Majitel domu v Kozlovicích, Petr Závodný, se v Beskydech narodil, vyrůstal, vychoval tu tři děti a nikdy by nechtěl žít jinde. Váží si okolní přírody, a tak když mu osud přinesl do cesty možnost koupit usedlost v jeho rodišti v Kozlovicích, neváhal. Postavil zde rodinný dům, který zapadá do okolní krajiny a nijak ji nezatěžuje. Při jeho stavbě a zařizování interiéru se s manželkou inspirovali v časopisech o bydlení a vše si sami navrhli. 

Když společně promýšleli dispozici, začali obývacím pokojem a krbem (s důmyslným přikládáním ze zadní technické místnosti). Shodli se, že by měl být jasnou dominantou interiéru a místem, kde se budou všichni scházet. Z něj se vstupuje úzkou chodbou do ložnice manželů. Ta je vybavena nejen vanou s výhledem na okolní kopce, ale navíc další samostatnou koupelnou. Namísto dlažby jsou na podlahách i v koupelnách domu použity moderní betonové stěrky v různých světlých odstínech. „Máme rádi určitý minimalismus, proto nikde v domě nenajdete žádné poličky, věšáky a držáky všeho možného. Raději se pro sprchový gel sehnu, než bych měl někde nalepený držák,“ vysvětluje majitel domu.

Kuchyňskou linku a jídelní stůl si majitelé domu nechali vyrobit z lakovaných MDF desek s vysokým leskem a umělého kamene.

Naproti ložnici přes terasu se nachází druhé křídlo domu s pokojem pro děti, hosty, pracovnou a další koupelnou. Dospívající děti si tak s rodiči vzájemně nepřekáží, mají svoje soukromí, ale mohou se kdykoliv scházet v obýváku u krbu, moderně zařízené kuchyni nebo na terase.

Z terasy je krásný výhled na okolní vršky a také na zahradní jezírko, které je napájeno z vlastní vrtané studny, hluboké 30 m. V horním jezírku se voda čistí kořenovou čistírnou, v tom spodním se pak dá dokonce koupat, a to naprosto bez chemie. Vlastní vodou je zásoben i celý dům. Je bohatá na minerály příznivé pro lidské zdraví.

Výběr obložení fasády a dlažeb stavebníci přizpůsobili umístění domu v krásné přírodě.

Technologie až v první řadě

Dům je postaven v pasivním standardu, je vybaven tepelným čerpadlem voda/vzduch, rekuperačním systémem a kvalitními plastovými okny a posuvnými dveřmi, které obstály i během blower-door testu. Díky tomu získal pan Závodný na dům dotaci z programu Zelená úsporám v celkové výši 600 000 Kč.

„Vždycky mě zajímalo, jestli technické vymoženosti typu tepelných čerpadel dokážou takovým významným způsobem snížit náklady na provoz domu. Letošní zima tu byla obzvlášť dlouhá, přesto byly roční náklady na vytápění domu 7 500 Kč, jiné roky se to pohybuje jen kolem 5 000 Kč. Při pořizovací ceně tohoto čerpadla, asi 200 000 Kč, se vám investice do něj vrátí za 6–8 let. Oproti vytápění elektřinou ušetříte dvě třetiny nákladů. Proto tepelná čerpadla nechávám instalovat i v domech, které stavím za účelem prodeje,“ vysvětluje Petr Závodný, majitel domu a místní stavební firmy.

„Domy vybavuji tím, co se mi během let osvědčilo a co se mi líbí. Mám rád funkcionalistické stavby, proto stavím pouze přízemní domy s plochou střechou, a ne třeba patrové se sedlovou.“
V každé místnosti najdete velkoformátová okna nebo zdvižně-posuvné dveře s PVC profily Inoutic Eforte (zevnitř bílá, zvenku antracitová) s parametry splňujícími nároky na energeticky pasivní stavby. Díky nim je všude spousta světla a také krásný výhled do zahrady. Myslelo se i na bezpečnost. Dům je monitorován kamerovým systémem s napojením na centrální pult ochrany.

U otvorových výplní pasivních domů jsou zásadní především jejich tepelněizolační vlastnosti. „Součinitel tepelné prostupnosti celým oknem (Uw) musí být podle normy nižší než 0,8 W/m2.K a u dveří pak (Ud) 0,9 W/m2.K. Zásadní je ale také montáž. Tou se dá hodně pokazit, pokud není provedena odborně,“ vysvětluje Miroslav Juračák, zástupce dodavatele – firmy Pavel Knězek, s. r. o.

Text: Michaela Čermáková, Jitka Pálková, Foto: Martin Vejrosta

logo MessengerPoslat Messengerem