Rychlá výstavba, pohodlné, ekologické, energeticky úsporné a finančně dostupné bydlení - to jsou trumfy, s nimiž do hry vstupuje stavební systém, který si můžete na vlastní oči prohlédnout v podobě vzorového domu Alexander od firmy BAHAL ČR, jenž byl veřejnosti zpřístupněn v říjnu roku 2009 v Líbeznicích.

Cílem společnosti BAHAL ČR bylo vytvořit stavební systém, umožňující rychlou výstavbu a zaručující pohodlné, ekologické, energeticky úsporné a finančně dostupné bydlení. Inspiraci firma našla v typových domech v USA, ale celý stavební systém je přizpůsoben podnebním podmínkám střední Evropy a využívá výhradně vysoce kvalitní stavební materiály.

Zdravý dům pro obyvatele i přírodu

Hlavní vstup do domu je umístěn v samostatném zádveří, které jej spojuje s garáží.BAHAL SYSTEM je určen pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních rodinných domů. Nosnou konstrukci tvoří lehký ocelový skelet s trvalou statickou funkcí, kterou nesnižují nežádoucí změny jako u konstrukcí z méně odolných materiálů. Na opláštění jsou použity OSB desky a sádrokarton, na izolaci minerální kamenná vlna. Systém vykazuje výborné tepelněizolačních vlastnosti, zamezuje vzniku veškerých potenciálních tepelných mostů a úniků vnitřního vzduchu.

Základem jsou z 99 % recyklovatelné materiály, takže dům nepředstavuje ekologickou zátěž (životnost je plánována na 120 let). Důraz je kladen zejména na zajištění vysoce komfortního zdravého bydlení, všechny materiály použité při výstavbě jsou zcela zdravotně nezávadné. Také konstrukční materiály a použité technologie byly dlouhodobě testovány tak, aby v čase nedocházelo k degradaci vnitřního prostředí. Proto mají domy BAHAL „své" mikrolima.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Rychlé bydlení

Rodinná koupelna je provedena v kávových tónech.Další předností tohoto systému je rychlost výstavby a nezávislost na počasí. Základní stavba je hotova za 20 dní od dokončení základové desky. Montáž provádějí pouze stavební firmy proškolené firmou BAHAL ČR, která zároveň provádí průběžnou kontrolu prací. Na BAHAL SYSTEM je poskytována garance až 30 let při plánované životnosti domu 120 let. Firma poskytuje také záruku pevné ceny.

Jednoduché linie a pultová střecha

Podobu rodinného domu Alexander určují jednoduché linie a pultová střecha s mírným sklonem. Hladkou fasádu oživují rytmicky řazená okna různých velikostí, omítka a obklad fasády v dokonalé imitaci režného zdiva.

Jednoduchou skladbu dvou spojených hmot oživuje barevné řešení zvýrazňující boční štítové stěny.Rozmístění oken a vstupních dveří je možné vybírat z šesti variant, jejichž hlavním cílem je, aby na každém pozemku fungovala stavba nízkoenergeticky. Ke každé z těchto variant lze připojit garáž, a to minimálně osmnácti různými způsoby. Do domu se vstupuje přes zádveří, a to buď hlavním vchodem, nebo přímo z garáže. Navazující chodba je oddělená od zádveří křídlovými dveřmi a od hlavní obytné části posuvnými dveřmi. Ústí do ní ještě dveře do koupelny a šatny, přes kterou se vstupuje do technické místnosti.

Dominantní segmentové schodiště

Přímo z obývacího pokoje vede do patra segmentové schodiště.V centrálním obývacím prostoru každého zaujme dominantní segmentové schodiště, spojující společenskou a soukromou zónu domu. Obývací pokoj s integrovanou jídelnou zaujímá plochu 40 čtverečních metrů, kuchyňskému koutu, oddělenému od obývací části pracovním pultíkem, připadlo 10 m². V patře se nacházejí čtyři pokoje s připravenými nikami pro vestavné skříně, samostatná šatna a dvě koupelny.

Vzorový dům si můžete prohlédnout jen malý kousek za hranicemi Prahy v Nové Vsi poblíž Líbeznic.

text: Zuzana Ottová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem