Při pohledu na dům dynamického tvaru by málokoho napadlo, že tato výrazná dřevostavba zdobí nevelkou vesnici na Moravském Slovácku a z obývacího pokoje jsou vidět lány obilí a panoráma Chřibů. Dalším Skrytým půvabem domu byla nízká pořizovací cena.

Francouzská okna v rohu terasy prosvětlují vnitřní komunikační prostor domu.Snaha pořídit nové bydlené levně a rychle nevedla v tomto případě, jak to často bývá, k výstavbě typového domu, ale právě naopak. Mladí manželé se dvěma malými dětmi si vybrali pozemek na okraji vesnice, kde bydlí i rodiče, a rozhodli se pro jinou cestu. A pro dřevostavbu? „Zvolili jsme ji proto, že manžel má vlastní truhlářskou firmu a dům postavil z velké části svépomocí včetně oken. To představovalo výrazné snížení finančních nákladů," vzpomíná paní domu. Díky konstrukčnímu systému Two by Four nový domov vyrostl velmi rychle.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Rostoucí dům

Členitý půdorys domu není samoúčelnou a nákladnou exhibicí, naopak jeho motivem byla rovněž úspora peněz. Architektonický návrh vycházel z požadavku manželů stavět na tři etapy - nejdříve obdélníkový základ, v němž je obývací pokoj s kuchyní a ložnice, ve druhé fázi mělo přibýt boční křídlo se dvěma dětskými pokoji a nakonec pracovna nahoře. „Šťastné okolnosti nám umožnily realizovat vše v jedné etapě. Šikmo orientované boční křídlo vytváří prostor pro slunnou terasu, chráněnou před větrem i zvědavými pohledy sousedů. Příjemně nás překvapilo, že se stavební úřad atypickému projektu nebránil," vysvětluje paní domu.

Tři druhy dřeva, nízká cena

V interiéru se uplatňuje kombinace levných materiálů, které vypadají esteticky, mají dobré užitné vlastnosti a přitom výrazně snižují cenu stavby. Na podlaze překližka a smrková prkna, na stěnách modřínové palubky (v hlavním obytném prostoru) a sádrokarton v ostatních místnostech.

Instalovali venkovní žaluzie

Na západní stranu se obytný prostor otevírá velkou prosklenou stěnou obývacího pokoje, chráněnou před sluncem venkovními žaluziemi.„Obývací pokoj měl být původně orientován na jih, ale vzhledem k nelákavé vyhlídce na sousední dvorek jsme od tohoto záměru upustili a raději se díváme na západ, přes pole k horám. Za lepší výhled ovšem platíme i určitou daň. V horkém létě se obývací pokoj přehřívá, takže jsme dodatečně instalovali venkovní žaluzie, které v původním návrhu nebyly," vysvětluje paní domu.

A kde se vzala trojúhelníková střešní nástavba, která má hlavní podíl na jedinečném výrazu domu? Napohled sofistikovaná architektura má opět důvod velmi prozaický: architekt Svatopluk Sládeček, autor návrhu, „jen zkopíroval" půdorys terasy do vertikální roviny. Nástavba se rovněž otevírá západnímu slunci.

Efektní i úsporný

Vstupní prostor (vpravo) volně přechází v obývací pokoj a kuchyňský kout. Celému přízemí dominují krbová kamna, která zde nejsou symbolická – po většinu roku vytopí celý dům. Komín je v dispozici mírně posunut, kouřovod má proto atypický tvar, který je využit jako zajímavá dominanta. Hlavní obytná část je odlišena modřínovým obložením stěn a stropu.Kromě jedinečného konceptu, který se podařilo realizovat s použitím levných materiálů za nízkou cenu, vidí majitelé domu velkou výhodu také v levném provozu domácnosti, zejména nízkých nákladech na vytápění. „Velký efekt přinášejí krbová kamna. Během minulé topné sezony jsme utratili 5 500 Kč za plyn a 2 000 Kč za dřevo, topili jsme kvalitním a výhřevným topolem. Náš dům jasně dokazuje, že nízkonákladová stavba nemusí být jen fádní hranol. Podstatné je architektonické řešení," říká paní domu.

text: Jitka Pálková, foto: Lubomír Fuxa

logo MessengerPoslat Messengerem