Stavba, která zapadá do okolní krajiny, je postavena z obnovitelných stavebních materiálů, má dynamické křivky a odvážné tvary, zelenou střechu a nízkou spotřebu energie. I tak by mohly znít podmínky organické architektury. Dům na Mladoboleslavsku je beze zbytku splňuje a navíc nabízí i komfortní rodinné bydlení v klidném prostředí.

Navštívený dům se nachází na okraji zóny rodinných domů. Pozemek je poměrně rozsáhlý, jde o dvě sousedící parcely, a jeho výhodou je jižní svah, výhled do kraje a soukromí. Stavba určená pro mladou rodinu se třemi dětmi je otevřená k jihu a dispozičně se skládá z polosuterénu a přízemí.

Odkryté části obvodových stěn obložené kamenem přecházejí do šikmých náspů osázených extenzivní zelení, což zjemňuje umístění stavby v terénu.

Střecha vznikla kombinací rovných povrchů a dvou šikmých ploch světlíků, jejichž úkolem je přivádět dovnitř slunce, a je osázená extenzivní zelení. Částečně tak zadržuje dešťovou vodu, brání jejímu rychlému odtoku z pozemku, má dobré izolační vlastnosti a zjemňuje umístění stavby v terénu. Vzhledem k rozsahu úprav kolem domu, přilehlým náspům a zelené střeše roste i v okolí hodně suchomilných rostlin a travnaté plochy doplňuje nízká výsadba.

Funkce a forma

Do kuchyně se promítá nosná část dřevěného krovu a shora se do ní dostává i světlo, k jehož rozptýlení přispívá bílá barva kuchyňské linky.Dispozici domu tvoří čtyři propojené části – společenská, soukromá, relaxační a garážová. „Přízemí je rozděleno na denní a noční část, pracovnu majitele s průhledem na dva sběratelské kousky aut a garáž pro čtyři další auta. V odhaleném suterénu se nachází dvanáctimetrový bazén s možností otevření stěn a výhledu ze svahu, posilovna a garsoniéra pro případné hosty,“ popisuje dům jeho architekt, Jan Línek.

Konstrukčně jde o kombinaci nosných zděných stěn s betonovými stropy a dřevěným krovem, přičemž nosná část krovu se promítá do interiéru. Za pozornost stojí například podhled z dřevěných desek v hlavní společenské místnosti nebo garáž dimenzovaná na velký rozpon, v níž je vidět, jak se v surovém betonu propisují kazety bednění.

V hlavní společenské místnosti stojí za pozornost podhled z dřevěných desek a zajímavý je i výběr nábytku – dominantou jsou křesla, která navrhl Arne Jacobsen.

Energie v interiéru

„Majitelé byli velice vnímaví k mým nápadům, například ke zvlněné betonové stěně u schodů do suterénu,“ říká architekt. Surový tvarovaný beton nese otisky prken.Dům není v pravém slova smyslu pasivní, při stavbě byly ale použity kvalitní skladby obvodového a střešního pláště snižující energetickou náročnost. V odkrytých částech je fasáda obložena kamenem.

Přímé světlo a slunce do interiéru vnikají především z jihu. „Do severních částí domu, kde se nalézá kuchyně a dětská herna, se dostává zmíněnými světlíky, resp. zelenými střešními vlnami, a částečně také kruhovými víceplášťovými světlíky ve stropě,“ vysvětluje architekt. Vytápění je zajištěno čerpadlem odebírajícím teplo ze vzduchu.

Na konečné podobě domu se podíleli i sami majitelé. „Byli velice vnímaví, co se týče mých nápadů, například zvlněné betonové stěny u schodů do suterénu, radili se při výběru materiálu a výrazně ovlivnili vstupní skici domu.“ Zajímavým zadáním byl podle architekta i výběr nábytku a vybavení domu. „Majitel chtěl vybavení z 30. či raných 50. let, proto jsou tu k vidění Marcel Breuer, Arne Jacobsen či Le Corbusier.“

V odhaleném suterénu je k dispozici dvanáctimetrový bazén, posilovna a garsoniéra pro případné hosty. Strop nad bazénem je potažen odrazivou fólií, která zvyšuje prostor.

Autor: Ing. arch. Jan Línek (1943)

Architekt Jan LínekV roce 1966 vystudoval na ČVUT v Praze Fakultu architektury u prof. Černého a poté až do roku 1972 působil v Ateliéru Gama architekta Karla Pragera. Od roku 1969 více než dvacet let spolupracoval v autorském týmu s arch. Vlado Milunićem, zejména při realizacích domovů pro seniory. V roce 1989 založil vlastní architektonický ateliér L & P, v němž se mimo projektů sociálních staveb začala rozvíjet i koncepce vil navazujících na prvorepublikové období, kdy vznikla řada zajímavých děl pro osvícené investory. Jan Línek byl také několikrát oceněn v soutěžích Grand Prix architektů a Stavba roku a jeho práce byly publikovány u nás i v zahraničí.

Text: Zdeňka Zienertová, Foto: Robert Žákovič

logo MessengerPoslat Messengerem