak jsme si dům navrhli, také. Nepociťujeme tady žádné problémy nebo negativní vlivy, o kterých lidé v dřevostavbách někdy hovoří – stačí si návrh dobře promyslet, vybrat si vhodnou technologii i partnerskou firmu a nešetřit tam, kde se to opravdu nevyplatí. Celý dům jsme navrhli tak, aby byl maximálně úsporný a kompletně z recyklovatelných materiálů. Díky vysušení vazníkového krovu pod 13 % vlhkosti bylo možné vyhnout se i jeho chemickému ošetření, a přestože nás od toho někteří lidé zrazovali, nakonec jsme neimpregnovali ani střešní latě. Zatím vše funguje bez problémů. V této lokalitě vyrostla v poslední době řada dřevostaveb různých technologií. Jsme rádi, že je tu nadprůměrné množství takové výstavby a hlavně, že všichni sousedé jsou se svou volbou, alespoň pokud víme, nadmíru spokojeni.

Simona Brezovanová, ASF i!, s. r. o.

Text: Simona Brezovanová, Jitka Pálková, Foto: Martin Zeman

logo MessengerPoslat Messengerem